190626 viyska terytorialnoyi oboronyВ умовах збройної агресії РФ проти України для нашої країни є актуальним підсилювати свою військову потужність та спроможність до протистояння з противником на власній території. Одним з важливих напрямків військового будівництва в цих умовах є створення військ територіальної оборони і організація їх функціонування. З огляду на це є цікавим досвід створення Військ територіальної оборони Польщі. В заключній частині матеріалу йтиметься про проблематику переозброєння, проблеми, що виникли з фінансуванням, а також плани на майбутнє.

 

Публікації по темі:

 

КОРИСНИЙ ДОСВІД: ВІЙСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОБОРОНИ ПОЛЬЩІ. Ч. 1

 

КОРИСНИЙ ДОСВІД: ВІЙСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОБОРОНИ ПОЛЬЩІ. Ч. 2

 

Проблематика переозброєння

 

На початковому етапі створення і формування військ територіальної оборони постала необхідність в новому озброєнні та спорядженні. Справа в тому,що Польща має доволі значні запаси застарілого власного та радянського озброєння,зокрема стрілецької зброї. Тому новостворені бригади були частково озброєні застарілими зразками. Наприклад польськими штурмовими гвинтівками PMKM.

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 1

Автомиат PMKM – польська копія радянського АКМ

 

PMKM – це точна копія радянського АКМ. Має штамповану ствольну коробку,ламінований дерев’яний приклад, цівку «бобровий хвіст». Присутнє синтетичне пістолетне руків’я, скошений компенсатор. Оснащувався радянським штик-ножем 6Х4, також в комплекті є сошки, призначені для більш точного ведення вогню одиночними пострілами. За потреби комплектується приладом безшумної стрільби ПБС-1. PMKM є сумісними з магазинами від кулеметів РПК, окрім штатних магазинів та магазинів від РПК дана зброя може використовувати дискові магазини збільшеної місткості. Зараз основою мірою PMKM перебувають на зберіганні,проте все-ще зустрічається в частинах Війська Польського та Військ територіальної оборони. Загалом на зберіганні знаходиться близько 300 000 зразків даної стрілецької зброї.

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 2

PMKMS – складний варіант PMKM, копія АКМС

 

Не дивлячись на високу надійність,простоту в експлуатації та досить непогані бойові характеристики даний зразок стрілецької зброї вже не відповідає сучасним вимогам. Також він використовує патрон калібру 7,62x39 мм,в той час,коли польське військо використовує боєприпаси калібру 5.56x45 мм NATO.Повне переозброєння,тим більш новоствореного роду військ справа дуже затратна та потребує часу. Тому PMKM/PMKMS слід розглядати, як тимчасовий варіант озброєння.

 

На сьогоднішній день основною стрілецькою зброєю військ територіальної оборони є Kbs wz.2004, що є модифікацією штурмової гвинтівки 5,56 mm kbks wz.96 Beryl.

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 3

Основною стрілецькою зброєю Військ територіальної оборони Польщі є Kbs wz.2004

 

У 2004 році, спираючись на досвід, отриманий в ході операцій в Іраку, wz.96 Beryl був модернізований. В першу чергу це торкнулося цівки, вона була забезпечена ергономічною пістолетною рукояткою (це повинно було допомогти при носінні зброї в руках під час пішого патрулювання). З боків цівки були розміщені планки Picatinny (відповідно до стандартів НАТО STANAG 2324), на котрі можна монтувати додаткове обладнання (тактичні ліхтарі,ІЧ-ліхтарі,екшн-камери,тактичні блоки). Також нова версія має складну мушку.

 

Модифікована версія отримала маркування wz.2004 і була представлена,як озброєння IV зміни польського військового контингенту в Іраку.

 

Штурмові гвинтівки wz. 2004 року були оснащені голографічними прицілами EOTech 552 та магніферами, а також телескопічним прикладом,довжину якого можна регулювати. Крім того, були сконструйовані нові прозорі магазини, щоб можна було візуально контролювати витрату боєприпасів.

 

Beryl в цілому повторює конструкцію АК-74, але є декілька відмінностей. Перш за все новий пластиковий 30-патроний магазин, який уніфікований з іншими зразками стрілецької зброї блоку НАТО. Також можливе використання підствольних 40-мм гранатометів wz.1974 або wz.96 Pallad.

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 4

 

Beryl є найбільш оптимальним співвідношенням ціна = якість. Конструкційно Beryl є довершеним,відповідає усім стандартам та є надійним. Штурмова гвинтівка була перевірена в суворих бойових умовах пустелі Іраку,в Афганістані,а також на Балканах. Не дивлячись на високу оцінку польських військових,звичну компоновку та невисоку ціну,все-ж-таки даний зразок буде замінено на новий.

 

Всього на озброєнні силових відомств Польщі перебуває понад 94 000 одиниць штурмових гвинтівок Beryl та її модифікацій. Також є інші варіанти,а саме:

 

- Beryl Commando - варіант зі стволом довжиною 375 мм ;

- Mini-Beryl - варіант зі стволом в 235 мм ;

- Radom-Sports (Beryl IPSC) - самозарядний цивільний карабін .

 

Іншими зразками озброєння є кулемети ПКМ та снайперські гвинтівки СВД/SVD-M. В середині 90-х років Польща спробувала оновити свої радянські снайперські гвинтівки СВД. Модернізація передбачала заміну штатного 4-х кратного оптичного прицілу ПСО-1 на більш потужну оптику. Також була передбачена наявність сошок,проте гвинтівка SWD-M не пережила змін у стандартизації НАТО, відгуки польських військових були не найкращі,тому з часом програма модернізації була призупинена.

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 5

 

Кулемет ПКМ

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 6

Снайперська гвинтівка SVD-M

 

Протитанкове озброєння представлено радянськими РПГ-7В/РПГ-7Д та польськими RPG-7DN1/RPG-7W. Деякі RPG-7DN1 оснащені польськими нічними прицілами PCS-5.

 

Не дивлячись на дешевизну виробництва,простоту експлуатації та ефективність даний зразок є застарілим,тому потребує заміни.Протитанкова складова військ територіальної оборони має на озброєнні здебільшого саме РПГ-7В/РПГ-7Д,переозброєння поки не планується,тому РПГ-7 і далі стоїть на озброєнні,ПТРК на разі відсутні. На відміну від штатних протитанкових розрахунків Війська Польського,котрі мають в своєму розпорядженні сучасні ізраїльські комплекси Spike-LR. Також у Війську Польському спеціальні підрозділи використовують шведські гранатомети Carl Gustaf та більш сучасні AT-4.Цілком ймовірно,що з часом переозброять регулярні армійські частини,згодом і частини територіальних військ.

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 7

Ручний протитанковий гранатомет радянського виробництва РПГ-7В, що стоїть на озброєнні Військ територіальної оборони Польщі

 

Важливим напрямком переозброєння є заміна станкових крупнокаліберних кулеметів на нові,боєприпаси яких відповідають стандартизації країн-членів НАТО. З переходом на нові стандарти постало питання переозброєння. Тому,як основними крупнокаліберними кулеметами є радянські ДШКМ та НСВ 12,7,котрі використовують патрон калібру 12,7x108 мм.

 

Рішення було знайдено,згодом на підприємстві ZM Tarnów S.A. розробили та налагодили серійне виробництво власних кулеметів WKM-B під патрон .50BMG12.7×99mm NATO.

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 8

Крупнокаліберний кулемет WKM-B виробництва польської компанії ZM Tarnów S.A. під патрон .50BMG, 12.7×99mm NATO

 

Основним пріоритетом переозброєння є перехід на нову штурмову гвинтівку GROT.

 

Нова гвинтівка розроблена польським підприємством Fabryka Broni «Łucznik». Спершу гвинтівка мала назву MSBS, що є абревіатурою з пол. Modułowy System Broni Strzeleckiej - модульна система стрілецької зброї.

 

11 жовтня 2017 року розробник оголосив про успішне завершення випробувань гвинтівки. Із завершенням випробувань була оголошена нова назва - GROT C16 FB-M1.

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 9

Штурмова гвинтівка GROT C16 FB-M1

 

Варто зазначити, що польські зброярі в даному випадку відійшли від давньої традиції давати своїм зразкам озброєння назви мінералів і хімічних елементів: Beryl (Берилій), Bor, Glauberit, Lantan, Pallad (Паладій), Tantal, Tor (Торій), Wanad (Ванадій). Назва GROT, що означає в перекладі з польської «наконечник стріли», було вибрано маркетологами тому, що воно складається всього з чотирьох букв і легко запам'ятовується, а також не містить букв, що зустрічаються тільки в польському алфавіті.

 

Індекс гвинтівки GROT C16 FB-M1 розшифровується так: C - означає класичний варіант з пластиковим прикладом, 16 - довжина ствола в дюймах, а M1 - означає номер модифікації. При цьому в конструкцію відразу закладена можливість подальшої модернізації, оскільки в ході поставок може виникнути необхідність оновлення версії, наприклад, до стандарту М2 або M3. Повідомляється, що гвинтівка може мати безліч варіантів, як в класичній конфігурації з пластиковим прикладом, так і за схемою типу ‘’булл пап’’.

 

До них відносяться:

  • штурмова гвинтівка з підствольним гранатометом GP калібру 40 х 46SR мм;
  • карабін з укороченим стволом;
  • піхотна снайперська гвинтівка (‘’марксманська’’ гвинтівка);
  • ручний кулемет.

GROT - перша польська штурмова гвинтівка,яка повністю відповідає стандартам НАТО. Є можливість використання магазинів стандарту STANAG 4179, такими як магазини від німецьких штурмових гвинтівок HK416, британських SA80, чеських CZ Bren 2 або американських карабінів M4.Приклад складний,телескопічний.

 

Тактико-технічні дані модульної системи стрілецької зброї GROT.

Розробник Wojskową Akademię Techniczną,Fabryka Broni "Łucznik".

Виробник Fabryka Broni "Łucznik".

Принцип роботи полягає у відведенні порохових газів (є газовий регулятор), поворотний затвор c 7 бойовими упорами.

Режими вогню одиночний,безперервний.

Є планки для встановлення додаткових аксесуарів.

Тип магазину - відокремлений секторний магазин.

Калібр 5,56 х 45 мм. НАТО.

Вага без магазина:

- класичний варіант ;

- варіант булл пап ;

3,65 кг;

3,75 кг;

довжина:

- класичний варіант ;

- варіант булл пап ;

900мм/843 мм/675 мм.

Довжина ствола 406 мм.

Початкова швидкість кулі 890 м / с.

Дальність стрільби 500 м.

Темп стрільби 700-900 постр. / хв.

Місткість магазинів на 10,20,30 патронів,також є короби на 60 та 100 патронів.

 

Контракт на поставки зброї, укладений на збройовій виставці MSPO 2017 на суму близько 0,5 млрд. злотих. У грудні 2017 року на озброєння військ територіальної оборони Польщі надійшла перша партія з 2 тис штурмових гвинтівок GROT. До 2021 року планується передати до військ 53 тис одиниць. До цього слід додати ще один підписаний контракт зі збройовим заводом, на поставку спеціального варіанту гвинтівки GROT: 31 серпня 2017 року було укладено угоду про поставку 490 гвинтівок для церемоніальних цілей. Вартість даного контракту становить 5 538 400 злотих.

 

Церемоніальна версія GROT R20 FM-M1 відрізняється кріпленням для багнета, зменшеної до 10 місткістю магазина, відсутністю автоматичного перезарядження,також гвинтівка призначена для стрільби лише холостими патронами. Однак за рахунок модульної конструкції її можна переробити в звичайний бойовий варіант.

 

Передбачена також особиста зброя, пістолети. Вони будуть абсолютно нові, PR-15 Ragun.

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 10

Пістолет PR-15 Ragun

 

1 липня 2014 року збройовий завод в Радомі представив прототип нового армійського пістолета для заміни WIST-94, в подальшому отримав назву ‘’PR-15 Ragun’’ із зазначенням року розробки конструкції (2015).

 

В травнем 2017 року було прийнято рішення про передати партію пістолетів PR-15 в 3-ю бригаду територіальної оборони для військових випробувань, після завершення яких в листопаді 2017 року PR-15 був офіційно прийнятий на озброєння.

 

4 грудня 2018 року, міністерство національної оборони Польщі замовило 20 тис пістолетів для військ територіальної оборони, які повинні надійти на озброєння під найменуванням VIS-100.

 

Опис

 

Автоматика працює за схемою використання віддачі при короткому ході стовбура і замиканням перекосом казенної частини стовбура у вертикальній площині за вікно для викиду гільз в затворі.

Ударно-спусковий механізм курок,самовзводний.

Магазин коробчатий з дворядним розташуванням патронів.

Характеристики

Маса, кг 0,8.

Довжина, мм 197.

Довжина стовбура, мм 110.

Ширина, мм 32.

Висота, мм 142.

Патрон 9х19 мм. Парабелум.

Вид боєпостачання 16-зарядний магазин.

Приціл постійний,є планка для тактичного блоку з тактичним ліхтарем і ЛЦВ.

 

190626 viyska terytorialnoyi oborony 11

 

Фінансові проблеми, які виявились при створенні Військ територіальної оборони та подальші плани на майбутнє.

 

В одному з інтерв'ю екс-президент Броніслав Коморовський заявив, що тероборона зараз фінансово і кадрово «з'їдає» професійні оперативні сили. Повідомляється, що бюджет територіальних військ в 2017 р повинен був скласти 630 млн злотих, але по факту він вийшов на рівень 1 млрд злотих (267 млн $). Наступного року витрати лише збільшились. Розповідаючи про фінансові плани, Мацеревіч говорив про 3,5 млрд злотих (933,4 млн $) на озброєння бійців територіальної оборони станом на 2019 рік.

 

В планах на майбутнє передбачається закупівля розвідувальних та ударних БПЛА,крупнокаліберних снайперських гвинтівок,легких мінометів,нових транспортних засобів та легкої бронетехніки,нового спорядження.

 

Процеси переозброєння та переоснащення гальмуються головною мірою браком коштів. Польща витрачає значну суму на оборону, а це 9 млрд. 360 млн. $. Як виявилось, війська територіальної оборони фінансували по залишковому принципу, тому процес переозброєння затягнувся.

 

Також є потреби у збільшенні фінансування матеріально-технічного та речового забезпечення, адже чимало елементів спорядження військовим приходиться купувати за власний рахунок. З часом ситуація з речовим забезпеченням змінилась на краще,проте не в повній мірі. Планується переоснащення новими засобами індивідуального захисту, перехід на новий бронежилет KWM-02 фактично завершений, в подальших планах заміна армійських шоломів wz. 2005 на більш сучасні зразки,можливими варіантами є шоломи HA-03 та HBKO-1. Крім стандартних армійських засобів індивідуального захисту дозволяється використання бронежилетів типу Plate Carrier.

 

Повною мірою особовий склад забезпечено комплектами спорядження wz.124z,wz.128,wz.2010 (форма), wz.928 (взуття),MP-5,MP-6,OP-1,FOO-01 (засоби РХБЗ),wz.615,wz.730,wz.987,KS-12,KS-20 (інше спорядження). Загалом позитивні тенденції у розвитку військ територіальної оборони є, адже було збільшено фінансування, проведено структурні зміни, розпочато процес переозброєння. Але на значні та успішні реформи потрібен час, кошти та політична воля керівництва держави.

 

Сергій НЕЧИПОРУК,

Спеціально для Defence-UA.com

 

Публікації та новини по темі:

 

ПОЛЬЩА ПРИДБАЄ У США МОБІЛЬНІ АРТИЛЕРІЙСЬКІ СИСТЕМИ HIMARS ЗА 414 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ

 

ПОЛЬЩА У 2018 РОЦІ ПОСТАВИЛА В УКРАЇНУ 2 АРТУСТАНОВКИ АК-176М ДЛЯ РАКЕТНИХ КАТЕРІВ – ЗВІТ ООН

 

"УКРОБОРОНПРОМ" ПРЕДСТАВЛЯЄ СВОЇ РОЗРОБКИ НА МІЖНАРОДНІЙ ВИСТАВЦІ MSPO-2018 У ПОЛЬЩІ

 

В ПОЛЬЩІ ВБАЧАЮТЬ ШИРОКІ МОЖЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СПІВПРАЦІ З УКРАЇНСЬКИМИ ПАРТНЕРАМИ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues