190716 IDEF 0Огляд турецьких роботизованих платформ на IDEF-2019.

 

У рамках виставки низка турецьких промислових підприємств активно демонстрували дистанційно керовану броньовану інженерну техніку. Запропонований компаніями підхід – використання платформ, якими можна керувати як дистанційно, так з кабіни техніки, є сучасною тенденцією, яка впроваджується США. Вона дозволяє максимально ефективно в залежності від поточних загроз безпеці використовувати техніку та особовий склад.

 

Міжнародна виставка оборонної промисловості International Defence Industry Fair 2019 (IDEF-2019), яка відбулася в період 30 квітня – 3 травня 2019 року в м. Стамбул (Туреччина), засвідчила триваючу тенденцію розвитку наземних дистанційно керованих роботизованих платформ турецького виробництва. При цьому, якщо у 2017 році в рамках цього заходу було презентовано лише кілька відносно професійних виробів, то в поточному році відмічається покращення якості їх виконання, зростання кількості експонованих зразків та розширення спектру завдань, які можуть бути на них покладені. Одночасно з цим лише частина представлених виробів є дійсно завершеними зразками, готовими до застосування в інтересах силових структур.

 

Турецька компанія Katmerciler, яка в рамках минулої виставки IDEF-2017 показала вперше платформу з дистанційним управлінням UKAP (Uzaktan Kumandali Atis Platform), цього року значно розширила лінійку представлених роботів, виготовлених, у тому числі, у співпраці з компанією Aselsan.

 

Так, у 2019 році було презентовано вже три типи роботів UKAP різних габаритних розмірів та призначення Tip-1, 2 та 3.

 

Tip-1 – це пожежний дистанційно керований робот, який забезпечує доступ систем пожежогасіння у важкодоступні місця. Він оснащений спеціальним насосом та пожежним гідрантом, які здійснюють подачу води (чи інших речовин) у місце займання. Робот здатний під’їхати набагато ближче до полум’я ніж людина, тим самим покращує ймовірність своєчасного та швидкого тушіння пожежі.

 

Tip-2 та 3 – це дистанційно керовані роботи вогневої підтримки, які оснащені бойовими модулями лінійки SARP від компанії Aselsan з різними засобами вогневого ураження. Вони можуть бути озброєні або кулеметом калібром 7,62 мм, або автоматичною зброєю калібром 12,7 мм, або 40-мм гранатометом.

 

Платформами можна керувати в межах трьохкілометрової зони за допомогою комплекту дистанційного управління.

 

190716 IDEF 1

Основні тактико-технічні характеристики лінійки роботів UKAP

 

Тір 1 (пожежний)

Тір 2

(вогневої підтримки)

Тір 3

(вогневої підтримки)

Габаритні розміри д/в/ш, м

1,4/0,65/1,1

2/1,005/1,89

2,1/0,97/2,17

Тип двигуна

електричний

електричний

електричний

Тривалість використання батарей, годн

2

2

5

Максимальна швидкість, км/годн

5

7

17

Подолання висот, кут нахилу, %

45

45

30

Споряджена маса, кг

700

1100

1900

Максимальна вага корисного навантаження, кг

1000

2000

2000

Матеріал

легована сталь з гумовим покриттям

 

У 2018 році турецькі ЗМІ повідомляли, що щонайменше 20 безпілотних наземних бойових транспортних платформ будуть поставлені в інтересах ЗС Туреччини та надалі використовуватимуться в Сирії в рамках операції «Оливкова гілка». Також відомо, що у 2018 році одна з платформ (з бойовим модулем SARP) була обрана турецькою владою для експорту на азійський ринок.

 

У свою чергу турецька компанія Alpera Savunma Sistemleri представила автономний транспортний засіб Alkar R4. Він призначений для виконання широкого спектра завдань (спостереження, розвідки, нанесення вогневих ударів, наведення, тощо) у спеціальних операціях, що проводяться в забудованих районах.

 

190716 IDEF 2

                                            Основні тактико-технічні характеристики Alkar R4

Габаритні розміри, см

30 Х 130 X 168

Вага, т

1,2

Тип двигуна

електричний від батарей

Максимальна швидкість рух, м/с

45

Час безперервної роботи, год

4-6

Дальність дистанційного управління, км

2-3

 

Модульна структура транспортного засобу дозволяє встановлювати різні типи бойової зброї – інтегровану рушницю M134, 40-мм гранатомет або систему освітлення чи маскування.

 

Крім того на борт робота можна встановлювати систему виявлення снайпера. Alpera Savunma Sistemleri має намір провести вогневі випробування R4 у першому півріччі 2019 року.

 

Також ця компанія представила перший прототип міні-робота G4. Ця платформа призначена для виконання завдань спеціальними підрозділами під час дослідження приміщень. Крім того, добре підходить для роботи на відкритому повітрі. На сьогодні Alpera Savunma Sistemleri проводить тестування можливостей та технологій передачі даних на цьому роботі.

 

190716 IDEF 9

Основні тактико-технічні характеристики міні-робота G4

 

Габаритні розміри, мм

642 x 602 x 300

Вага, кг

10

Тип двигуна

електричний від батарей

Максимальна швидкість рух, м/с

3

Час безперервної роботи, год

6

Дальність дистанційного управління, км

2-3

 

Зв’язок робота з оператором здійснюється через WIFI-BLE5.0. Крім того, G4 оснащений системою позиціювання GPS/ГЛОНАСС, камерою спостереження, системою LIDAR, гіроскопом, термометром і барометром.

 

Інша турецька компанія OGUZKAZAN вперше в рамках IDEF 2019 представила серію власних дистанційно керованих бойових платформ Karahan, Delü та Demirhan.

 

Karahan є безпілотним наземним роботом середнього класу, який призначений для перевезення вантажів, а також забезпечення вогневої підтримки передових підрозділів. Корпус машини виконаний із броньованих матеріалів, які забезпечують захист на рівні Stanag Level III. У рамках виставки був представлений прототип роботу без бойового модуля, хоча передбачається, що він має бути носієм, у тому числі, протитанкової зброї, і використовуватиметься для боротьби з броньованою технікою.

 

190716 IDEF 3

190716 IDEF 4

Бойовий безпілотний наземний робот середнього класу KARAHAN від OGUZKAZAN

 

Karahan має вагу 4000 кг. Оснащений дизельним двигуном, який забезпечує 8 годин безперервної роботи. Дальність дистанційного управління роботом складає 2-3 км.

 

Найближчим часом Karahan проходитиме заводські випробування.

 

Demirhan також є бойовим роботом середнього класу, який призначений для виконання завдань вогневої підтримки. Під час виставки він був обладнаний бойовим модулем SARP від компанії Aselsan з автоматичною гвинтівкою калібру 7,62 мм та оптичним (день/ніч) пристроєм спостереження. Попередньо відомо, що корпус машини виконаний із броньованих матеріалів, які забезпечують захист на рівні Stanag Level III. Для посилення бронезахисту з тильної сторони робот оснащений протикумулятивними решітками, хоча, скоріш за все, їх ефективність є не значною через габаритні розміри та вагу робота.

 

190716 IDEF 6

190716 IDEF 5

Бойовий безпілотний наземний робот середнього класу Demirhan від OGUZKAZAN

 

Demirhan має вагу 2000 кг. Він також оснащений дизельним двигуном, який забезпечує 6 годин безперервної роботи. Дальність дистанційного управління роботом складає 2-3 км.

 

Demirhan вже на сьогодні проходить випробування в інтересах силових структур Туреччини.

 

Робот Delü призначений для проведення диверсій в тилу противника. Його завдання полягає в тому, щоб непомітно дістатися позицій/об’єктів противника, під’їхати під бронеоб’єкти та здійснити самопідрив. З цією метою робот оснащується вибухівкою (орієнтовно 2-3 кг). На сьогодні це лише концепт компанії, над яким ведеться робота.

 

190716 IDEF 7

Бойовий безпілотний робот наземного класу DELÜ від OGUZKAZAN

 

Далі буде...

 

Антон МІХНЕНКО, Defense Express

 

Повну версію матеріалу оприлюднено в журналі Defense Express №6 за 2019 рік.

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express можна знайти тут.

 

Публікації та новини по темі:

 

УКРАЇНА БЕРЕ УЧАСТЬ В ВИСТАВЦІ ОБОРОННОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ IDEF-2019 (ФОТО)

 

УКРАЇНА ТА ТУРЕЧЧИНА: ПЛІДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

 

НА ТУРЕЦЬКІ ТАНКИ M60 ВСТАНОВЛЮЮТЬ УКРАЇНСЬКИЙ КОМПЛЕКС АКТИВНОГО ЗАХИСТУ “ЗАСЛОН-Л”

 

СИСТЕМИ РЕБ: НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ ВІД РАДІОКЕРОВАНОЇ ВИБУХІВКИ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues