190127 armataVSnexter 0Компанія Nexter - найбільший французький виробник сухопутних озброєнь, тестує нову 140-мм гармату встановлену на танк Leclerc. І це – сумна новина для російських оборонників. Поява такого танка, на думку окремих експертів, може «увігнати останній цвях у труну проекту створення російського перспективного основного бойового танку Т-14 «Армата».

 

Окремі результати випробувань модернізованого Leclerc, що оснащено140-мм гарматою, було оголошено під час щорічної Міжнародної конференції International Armoured Vehicles 2019, що з 21 по 24 січня ц.р. пройшла в Лондоні (Великобританія).

 

Новина по темі: ФРАНЦУЗЬКА NEXTER ТЕСТУЄ НОВУ 140-ММ ТАНКОВУ ГАРМАТУ

 

Повідомляється, що це перший випадок, коли 140-мм гармата була успішно інтегрована в 50-тонний танк, відстрілявши на випробуваннях понад 200 вистрілів. За планами Nexter нова гармата забезпечить 70-відсоткове збільшення вогневої потужності у порівнянні зі стандартною 120-мм гарматою НАТО.

 

190127 NexterLeclerk140 1

Модифікація основного бойового танку AMX-56 Leclerc із 140-мм гарматою та збільшеною баштою. / Фото: ftr.wot-news

 

Слід відзначити, що Leclerc був обраний лише як платформа для тестування, в ході якого будуть зібрані потрібні дані для нової франко-німецької програми створення основної системи наземного бою (MGCS). Мета якої - створення єдиного перспективного європейського танка, який замінить Leclerc та Leopard 2. Перші результати спільної роботи, що реалізується спільною компанією за участі німецької Krauss-Maffei Wegmann (KMW) та французької Nexter, було представлено в червні минулого року в Парижі під час 26-ї Міжнародної виставки озброєнь та військової техніки «Eurosatory-2018» у вигляді прототипу пан'європейського танку нового покоління E-MBT.

 

180720 EUROSATORY 3

СП АТ KNDS (за участі німецького концерну Krauss-Maffei Wegmann i французького Nexter) на виставці «Eurosatory-2018» вперше показало демонстратор технології перспективного європейського основного танку Euro Main Battle Tank (E-MBT). Останній поєднує в собі переваги і технічні рішення двох проектів танків, німецького Leopard 2 i французького Leclerc.

 

Раніше Nexter вже працював в цьому напрямку. У середини 1988 року, реагуючи на розвідувальну інформацію про інтенсивні роботи в СРСР з озброєння перспективних танків 152-мм гладкоствольною гарматою надвисокої балістики, Франція, Великобританія, Німеччина та США почали роботи зі створення аналогічної артилерійської системи для озброєння своїх ОБТ.

 

190127 armataVSnexter 1

Прототип перспективного російського танка Т-95 проекту «Удосконалення-88» (розроблявся у РФ з 1993 по 2009 рік) озброєний 152-мм гарматою 2А83 / Фото: Олексій Хлопотов

 

Роботи планувалося завершити до 2000 року. Було створено і випробувано кілька прототипів. Однак вже в середині 1990-х років стало зрозуміло, що після розпаду СРСР РФ не здатна провести швидке переозброєння свого танкового парку на перспективні машини, тому був заморожений й проект НАТО.

 

190127 armataVSnexter 7

Останні модифікації ОБТ країн Європи озброєнні 120-мм гарматою (зліва направо)- Leclerc R (Rénové) на виставці Eurosatory-2016. Challenger 2 LEP від Rheinmetall й BAE Systems (RBSL) на виставці IAV-2019. Leopard 2 A7V на виставці Eurosatory-2016

 

Поява танка Т-14 «Армата» відродила інтерес європейців до розробки 140-мм гармат вже з прицілом на їх встановлення на власний перспективний танк. Нинішні тести проводяться, щоб визначити, які вогневі характеристики можуть найкраще відповідати вимогам в рамках роботи по проекту MGCS.

 

190127 armataVSnexter 2

Російські танки Т-14 на платформі «Армата» дослідно-промислової партії під час першого відкритого тренування парадних розрахунків з підготовки до Параду Перемоги 9 травня 2016 року в Москві. Полігон Алабіно. 11.04.2016 / Фото: Віталій Кузьмін

 

Досить цікаво, що ця інформація викликала велике занепокоєння в окремих російських експертів. Так, досить відомий у профільних колах російський експерт з питань бронетанкової техніки Олексій Хлопотов у своєму блозі висловив думку, що новий європейський проект поховає російську «Армату» ще до того, як її власне приймуть на озброєння.

 

Новина по темі: ФРАНЦУЗИ ЗБІЛЬШУЮТЬ КАЛІБР ТАНКОВИХ ГАРМАТ

 

«Судячи з усього, поява в Європі нової 140-мм гармати вжене останній цвях в труну проекту «Армата». Танк Т-14 так і залишиться в кількості дослідно-промислової партії, тому що не буде здатний боротися з новою європейською машиною. МО РФ доведеться замовляти нову розробку і реанімувати програму створення своєї 152-мм гармати. Знову витрачати мільярди народних рублів і безцінний час», - наголосив О. Хлопотов.

 

190127 armataVSnexter 3

Дослідний зразок 125-мм танкової гармати 2А82, що встановлюється на нові танки Т-14 «Армата» розробки АТ «Завод №9» на полігонній установці / Фото: Олексій Хлопотов

 

До речі, російський експерт дійсно може мати рацію, якщо згадати, що у жовтні минулого року у російській корпорації «Уралвагонзавод» (УВЗ) заявили про готовність створити новий важкий танк на базі платформи «Армата» зі 152-міліметровою гарматою. Однак, оскільки вже розроблена платформа не відповідає технічним вимогам до настільки великого калібру, то йдеться про фактично нову машину, розроблену з нуля. Навіть при прийнятті позитивного рішення щодо її розробки негайно, на те, щоб довести такий танк до стадії випробувань потрібно до 8 років і дуже велика сума коштів. При чому це зробить амбіційний та дорогий піар-проект «Армата» зі 125-мм гарматою просто нікому непотрібним.

 

Новина по темі: ВІДБУЛАСЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ НОВОЇ ВЕРСІЇ ТАНКА CHALLENGER MK 2 BLACK NIGHT

 

Нагадаємо, що попри численні обіцянки представників російської влади та керівників ОПК РФ, в яких вони у 2015-2016 роках обіцяли до кінця цього десятиріччя прийняти на озброєння ВС РФ кілька тисяч «Армат» (фігурувала цифра у 2300 одиниць - приблизна вартість такого переозброєння склала б близько 10 млрд доларів - прим. ДЕ), цього не відбулося.

 

190127 armataVSnexter 6

Останні модифікації ОБТ РФ розробки УВЗ, що озброєнні 125-мм гарматою (зліва направо) - Т-72б3 зразка 2016 року та Т-90М «Прорив-3» під час форуму «Армія-2018» у серпні 2018 року

 

Більш того, у середині 2018 року віце-прем'єр з оборонно-промислових питань РФ Юрій Борисов заявив, що перспективний російський танк Т-14 «Армата» є «занадто дорогим для масових закупівель». Тому замість закупівлі останніх продовжена буде модернізація наявних на озброєнні Т-72 і Т-90.

 

Новина по темі: НОВИЙ РОСІЙСЬКИЙ ТАНК Т-14 «АРМАТА» ВИЯВИВСЯ НЕПОТРІБНИМ РФ

 

«Російська армія не відчуває великої потреби в танках «Армата», а поточні потреби закриваються модернізацією наявної військової техніки ... У нас особливої потреби в цьому немає, ці моделі досить дорогі відносно тих, що існують», - пояснив журналістам віце-прем'єр.

 

Публікація по темі: МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗБРОЙНИХ СИЛ РФ: ПЛАНИ І РЕАЛЬНІСТЬ

 

Замість закупівлі тисяч «Армат» МО РФ пішло на значно більш скромні кроки – наприкінці минулого року, прийнявши рішення на придбання установчої партії нових машин (даний контракт для дослідно-військової експлуатації передбачав постачання двох батальйонних комплектів танків Т-14 та одного батальйонного комплекту важких БМП Т-15) у кількості 132 одиниці до 2022 року. З них 9 одиниць мало поступити у війська у 2018 році (відповідно до слів гендиректора УВЗ, на той час було зібрано близько 30 машин Т-14 та Т-15 - прим. ДЕ). А напередодні Нового року стало відомо про початок проходження танком Т-14 державних випробувань в науково-дослідних інститутах Міноборони Росії у 2019 році.

 

190127 armataVSnexter 5

Один з дослідних зразків танка Т-14 на перспективній важкій гусеничній платформі  «Армата» в експозиції Міжнародного військово-технічного форуму «Армія-2018». Кубинка, 21.08.2018 / Фото: Віталій Кузьмін

 

Досить цікаво читати такі речі, згадуючи, що ще у 2016 році численні ЗМІ РФ повідомляли, що МО РФ вже закупило для випробувань 100 танків Т-14.

 

Публікація по темі: MUST BE: EUROSATORY – ВИСТАВКА ЯКУ НЕ МОЖНА ІГНОРУВАТИ

 

Отже, слід зазначити, що з появою нового європейського танка зі 140-мм гарматою, який здатен помножити на «0» усі переваги «Армати», російський передовий танковий проект перетворюється на черговий нікчемний приклад безглуздого витрачання коштів на догоду марних сподівань «догнати та перегнати» Захід, що загниває... Тож слід очікувати також прогнозованої реакції російської влади – чергове затягування поясів цивільного населення та висмоктування останніх соків з російського платника податків на догоду реалізації примарного бажання імперської величі, яке аж нівроку не має жодних економічних та світоглядних підстав.

 

І не треба бути великим пророком, щоб стверджувати, що це вже поховає не лише «Армату», а й саму російську недоімперію...

 

Олег ШУЛЬГА, Тарас ХОРТИЦЯ

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues