190830 BogdanAVTO 0Черкаський автозавод компанії «Богдан Моторс» нарощує пропозиції техніки подвійного та військового призначення для сектору безпеки та оборони України, а також для іноземних споживачів.

 

Черкаський автозавод компанії «Богдан Моторс» - найновіше підприємство галузі в Україні. Його було запущено у експлуатацію лише 2008 року. Первинні інвестиції у будівництво та промислову інфраструктуру склали на момент відкриття 350 млн доларів. Зараз завод став повноцінним учасником військового ринку та виготовляє техніку подвійного та військового призначення, що постачається до Збройних сил України та має добру експортну перспективу.


Від початку це сучасне підприємство було створене винятково під масовий випуск цивільної автомобільної техніки. Тут тисячами складалися автомобілі імпортних брендів для потреб внутрішнього і зовнішнього ринків.


Військові проекти «Богдан Моторс» розпочалися у 2014 році з початком агресії проти України. Вони стали відповіддю приватної ініціативи на потреби Збройних сил, де військові дії виявили масу проблем із забезпеченням військ автомобільною та броньованою технікою.


Армія латала прогалини з нестачі колісної техніки шляхом мобілізації з цивільних установ та спустошувала рештки на стратегічних складах. Але це було тимчасове рішення. Без налагодження безперебійного постачання сучасної техніки підтримувати відносний рівень боєздатності та життєзабезпечення частин та підрозділів, які знаходяться у зоні антитерористичної операції, було неможливо. Відтак нагальною стала потреба замінити транспортні засоби часів СРСР і фактично виробництва РФ, які досі використовуються на фронті. Ці зразки потерпають від численних поламок та незручностей через моральну й технічну застарілість. Тож радянські машини потрібно було замінювати технікою саме українського виробництва, яка створюється у кооперації із військовими відповідно до їхніх реальних потреб.


У 2014 році на «Богдан Моторс» розпочалися конструкторські та дослідницькі роботи зі створення армійської техніки відразу за кількома напрямками.


Першим напрямком стало створення сучасного бронеавтомобіля, який би забезпечив швидку маневреність та достатній бронезахист екіпажеві. Першою машиною у проекті «БАРС» був бронеавтомобіль «БАРС-6». Але випробування та подальше вдосконалення привели до нового зразка - у лінійці ББМ підприємства залишився лише «БАРС-8», який 2019 року завершив державні випробування, що тривали два роки, та вже прийнятий на озброєння ЗСУ.

 

190830 BogdanAVTO 1

«БАРС-8» - завершив державні випробування у 2019 і прийнятий на озброєння ЗСУ


Це багатоцільова платформа, яка може використовуватися фактично у всіх видах та родах військ де штатні завдання підрозділів передбачають використання машин такого класу. До беззаперечних плюсів «БАРС-8» можна також віднести і використання у його конструкції агрегатної бази відомого виробника, яка перевірена часом і експлуатується у всіх кліматичних та географічних умовах сучасного світу.


На базі «БАРС-8», спільно з підприємством «Укроборонсервіс» розроблено 120-мм мінометний комплекс «Барс-8ММК» та «Барс-8АР» - автомобіль артилерійської розвідки.

 

190830 BogdanAVTO 3

120-мм мінометний комплекс «Барс-8ММК»

 

2016 року компанія «Богдан Моторс» розпочала розробку та підготовку до випуску санітарного автомобіля «Богдан-2251», який мав замінити технічно та морально застарілий радянський УАЗ 452. У червні 2017 року перша партія нових військових санітарних автомобілів «Богдан-2251» була передана до медичних підрозділів Збройних сил України.


Постійна робота з вдосконалення технічної та медичної складових за результатами першого року експлуатації у військах завершилася модернізацією автомобіля і оновлена машина почала на надходити до ЗСУ вже 2018 року. За підсумками експлуатації санітарних автомобілів «Богдан-2251» 2018 року не було жодного серйозного гарантійного звернення.

 

190830 BogdanAVTO 6

Санітарний автомобіль «Богдан-2251»


Перші поставки вантажних автомобілів «Богдан 6317» на базі закордонних машкомплектів розпочалися у 2016 році після того як 2015 року відбулися усі підготовчі роботи з налаштування виробничих можливостей Черкаського автомобільного заводу компанії «Богдан Моторс».


У подальшому автомобіль отримав двигун Weichai Power з метою більшої уніфікації техніки, що експлуатується у ЗСУ. За ініціативою «Богдан Моторс» були розроблені зміни до складу машинокомплекту. Це вимагало мінімальних доопрацювань у конструкції шасі «Богдан 6317».

 

190830 BogdanAVTO 8

Богдан 6317


Автомобіль пройшов визначальні відомчі випробування які успішно завершилися з мінімумом доопрацювань та зауважень. Війська отримали новий автомобіль «Богдан 63172» з потужним надійним двигуном, коробкою передач Fast Gear та зчепленням Hummer турецького виробництва.


Враховуючи величезну потребу Армії у військових вантажівках, яка обумовлена застарілим на 80% автопарком ЗСУ, війська потребують переважно вантажних автомобілів. Вся ця техніка спрямовується у бойові частини для артилерійських підрозділів, підрозділів забезпечення і підвезення боєприпасів та військово-технічного майна.


Для потреб частин та підрозділів ЗСУ був розроблений, пройшов визначальні відомчі випробування та допущений до піддослідної експлуатації багатоцільовий позашляховик «Богдан-2351». У 2018 році перша партія цих автомобілів була передана до Збройних сил та отримала схвальні відгуки від користувачів. Автомобіль посів своє місце у підрозділах управління та забезпечення, артилерійської розвідки та інших військових ланках, де потрібні швидкість та всюдихідність невеликого легкового автомобіля.


Протягом 2018-2019 років визначальні відомчі випробування пройшли автомобілі «Богдан-3355» та «Богдан КМ-450», які повинні замінити радянській ГАЗ-66 у ланках його використання.


«КМ-450» - ліцензійний продукт. Ця машина використовується у арміях 29 країн світу. Відповідно до побажань Замовника та з урахуванням особливостей експлуатації техніки у ЗСУ в його конструкцію внесено кілька змін які стосуються специфічних запитів українських військових і спрямовані на розширення функціоналу авто.


Сфера застосування цих автомобілів – артилерійські підрозділі та підрозділи зв’язку, логістика дрібних об’ємів та у випадку з «Богдан-3355» - перспектива розробки аналогу радянського «АС-66» з урахуванням сучасних вимог до такого автомобіля.

 

190830 BogdanAVTO 7

Богдан-3355


У 2015 році «Богдан Моторс» провів колосальну роботу з розробки цілого сімейства кузовів уніфікованих нульового габариту. Загалом було створено сім різних модифікацій КУНГ-ів. Під час розробки цих виробів було використано каркасну побудову, що була відпрацьована у виробництві автобусів та тролейбусів, а також у подальшому медичних модулів санітарного автомобіля «Богдан-2251», яка забезпечує міцність та довговічність конструкції.


Уся продукція військової лінійки «Богдан Моторс» має добру експортну перспективу. В першу чергу, на відміну від багатьох закордонних зразків, усі автомобілі від «Богдан Моторс» пройшли випробування експлуатацією у бойових умовах. За цей час конструкторський склад компанії набув унікального досвіду зі створення та вдосконалення зразків військової автомобільної техніки різного призначення.


Лінійка автомобільного транспорту, яка випускається у Черкасах може розглядатися як перспективна для армій та інших силових структур країн, які у свій час мали на масовому постачанні радянську техніку. Досвід України наочно показав, що за допомогою автомобілів «Богдан-63172» та «Богдан-53162» можна значно оновити підрозділи та частини військової логістики не витрачаючи при цьому великі бюджетні кошти. А систему сервісу та ремонту можна швидко перевести на обслуговування нового типу техніки.


У сфері автомобілів спеціального призначення «Богдан Моторс» пропонуватиме автомобілі «Богдан-2251» та «Богдан-2351», які успішно себе показали у зоні бойових дій і за підсумками експлуатації минулого року не мають жодного суттєвого гарантійного випадку.

 

190830 BogdanAVTO 5

Богдан-2351


Компанія «Богдан Моторс» чітко бачить своє завдання не лише у постачанні сучасної техніки Замовнику, але й здійснені подальшої конструкторської роботи з урахуванням обліку експлуатації, мінімізації відмов та виходу з ладу техніки тощо. Наприклад, за роки розробки та випуску, санітарний автомобіль отримав вже три етапи оновлень, багатотонажні всюдихідні вантажівки за роки випуску також мають вже дві версії, а ББМ сімейства «Барс», починаючи з початкових креслень, закінчуючи зразком, який пройшов державні випробування, отримала до 7 варіантів виконання. Навіть багатоцільовий позашляховик «Богдан-2351», до якого не було суттєвих зауважень протягом першого року експлуатації, за досвідом використання у ООС отримає у модельному ряді 2019 року низку змін у конструкції.

 

Тарас ХОРТИЦЯ,


Для Ukrainian Defense Review

 

Стаття була оприлюднена в журналі Ukrainian Defense Review № 3 за 2019 рік

 

Ця стаття англійською мовою:

 

BOGDAN MOTORS: NEW PROJECTS FOR THE ARMY

 

Публікації та новини по темі:

 

ЗСУ ОТРИМАЛИ ЧЕРГОВУ ПАРТІЮ ВАНТАЖІВОК БОГДАН (ВІДЕО)

 

БОГДАН У 2018 РОЦІ ПЕРЕДАВ ЗСУ 200 НОВИХ ВАНТАЖІВОК

 

ОПК УКРАИНЫ ПРОШЕЛ ИСПЫТАНИЯ

 

190830 BogdanAVTO 9

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues