191008 img 4Останнім часом Туреччина та України інтенсивно розвивають військово-технічну співпрацю. Є низка напрямків, де вже є чимало позитивних результатів, як в сфері закупівлі нової техніки, так і створення нових зразків озброєння. Так, на початку цього року Україна придбала для потреб Збройних сил БПЛА Bayraktar TB2 у турецької компанії Bayrak, а червні 2019 в рамках турецького фестивалю Teknofest 2019 в Стамбулі вперше було продемонстровано спільний українсько-турецьких проект – безпілотний авіаційний комплекс Akinci.

 

Про ці дві розробки Defense Express вдалося поспілкуватися з виконавчим директором компанії Bayrak Халуком БАЙРАКТАРОМ

 

191008 img

 

– Наразі в України та Туреччини в напрямку безпілотних систем є два проекти – це безпілотники Bayraktar TB2 та Akinci. Якщо в першому випадку йдеться про закупівлю системи, то в другому ми вже говоримо про розвиток двостороннього співробітництва. Що ви можете розповісти про можливості та переваги вашої продукції, а також про перспективи співробітництва в цій сфері між Україною та Туреччиною?

 

– Якщо порівнювати з низкою сучасних безпілотників, то Bayraktar TB2 є унікальною платформою. Зі зброєю на борту цей безпілотник має великий досвід успішного використання під час реальних операцій. Станом на сьогодні Bayraktar TB2 вже здійснив більш як 10 000 бойових вильотів, а загальний час його перебування в повітрі складає понад 130 000 годин. Безпілотник Bayraktar TB2 прийнятий на озброєння і активно застосовується в підрозділах Сухопутних сил, Військової поліції (Жандармерії), Сил спеціального призначення, Розвідки, Поліції та Військово-морських сил Туреччини, а до цього він експортувався в Катар для потреб Збройних сил цієї країни. На цей БпЛА може встановлюватись обладнання для фото- і відеознімання, а також керовані бомби з лазерним наведенням. Зі встановленими на борту камерами він здатний підніматись на висоту до 8 км і виконувати бойові завдання протягом 27 годин в умовах дуже спекотної (50оС) погоди, як це було в Катарі в липні, чи сильного вітру. Ми встановили рекорд перебування в повітрі з камерами на борту, який склав 27 годин. Bayraktar TB2 є унікальним і з погляду здатності нести на борту й використовувати озброєння з лазерним наведенням, і при цьому з високою точністю вражати цілі на значній висоті. Це дійсно якісна розробка, яка реалізована в Туреччині та успішно постачається на експорт.

 

191008 img 3

191008 img 2

БПЛА Bayraktar TB2 від турецької компанії Bayrak

 

Отже, впродовж чотирьох років ми вели перемовини з Україною, яка мала потребу в придбанні бойових БпЛА, і Туреччина виявилася єдиною країною, яка змогла їх запропонувати. Інші країни відмовилися продавати Україні БпЛА з аналогічними характеристиками.

 

Завдяки хорошим відносинам ми почали співпрацювати в цьому напрямку. Контракт був підписаний в січні 2019 року, а вже в березні ми розмістили три БпЛА Bayraktar TB2 в Україні, де ми здійснили льотні випробування та серію тренувальних польотів з використанням бомбового навантаження. Ці демонстраційні заходи були дуже успішними. А два місяці тому ми розпочали програму підготовки українських військових в Туреччині (Стамбул), яка розрахована до кінця цього місяця. Ця програма є дуже насиченою й охоплює широкий спектр навчальних курсів, від підготовки пілотів та обладнання для виконання завдань і до питань ремонту та сервісного обслуговування, електричних і механічних систем, а також наземного обладнання. Це комплексна програма, яка розрахована на 3,5 місяці, і буде продовжуватися до кінця поточного місяця. Після цього до України надійдуть три останні БпЛА з цього контракту, які почнуть використовуватись для виконання бойових завдань.

 

Bayraktar ТВ2 є найкращим у світі у своєму класі. Жоден інший аналогічний БпЛА не має таких характеристик надійності й такої довгої історії практичного застосування.

 

Згодом ми вирішили розширити рамки нашого співробітництва і, крім БпЛА, почати спільно займатись й іншими технологіями. Туреччина й Україна взаємно доповнюють одна одну саме в технологічному плані. У деяких сферах дуже великий досвід має Україна, а в інших певних успіхів досягла і Туреччина. Ми маємо намір об’єднати ці наші спроможності. З цією метою ми розпочали проект БпЛА «Akinci», який реалізуємо спільно з компанією «Прогрес» ім. Івченко, що входить до складу «Укроборонпрому». Наша співпраця в рамках цього проекту здійснюється під загальним керівництвом «Укроборонпрому». Ми дуже задоволені двигунами виробництва компанії «Прогрес». Тут, у Туреччині, працюють українські інженери, які надають нам необхідну допомогу. Ми встановлюємо ці двигуни на БпЛА і вже провели їх випробування. Вони дуже добре працюють, і незабаром ми плануємо використати їх для льотних випробувань в реальних умовах експлуатації.

 

191008 img 1

Українсько-турецький БПЛП Akinci

 

– А що ви можете розказати про проект Akinci?

 

– Akinci належить до категорії БпЛА зі злітною вагою 5,5 тонни, з них – 1,35 тонни корисного навантаження. Це можуть бути керовані ракети, засоби радіотехнічної розвідки, а також РЛС з активною ФАР для виявлення групових цілей. Він буде оснащений озброєннями для ураження повітряних цілей. Крім того, на борту буде встановлено обладнання для виявлення радарів протиповітряної оборони противника та їх ураження за допомогою керованих боєприпасів. Це дозволить зменшити рівень бойового навантаження на літаки винищувальної авіації. Цей БпЛА зможе зайняти своє місце та виконувати бойові завдання.

 

– Він розроблявся в інтересах Туреччини?

 

– Так, ми продовжуємо працювати над цією розробкою. Після льотних випробувань заплановані сертифікаційні заходи, і на це може знадобитись ще десь близько одного року. Спочатку цей БпЛА буде використовуватися у Туреччині, оскільки ми маємо підтвердити його спроможності. Не пізніше ніж через місяць після прийняття на озброєння ми негайно почнемо постачати його на експорт.

 

У цьому напрямку наша співпраця з Україною стосується двигунів. У нас склалися дуже добрі відносини з компанією «Прогрес». Але надалі ми плануємо отримувати з України й інші комплектувальні частини для БпЛА Akinci. З метою поглиблення наших відносин та офіційного оформлення моделі співпраці для пошуку потенційних замовників ми створили спільне підприємство з «Укрспецекспортом», що також входить до складу «Укроборонпрому». Підприємство називається «Чорноморський щит». Ця нова компанія займатиметься пошуком потенційних замовників. У традиційному сенсі це буде не зовсім звичайна компанія, оскільки вона буде займатись переважно керівництвом проектів, що означає створення моделей проектів, моделей інвестиційної діяльності, моделювання діяльності з розробки економічних обґрунтувань, а також здійснення ділової активності як такої. Таким чином, ця компанія створить ґрунтовні моделі для нашої діяльності. Наскільки мені відомо, це перша компанія, яку «Укроборонпром» створив за межами України. Ми пишаємось цим, і з радістю бачимо, як Україна і Туреччина допомагають одна одній. Ми маємо стабільні відносини, які є вигідними для обох сторін.

 

– Розкажіть, як ці БпЛА працюють в умовах активного застосування противником засобів радіоелектронного придушення?

 

– Встановлені на Bayraktar ТВ2 системи протидії радіоелектронним завадам активно застосовуються в Туреччині, Сирії та в північних районах Іраку, де радіоелектронне поле дійсно є надзвичайно складним та напруженим. Отже, ми вже маємо великий досвід. Ми створили унікальні програмні алгоритми для захисту БпЛА в умовах радіоелектронної протидії противника. Ми обладнали БпЛА антенними установками для нейтралізації впливу радіоелектронних завад. Тобто, БпЛА здатен продовжувати свій політ навіть в умовах, коли противник намагається придушити його канали управління.

 

Тут ми також представляємо своє обладнання та програмне забезпечення для системи штучного інтелекту, яке може застосовуватись зокрема і в складі комплексів обробки сигналів. Система штучного інтелекту дозволяє підвищити рівень автономності польоту та рівень інформованості про ситуацію на маршруті, а також забезпечувати виявлення цілей та визначення їх координат. Комп’ютер на базі штучного інтелекту поки встановлюється тільки на БпЛА Akinci, але надалі планується, що ці пристрої з’являться також і на Bayraktar ТВ2.

 

Розмову вів: Антон Міхненко

Відео: Олег Катков

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues