190925 stratasysЛідерами впровадження адитивних технологій в Україні є авіаційна та космічна галузі. На черзі – впровадження сучасних рішень у сфері розробки та виробництва продукції оборонного призначення.

 

 

 

Авіація в передовиках

 

У 2015 році на Міжнародному авіасалоні Le Bourget в небо піднялась перша українська повітряна машина, в конструкції якої використовуються деталі виготовлені із застосуванням 3D-друку. Це був військово-транспортний літак АН 178. Всі конструктивні елементи були виготовлені з сучасного матеріалу Ultem 9085 на адитивній системі Fortus 900, виробництва американської компанії Stratasys. Результат був досягнутий завдяки тісній кооперації інженерів КБ Антонов з фахівцями української компанії Prostir 3D.

 

190925 AJArr

Частину геометрично складних деталей кабіни екіпажу літака Ан 178 виготовлено за допомогою 3D-друку з сучасного матеріалу Ultem 9085 на адитивній системі Fortus 900, виробництва компанії Stratasys

 

В новому проєкті військово-транспортного літака Ан 132 інженери вже з самого початку заклали в конструкцію понад 10 найменувань деталей виготовлених за адитивною технологією. Завдяки високій швидкості виробництва, було виконано кілька модифікацій деталей для отримання оптимального результату. Кінцеві деталі були виготовлені з матеріалу Ultem 9085 на адитивній системі Fortus 450.

 

190925 povitroprovid1

Повітропровід для кабіни екіпажу Ан 178

190925 obigriv kabinyЕлемент системи обігріву скла кабіни екіпажу Ан 132, що виготовлені з матеріалу Ultem 9085 на адитивній системі Fortus 450

 

Не лише авіація

 

В Україні наразі адитивні технології впроваджуються не лише в авіабудуванні. Одне з найвідоміших і визнаних у світі науково-конструкторських підприємств з розроблення ракетно-космічної техніки, яким є Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля», використовує адитивні технології вже на етапі розробки сучасних ракетоносіїв та космічних апаратів.

 

Зокрема, при створенні нового твердопаливного ракетного двигуна більша частина деталей і елементів була виготовлена з композитних матеріалів та сучасних термопластиків, які прийшли на заміну алюмінію та титану. Такі матеріали, як Ultem 9085, Ultem 1010, мають якісні переваги перед металами, що використовуються при розробці та виготовленні ракетно-космічної та авіаційної техніки. І це вже підтверджено на практиці багаторазовими випробуваннями. Однією з суттєвих переваг є те, що деталі з цих матеріалів тепер можливо отримати методом 3D-друку. Для цього на ДП КБ «Південне» у 2019 році була створена виробнича ділянка для впровадження новітніх розробок. Головною технологічною одиницею цієї ділянки є промислова адитивна 3D-система Stratasys F900.

 

190925 korsa

Облік перспективного орбітального літака Korsa від ДП КБ «Південне»

 

Також, разом з підрядниками та за участі команди фахівців компанії PROSTIR 3D, ДП КБ «Південне» веде розробки систем і приладів для космічних апаратів з застосуванням адитивних технологій. Для таких задач планується використовувати надсучасний високотехнологічний матеріал Antero 800, який був розроблений у 2016 році компанією Stratasys.

 

 

Головне — не зупинятись

 

Слід зазначити, що всі переваги від застосування адитивних технологій працюватимуть і при їх впровадженні у процеси розробки та виробництва сучасних систем озброєнь та військової техніки. Це один зі шляхів, який може забезпечити виконання амбітного завдання, що наразі ставиться перед українською оборонною промисловість, а саме «збільшити найближчим часом обсяги експорту ОВТ до 2 млрд доларів на рік».

 

Наразі все говорить про те, що для того, щоб зберігати конкурентоздатність та розширити присутність на ринку, треба продовжувати активно впроваджувати сучасні технології й розширювати застосування сучасного обладнання та матеріалів для адитивного виробництва. І ці технології та успішний досвід їх використання вже в Україні. Треба лише не збавляти темп...

 

PS: Зі зразками деталей, що виготовлені за сучасними адитивними технологіями, а також з каталогами обладнання, що їх використовує, можна буде ознайомитись на стенді компанії PROSTIR 3D (3-G41) на XVI Міжнародній спеціалізованій виставці «Зброя та безпека ‑ 2019», яка з 8 по 11 жовтня 2019 року відбудеться в Міжнародному виставковому центрі.

 

 

Тарас ХОРТИЦЯ,

Defense Express

 

Публікації та новини по темі:

 

УКРАЇНСЬКІ ПІДПРИЄМСТВА ОЗБРОЮЮТЬСЯ ПЕРЕДОВИМИ ЗАХІДНИМИ ТЕХНОЛОГІЯМИ

 

В ДК «УКРОБОРОНПРОМ» ОБГОВОРИЛИ ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ АДИТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В АВІАБУДУВАННІ

 

АНТОНОВ ВПРОВАДЖУЄ АДИТИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues