190222 golovka 2Ми пропонуємо нашим військовим нове сімейство керованих боєприпасів.

 

 

190222 Klochko

Микола Клочко,

перший заступник директора – головний конструктор ДП НВК «Прогрес», начальник ЦКіПТБ «Точність»

 

— Ваше підприємство, що входить до кластера високоточного озброєння Державного концерну «Укроборонпром», пропонує Міністерству оборони України цілу лінійку нових боєприпасів, які використовують напівактивнуу лазерну систему самонаведення, що на порядок підвищує бойову ефективність застосування боєприпасу у порівнянні зі звичайним, некерованим снарядом того ж калібру.

 

Один з таких нових зразків, що був розроблений вашою компанією – керований 152 мм артилерійський снаряд «Квітник».  З 2014 р., як я знаю, ви продовжували вдосконалювати цей зразок. Чого вдалося досягти за цей період і чим відрізняється новий «Квітник» від свого попередника?

 

190222 golovka 1

 

– У новому КАС втілені рішення, які покращили основні показники за призначенням того боєприпасу, який був прийнятий на озброєння української армії у 2012 р. Збільшена номенклатура систем, з яких цей боєприпас може застосовуватись, збільшена дальність пострілу, збільшена завадозахищеність, запроваджене цифрове програмування боєприпасу перед пострілом. Тож була проведена не просто модернізація, а по суті – було отримано новий снаряд зі значно кращими характеристиками.

 

Також була реалізована програма імпортозаміщення, яка дозволила Україні уникнути російських компонентів у цьому виробі.190222 golovka

 

— Чи можна вважати цей боєприпас повністю українським?

 

— З точки зору розробки та виготовлення боєприпасу в замкнутому циклі це є український боєприпас. Щодо електронних компонентів, які застосовуються у наших керованих високоточних боєприпасах, то вони не є прерогативою якоїсь однієї держави. Це елементна база відомих світових брендів.

 

— Головка самонаведення «Квітника» – один з ключових елементів керованого боєприпасу – стала дещо іншою. Зокрема, вона стала меншою по висоті й легшою. Завдяки яким технологічним рішенням вдалося цього досягнути? Можливо, є й інші відмінності?

 

— Є декілька суттєвих відмінностей. Перше – це принцип обробки сигналу. У головках самонаведення попередньої генерації застосовувався аналоговий метод обробки сигналів. Нові головки застосовують цифрові технології.

 

190222 Klochko 11Друга відмінність полягає в тому, що раніше для побудови головок використовувалися традиційні радіоелементи та комплектуючі. Це потребувало розміщення в головці аж 10 «поверхів» плат, які всі треба було налаштувати. Зараз усі електронні компоненти виконані за технологією SMD — тобто, монтажу на поверхню. Завдяки цьому вони мають менший об’єм, меншу вагу і дозволяють більш щільно та насичено заповнювати об’єм друкованої плати, на якій вони збираються. І це рішення дозволило забезпечити увесь необхідний функціонал головки самонаведення лише трьома платами.

 

— І цей вивільнений резерв по масі вдалося використати на користь збільшення ваги бойової частини снаряду?

 

— Безумовно, завдяки цьому наша розробка відрізняється в кращу сторону в порівнянні з російським «Краснополем». Наш снаряд більш могутній. Якщо порівняння ті дані з доступних джерел щодо ваги бойової частини «Краснополя», яка становить 6,5 кілограмів, то вага вибухової речовини у нашій бойовій частині становить не менше 8 кілограмів.

 

— Ви пропонуєте нову головку самонаведення для різних зразків керованих боєприпасів, які розробила ваша компанія. Тобто, йдеться про уніфікацію?

 

— Так, дійсно. Ідеологія розробки нової головки самонаведення обрана такою, щоб це був універсальний блок, який би підходив для комплектування боєприпасів калібру 155 та 152 міліметрів, а також для снарядів та мін у менших калібрах. Відповідно, 122 та 120 міліметрів. Це буде універсальний уніфікований компонент, стандартизований по інтерфейсу з’єднання, по живленню, по сигналах, по налаштуванню, програмуванню і таке інше.

 

— Як ви оцінюєте перспективи проведення державних випробувань кардинально оновленого «Квітника» з новою головкою самонаведення у 2019 році? За умов виділення коштів Міноборони, чи можна буде провести державні випробування вже у 1-му кварталі?

 

190222 golovka snaryad

 

— Ні, у першому кварталі це не буде. Ми реально оцінюємо, коли можуть з’явитися гроші. Також є технологічний цикл виготовлення установчої партії для випробувань. Відповідно до тієї кількості, яка попередньо обумовлена з замовником — Міністерством оборони України. Тож скажу так. У таких серйозних речах не можна користуватись принципом «9 жінок і 1 місяць».

 

— На виставці озброєнь у Польщі мені доводилось неодноразово бачити боєприпас, який один до одного нагадує «Квітник». Поляки говорять, що це спільна розробка з Україною. Як просувається ваша робота за цим проектом з польською стороною?

 

— На виставці в Польщі це дійсно подавалось як спільна розробка. Але цей боєприпас - під власне тактико-технічне завдання поляків. Тож той боєприпас розроблений під їхні вимоги й, по суті, це різні боєприпаси.

 

Розпитував Сергій ЗГУРЕЦЬ,

Defense Express

 

Повну версію матеріалу оприлюднено в журналі Defense Express №1-2 за 2019 рік.

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express можна знайти тут.

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues