190627 KrazСучасна система придушення радіоліній керування радіопідривниками «Оберіг-С» розробки та виробництва Державного підприємства «Новатор», що входить до складу ДК «Укроборонпром», може надійно захистити особовий склад підрозділів ЗС України при виконані покладених на них завдань.

 

Мінна небезпека у тренді

 

Сучасні тенденції в розвитку засобів ведення війни свідчать про підвищення уразливості особового складу та військової техніки від застосування противником різноманітних вибухових пристроїв. Наприклад, під час Другої Світової війни лише 23 відсотки бойових ушкоджень військової техніки припадали на мінно-вибухові пристрої. Під час сучасних військових конфліктів питома вага таких уражень становить вже від 60 до 70 відсотків. Важливим завданням на сучасному полі бою стає зменшення уразливості особового складу та техніки від дії мін та різноманітних вибухових пристроїв.

 

Досвід Армії США показує, що одну з найбільших загроз становлять радіокеровані вибухові пристрої, в тому числі - саморобні. Вони є однією з головних причин втрат серед особового складу підрозділів, що вели бойові дії у складі контингентів військ США та їх союзників протягом останніх років.

 

190627 us

Армія США при проведенні операцій широко застосовує системи захисту від ураження радіокерованими мінно-вибуховими пристроями, що дозволяє забезпечити максимально можливу безпеку для військовослужбовців при виконанні бойових завдань

 

Частіше за все радіокеровані міни встановлюються біля доріг, або на них, і підриваються в той момент, коли поруч рухається транспортний засіб.

 

Подібні випадки неодноразово траплялись під час проведення Антитерористичної операції та Операції Об’єднаних сил в окремих районах Донецької та Луганської областей. Українські сапери зіткнулися з широким використанням регулярними військами РФ та їх посібниками, з числа місцевих бойовиків, як мін промислового виробництва РФ, так і саморобних вибухових пристроїв. Значна їх частина керувалась за допомогою радіосигналів. Інженерними підрозділами Збройних Сил України до цього часу регулярно виявляються та знешкоджуються російські міни – ПМН-2, ПМН-4, ПОМ-2Р, МОН-50 виробництва 2002-го року, міни-пастки МЛ-8 та підривні пристрої НВУ-П «Охота». Міни знаходили скрізь – у підвалах житлових будинків, в адміністративних будівлях, школах і дитсадках. Бойовики також мінували мости, ділянки доріг, водні колектори, залізничні рейки, інші важливі для життєдіяльності населення та військ об’єкти інфраструктури. І це становить неабияку небезпеку для життя людей.

 

Одним зі шляхів зменшення втрат від використання противником дистанційно керованих по радіоканалах вибухових пристроїв, що застосовуються противником, є використання спеціальних засобів радіоелектронної боротьби. Зокрема для цих цілей використовуються засоби придушення радіокерованих саморобних вибухових пристроїв. Завдяки їх дії навколо особового складу та військової техніки створюється безпечна зона.

 

Не відстаючи від тенденцій

 

Наразі для забезпечення безпеки особового складу підрозділів ЗС України при виконані завдань прийнятий на озброєння малогабаритний передавач перешкод МПП-1, який серійно виготовляється на ДП «Новатор». Подальша модернізація цих виробів до рівня «Гарант-М» та «Оберіг-С» здійснювалась на базі підприємства.

 

Накопичений досвід в процесі розробки подібних пристроїв та їх експлуатації в бойових умовах (в тому числі і підрозділах українських контингентів в Іраку та Косово та угандійського миротворчого контингенту у Сомалі) дав підстави інженерам підприємства зробити ряд висновків.

 

Зокрема, за оцінками фахівців, умови радіоелектронного придушення ліній радіокерування вибуховими пристроями можуть бути охарактеризовані наступними факторами:

 

- невизначеністю місця розташування об'єкта придушення;

- невизначеністю частоти його роботи ;

- короткочасністю роботи ;

- високою ціною ризику неефективного придушення;

- небезпекою радіоелектронного придушення засобів зв'язку.

 

Невизначеність місця розташування вимагає застосування неспрямованних передавальних антен і забезпечення високих рівнів потужності перешкоди на вході антени. Від виробу, що мав би гарантовано запобігати підриву вибухівки за допомогою радіоканалу, вимагається створення перешкод у всьому частотному діапазоні, де можлива робота радіокерованих пристроїв. Окрім того через малу тривалість часу разової команди є необхідність орієнтуватися на безперервне випромінювання широкосмугового загороджувальної перешкоди. З цього випливає потреба врахування необхідності забезпечення радіозв'язку для чого необхідне введення "вікон прозорості" на частотах зв'язку.

 

Зазначене створює певний виклик перед інженерами, які мають врахувати усі фактори, та створити пристрій, який би мав змогу гарантовано захистити особовий склад та військову техніку від дії вибухових пристроїв, що керуються по радіоканалу, а також надавав змогу зберігати постійну керованість підрозділами при виконання бойових завдань.

 

Усі зазначені вище фактори були враховані інженерами ДП «Новатор» при розробці нових систем придушення радіоліній керування радіопідривниками, яка отримали назви «Оберіг-С» та «Гарант-М».

 

Система «Оберіг-С» призначена для захисту стаціонарних об'єктів від радіокерованих підривів закладок в начинених вибухівкою автомобілях, що наближаються до об'єкта. Крім того система також забезпечує захист окремих транспортних засобів та колон. Це досягається унеможливленням радіокерованого підриву вибухових пристроїв (мін, фугасів і ін). Крім того, цей виріб може використовуватися для зниження ефективності застосування противником засобів радіорозвідки, а також для тренування особового складу радіотехнічних підрозділів радіозв'язку і радіорозвідки в умовах створення їм загороджувальних перешкод в діапазоні 20-4000 МГц.

 

190627 oberig

«Оберіг-С» складається з чотирьох блоків передавачів перешкод з передавальними антенами, двох перетворювачів напруги 220/48/24 В (які забезпечують живлення виробу як від мережі 220 В, так і від акумуляторів 24 В) та пульту керування і індикації

 

«Оберіг-С» забезпечує безперервне випромінювання широкосмугової загороджувальної перешкоди інтегрованою потужністю не менше 900Вт в діапазоні частот 20-4000 МГц з можливістю встановлення вікон прозорості для радіозв'язку. З огляду на високий ступінь широкосмуговості перешкоди, для передавачів є характерною багатоканальна побудова. Для перекриття широкого частотного діапазону до складу виробу входять 14 передавачів перешкод і передавальних антен. Конструктивно антени виконані знімними. У комплект постачання, у якості опції, також може входити пристрій дистанційного включення/вимикання декількох виробів, розміщених на об'єкті, що охороняється, або в колоні, що рухається.

 

«Оберіг-С» складається з чотирьох блоків передавачів перешкод з передавальними антенами, двох перетворювачів напруги 220/48/24 В (які забезпечують живлення виробу як від мережі 220 В, так і від акумуляторів 24 В) та пульту керування і індикації.

 

На підприємстві також розроблений та зараз проходить заводські випробування виріб «Оберіг-Н» - це носимий варіант для забезпечення індивідуального захисту. «Оберіг-Н» працює в аналогічному діапазоні частот і може використовуватися при розмінуванні для захисту сапера від підриву радіокерованих вибухових пристроїв. Також цей виріб може використовуватися для проведення тренувань радіотехнічних підрозділів в умовах присутності радіоперешкод.

 

Головне — це життя людей

 

На ДП «Новатор» мають великий досвід створення систем для захисту життів людей. Тут горді тим, що здобули у цьому високих результатів. Завдяки виробам, створеним на підприємстві були збережені сотні життів українських вояків, які брали участь у виконанні завдань у складі військових контингентів України в Іраку та Косово. Також системами, що створені на підприємстві, було попереджено десятки спроб нападу на об’єкти, що захищались українськими військовослужбовцями.

 

190627 Kraz 1

Виріб «Гарант-М» встановлений на шасі автомобіля КрАЗ. Експонат на виставку «Зброя та безпека-2017»

 

Наразі протягом останніх 3-х років перші зразки нових систем «Гарант» від ДП «Новатор» успішно використовуються угандійським миротворчим контингентом у Сомалі для супроводу автоколон, а також захисту від підриву радіокерованих вибухових пристроїв. Дані системи вправно виконують свої функції. Як показало практичне застосування – таких підривів не сталося. Результати успішного тестування цих систем в Сомалі дали підстави для розгляду можливості більш широкого застосування подібних систем для забезпечення безпеки миротворчих контингентів ООН.

 

На підприємстві впевнені в тому, що нові системи розробки та виробництва ДП «Новатор» в першу чергу мають стати на захист українських військових. Широке їх застосування в Збройних силах та інших військових формуваннях України може допомогти захистити та зберегти найцінніше – життя громадян України.

 

Олекса ДЖУРА,

Спеціально для Defense Express

 

Повну версію матеріалу оприлюднено в журналі Defense Express №6 за 2019 рік.

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express можна знайти тут.

 

Публікації та новини по темі:

 

УКРАЇНСЬКА СИСТЕМА «ГАРАНТ-М» ЗАХИСТИТЬ АВТОМОБІЛЬНІ КОЛОНИ ВІД РАДІОКЕРОВАНИХ ФУГАСІВ

 

СИСТЕМИ РЕБ: НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ ВІД РАДІОКЕРОВАНОЇ ВИБУХІВКИ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues