190621 inzhenerni viyskaВійна на Сході України змусила керівництво ЗС України переглянути кількість інженерних частин та підрозділів, принципи їхнього застосування, а також внести відповідні корективи у підготовку інженерних військ та інженерну підготовку у вищих військово-навчальних закладах. В другій частині матеріалу - про поточний стан та перспективи розвитку інженерних військ ЗС України.

 

Публікація по темі: ІНЖЕНЕРНІ ВІЙСЬКА ЗС УКРАЇНИ: ЗАХИСТИТИ ТА ПІДТРИМАТИ. Ч.1

 

Наразі ведеться активна робота щодо переоснащення інженерних військ. 2017-го року прийнято на постачання Збройних Сил України габіонні конструкції та фортифікаційні споруди для укриття особового складу, спостереження та ведення вогню:

 

– модульні фортифікаційні складні габіони (МФСГ);

– мобільні габіонні конструкції (МГК-1);

– комплекти мобільних габіонних конструкцій «Гарда-3М1», «Гарда-3М2», «Гарда-3М3».

2018-го року:

– прийнята на озброєння Збройних Сил України полкова землерийна машина ПЗМ-3-01Б на шасі КрАЗ-5233НЕ.

– проведені визначальні відомчі випробування та підготовлено наказ Міністерства оброни України «Про допуск до експлуатації у Збройних Силах України військової фільтрувальної станції ВФС-5.0-1».

– прийнято рішення щодо виготовлення аналогів бойових машин розмінування типу БМР-1(2) на базі танку Т-64, три таких машини вже постачаються до Збройних Сил України.

 

190621 inzhenerni viyska 1

Фото: Кирило МАЛЮЩЕНКО

 

– прийнято на озброєння силові електростанції SSM-30-01, SSM-60-01, Genpower 7000, Forte FGD6500Е та інші. Ці станції інтенсивно використовуються підрозділами в районі проведення операції Об’єднаних сил та добре себе зарекомендували. У подальшому планується розроблення лінійки новітніх портативних електрогенераторів малої потужності (2, 4 та 6 кВт).

– прийнято на озброєння сигнальні звукосвітлові міни СМ-У.

– триває дослідно-конструкторська робота ТОВ «Вогняна варта» щодо можливості виробництва кумулятивних зарядів, стандартних та запалювальних зарядів, пластичної вибухової речовини.

– у 2019-му році заплановано проведення випробувань екскаватора
ЕОВ-4421МУ та автомобільного крану вантажопідйомністю 25 т виробництва ТОВ «ВКФ Дрогобицький завод автомобільних кранів» та рухомої станції для очищення води «Джерело-2000» (виробництва Філії Концерну «Техвоєнсервіс» «Черкаський автомобільний завод»).

– планується до застосування у Збройних Силах України водоочисне обладнання виробництва компаній Partner Systems (Польща) та SPR Group (Ізраїль). Дане обладнання вже використовується в деяких з армій країн НАТО.

– для потреб підрозділів ЗС України, протягом 2014-2018 років закуплено декілька тисяч маскувальних комплектів.

 

190621 inzhenerni viyska 2

Фото: Кирило МАЛЮЩЕНКО

 

Якщо вже говорити про розвиток інженерних військ, то виникає логічне запитання – а що робиться в напрямку переходів до стандартів НАТО і чим українські військові інженери відрізняються від своїх колег з Альянсу?

 

Загалом завдання військових інженерів ЗС України за своїм змістом не відрізняються від завдань аналогічних підрозділів НАТО. Основні розбіжності, на даний час, полягають хіба що у методиках підготовки, штабних процедурах та укомплектованості сучасною технікою.

 

Щоб ліквідувати цю відмінність, сьогодні на завершальному етапі погодження вже перебуває нова настанова з інженерного забезпечення ЗСУ. Документ повністю відповідає військовому стандарту НАТО з інженерного забезпечення та визначає чотири головні завдання інженерних військ:

 

  • інженерна підтримка мобільності своїх військ (сил);
  • інженерні заходи щодо обмеження мобільності сил та засобів противника;
  • інженерні заходи щодо підвищення живучості та безпеки військ (сил) і об’єктів;
  • загальна інженерна підтримка військ (сил).

 

190621 inzhenerni viyska 3

190621 inzhenerni viyska 4

190621 inzhenerni viyska 5

Вересень 2018 року: Містобудівельний підрозділ Збройних Сил України працює над відновленням сполучення через річку Горинь селищ Удрицьк та Висоцьк Дубровицького району, що на Рівненщині / Фото: МО України

 

У грудні 2018 року міністр оборони затвердив Програму з військової стандартизації, що передбачає протягом 2019-2021 років перейти на 11 стандартів НАТО з питань підготовки інженерних підрозділів.

 

Спільно з канадськими військовими фахівцями, у 143-му Центрі розмінування (м. Кам’янець-Подільський) розроблено Збірник програм для проведення підготовки фахівців зі знешкодження саморобних вибухових пристроїв. Дослідження змісту Збірника у Центрі передового досвіду з протидії СВП (м. Мадрид, Іспанія) підтвердило – документ цілком відповідає стандартам НАТО.

 

190621 inzhenerni viyska 6

Фото: Кирило МАЛЮЩЕНКО

 

Підготовка фахівців розмінування за стандартами НАТО вже триває за активної участі канадських інструкторів Тренувальної місії в Україні UNIFIER, у тому ж 143-му Центрі розмінування. Про якість підготовки може свідчити той факт, що на навчанні «Ardent Defender-18» (що проводилось у Канаді в жовтні минулого року) українська команда саперів виборола першість і стала кращою серед одинадцяти команд.

 

На сьогоднішній день українські сапери також діють у складі інженерної роти Національного контингенту у Косово, групи знищення вибухонебезпечних предметів Італійського військового контингенту в Афганістані та інженерного взводу українського вертолітного загону в ДР Конго.

 

Коментар начальника інженерних військ генерал-майора Юрія Лукашика:

 

Нинішня чисельність інженерних військ дозволяє виконувати завдання, що стоять перед нами як в районі проведення Операції об’єднаних сил, так і в інших місцях. Але, щоб бути готовими до будь яких ситуацій, нам необхідно, в першу чергу, наростити кількість понтонно-мостових підрозділів.

 

Ми бачили, як на початку війни на Сході України ворог навмисно підривав мости. Швидко відновити рух через водні перешкоди – питання надважливе. У нас через найбільшу річку країни, Дніпро, не так багато мостів. У разі пошкодження певної кількості мостів наші війська ризикують залишитися без постачання, а Збройні Сили – без можливості оперативно перекидати резерви. Введення хоча б по одному понтонно-мостовому батальйону до складу Оперативних командувань Сухопутних військ вже суттєво покращить стан справ у цьому питанні.

 

64876077 1308393415982531 7344084189974626304 n

В ході навчань "Літня гроза - 2016", які влітку 2016 року відбулися по всій території України, військові інженери вперше за останні 20 років організували масштабну переправу бойових підрозділів через Дніпро. На фото на передньому плані: праворуч – колишній Начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії Віктор Муженко; ліворуч:начальник інженерних військ генерал-майор Юрій Лукашик / Фото: Володимир ВОВКОГОН

 

Ще одне перспективне питання – ввести до штатів інженерних військ пересувний асфальтовий завод. Тоді ми зможемо оперативно влаштовувати шляхи з асфальтним покриттям у будь-якому районі ведення бойових дій.

 

Навіть попри доволі суттєві витрати державного бюджету на утримання, оснащення і переоснащення Збройних Сил, коштів на все не вистачає. Наші інженерні війська ще суттєво відстають від армій країн НАТО за рівнем оснащеності сучасним засобами.

 

Так, дещо закуповується, дещо постачається в рамках військово-технічної допомоги від західних країн. Минулого року ми закупили 11 автокранів, 10 екскаваторів, сучасні міношукачі українського виробництва, гумові моторні човни для Сил спецоперацій. Про прийняте на озброєння обладнання вже говорилося. Але все одно для повного оснащення ще далеко.

 

Взагалі закупівля всіх цих екскаваторів і кранів цивільного зразку вимушена. Нам треба відходити від цього і замовляти для Збройних Сил повноцінні інженерні танки, які виконують всі функції – копання, піднімання, розмінування тощо. І, що важливо, вони захищають особовий склад. Так, як це робиться в арміях технологічно розвинутих країн. Але поки що вітчизняна оборонка не балує нас подібними пропозиціями.

 

Нам також потрібен інженерний безпілотний літальний апарат для ведення інженерної розвідки, виявлення та фіксації мінних полів тощо. Зараз ведуться вітчизняні розробки такого квадрокоптера.

 

Потреб достатньо. Разом з тим, інженерні війська Збройних Сил України на місці не стоять і впевнено рухаються вперед. А що стосується оснащення, то ми слідкуємо, щоб на озброєння військових інженерів потрапляли лише якісні зразки. Тому іноді доводиться відмовляти виробникам навіть за наявності потреба. Як це було, наприклад, з пристроєм індивідуального знезараження води. З’ясувалося, що якість очищеної води не відповідає санітарним вимогам, а тому ми відмовили такому виробнику в укладанні контракту.

 

Роман ТУРОВЕЦЬ,

спеціально для Defense Express

 

Публікації та новини по темі:

 

«БУТИ ПИЛЬНИМИ І СИЛЬНИМИ»

 

ЯК ЗМІНИЛАСЬ УКРАЇНСЬКА АРМІЯ ЗА 2018 РІК

 

П’ЯТЬ РОКІВ ВІЙНИ: ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ ТА ГОЛОВНІ ЗДОБУТКИ

 

РОЗВИТОК ОПК: ЧАС БУДУВАТИ ВІЙСЬКОВО-ТЕХНІЧНУ ПОЛІТИКУ ДЕРЖАВИ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues