191011 usaВійськове співробітництво України в контексті розвитку спільних проектів та міжнародної допомоги: США, Туреччина, Польща

 

Бойові дії на Донбасі свого часу стали неприємним, але дуже необхідним поштовхом до початку створення боєздатної української армії. З’явилося військо, що може дати відсіч ворогу. Стали в пригоді кваліфіковані українські фахівці та інженери, які до українського «заліза» додали електронні «мізки». Зрештою, з’явилася купа нових озброєнь і технологій. Дуже поступово, з присмаком бюрократії та відгомоном радянських часів, але українська оборонна промисловість просувається вперед.

 

З усім цим, в Україні з’явилися й «нові» партнери в напрямку оборонно-технічного співробітництва. В лапках – бо вони були в нас і до цього, але нині Україну мусять сприймати як повноцінного гравця на міжнародній арені. Можливо, не настільки досвідченого, як інші, але такого, що має перспективи, неоціненний досвід та вміє вчитися.

 

Ці партнери різні й, насправді, їх набагато більше, ніж висвітлено в цьому матеріалі. Але загалом з-поміж усіх можна виділити три основні категорії: ті, що надають військову допомогу Україні з метою підсилення слабких ланок нашої «оборонки» (США), зацікавленні в обміні технологіями й створенні інноваційних озброєнь (Туреччина), і ті, хто як і ми займається розбудовою власної армії та бажає ділитися досвідом і напрацюваннями в цій дуже нелегкій справі (Польща). Напрямки співпраці з цими країнами актуальні та необхідні, тому, як ми вважаємо, про це треба нагадувати.

 

191015 DE 1

 Союзник з-за океану (США)

 

Сполучені Штати були й залишаються надійним стратегічним та економічним партнером України. З самого початку агресії Росії на Донбасі та в Криму уряд США надає важливу підтримку нашим Збройним Силам. Так, за останні 5 років ЗСУ отримали від Сполучених Штатів близько 400 одиниць основних зразків ОВТ та понад 9 500 одиниць інших приладів та техніки. Загалом з 2014 року США витратили на обороноздатність України понад $1,5 млрд. З них $250 млн – це пакет безпекової допомоги, наданий Україні у 2019 році по лінії Пентагону на посилення національної безпеки й оборони.

 

У червні цього року Сенат США більшістю голосів підтримав законопроект «Бюджет США на 2020 рік на потреби національної оборони», який передбачає збільшення підтримки України до $300 млн. Водночас з цієї суми $100 млн буде спрямовано виключно на летальні види озброєнь. З усім тим, у вересні 2019 року стало відомо, що Адміністрація США надасть Україні військову допомогу в розмірі близько $140 млн після перегляду відповідних програм.

 

Виділені Сполученими Штатами кошти спрямовані на посилення обороноздатності в цілому та закриття «прогалин» у найменш слабких ланках нашого війська.

 

Javelin. Наприкінці 2017 року адміністрація президента США Дональда Трампа ухвалила довгоочікуване рішення про продаж Україні летальної зброї. Вже у березні 2018 року стало відомо, що Державний департамент США підтвердив постачання протиракетних комплексів Javelin. Цей вкрай необхідний для України процес добіг свого логічного завершення у травні того ж року – тоді 210 протиракетних комплексів Javelin та 37 пускових установок на загальну суму близько $47 млн прибули в Україну. Для України в цілому це рішення стало своєрідним символом довіри та підтримки нашої країни Сполученими Штатами.

 

У серпні 2019 стало відомо, що українська сторона офіційно звернулася до США із запитом про продаж більшої кількості Javelin. У вересні 2019 року прес-служба Міністерства оборони України заявила про намір закупити в США партію пускових установок ПТРК Javelin та ракет до них у рамках програми уряду США FMS.

 

РЛС. У травні цього року на Київщині відбулася церемонія передачі двох сучасних контрбатарейних радарів класу AN/TPQ-36 для підрозділів Збройних Сил України. Технології цих радарів надають воїнам Збройних Сил впевненості у разі небезпеки та під час ворожих обстрілів із закритих позицій. Загалом станом на вересень 2019 року американські партнери передали 13 станцій AN/TPQ-36. Україна стала першою країною, якій США надали дозвіл обслуговувати та ремонтувати радари типу AN/TPQ. Перше постачання американських РЛС відбулося в рамках військової нелетальної допомоги США у 2015 та 2016 роках.

 

Зв’язок (Harris). Американська компанія Harris продовжує розширення лінійки засобів новітніх радіостанцій серії Falcon III, які постачаються у Збройні Сили України. Найвідомішими є станції КХ-діапазону RF-7800H МР Falcon III. Також українські військові вже можуть використовувати багатоцільові багатодіапазонні радіостанції RF-7850M V501, які дозволяють здійснювати не тільки передачу голосу, а й даних у швидкісному режимі (наприклад, зображення з невеликої камери). Всі ці вироби постачаються в ЗСУ та використовуються безпосередньо в ООС.

 

Патрульні катери. З огляду на ситуацію, що склалася після нападу Росії в листопаді 2018 року на кораблі ВМС ЗСУ, Сполучені Штати у 2019 році посилили допомогу Україні з підвищення обороноздатності ВМС ЗСУ. Так, у березні цього року США заявили про намір передати Україні ще два катери класу Island – перші два Україна отримала від США у вересні 2018 року. Згодом у США погодили передачу Україні двох патрульних катерів Safe Boat 27 для Державної прикордонної служби України. Ця модифікація може використовуватися для патрулювання та рейдово-штурмових цілей. У липні 2019 стало відомо, що Держприкордонслужба отримає від США ще 2 таких катери – проте деталі поки не розголошуються. Також США виділили $4 млн на створення швидкої групи реагування у містах Маріуполь та Бердянськ, і наразі є необхідність створення сучасних центрів їх постійної дислокації та для ремонту суден.

 

Справи з півмісяцем

 

Останні три роки військово-технічне співробітництво між Україною та Туреччиною лише набирає обертів. Обидві країни розуміють: об’єднання потужності оборонних комплексів дозволить відійти від класичних контрактів «купівлі-продажу» озброєнь до синергії оборонних технологій та поєднання передових розробок Туреччини й України. Взяти в обох найкраще та створити новий конкурентоздатний продукт – такий прогресивний підхід до співпраці означатиме появу нових зразків озброєння та техніки й посилення оборонних потенціалів обох країн.

 

Звичайно, що не мають залишатися поза увагою й чинні проекти. Так, Україна зацікавлена в турецьких системах кодованого зв’язку на основі стандартів НАТО, безпілотних та оптико-електронних технологіях; Туреччина – у пасивних та активних системах захисту наземних машин та українських керованих ракетах і снарядах. Тож співпраця триває – розповідаємо про успіхи та прогреси.

 

Технології. У травні 2019 р. ДК «Укроборонпром» підписав Меморандум із корпорацією Міноборони Туреччини ASFAT, в якому сторони визначили принципи експорту української продукції до Туреччини, а також трансферу технологій з розробки й створення високоточних озброєнь. ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт» парафували контракт із турецькою державною корпорацією Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) на постачання 120-мм ствольних керованих ракет «Конус» виробництва ДП «ДержККБ «Луч» та пристроїв наведення для їхньої інтеграції в турецькі основні бойові танки.

 

Зв’язок (Aselsan). Незмінним пріоритетом України в роботі з Туреччиною залишається переоснащення української армії радіостанціями компанії Aselsan. Нагадаємо: у 2017 році УКХ-радіостанції від цієї компанії стали переможцями у порівняльних випробуваннях, які пройшли у Збройних Силах України, і закуповуються для оснащення частин української армії. Нині процес триває – за нашими оцінками, турецька сторона вчасно та якісно виконує як прописані в контракті пункти, так і власні ініціативні рішення.

 

191011 tur

 

Безпілотники. У листопаді 2018 року Україна підписала з Туреччиною угоду про купівлю турецьких оперативно тактичних безпілотних літальних апаратів Bayraktar TB2 виробництва компанії Baykar Makina. Контрактом передбачено постачання 6 бойових дронів, 2 станцій управління і 200 керованих ракет. У березні 2019 року безпілотники прибули в Україну та пройшли перші успішні вогневі випробування.

 

Сприятлива атмосфера для України та Туреччини щодо реалізації спільних проектів стали поштовхом до того, що 19 серпня 2019 року було оголошено про створення спільного підприємства між ДК «Укрспецекспорт» та турецькою компанією Baykar Defence. Нове підприємство отримало назву «Щит Чорного моря» та буде спеціалізуватися на аерокосмічних технологіях та розробці високоточної зброї. Одним із перших проектів цього спільного підприємства стане ударний безпілотний літальний апарат нового покоління Akinci з українськими двигунами АІ-450 потужністю по 900-950 к.с. (розробник – ДП «Івченко-Прогрес», Запоріжжя).

 

Будувати разом

 

У червні 2018 року оборонні відомства України та Польщі підписали План двостороннього співробітництва. Тоді польська сторона завірила в продовженні підтримки всіх євроатлантичних прагнень України, а також її зусиль щодо захисту незалежності та територіальної цілісності.

 

Нині тема співробітництва між Україною та Польщею в секторі безпеки та оборони є актуальною на більшості заходів, що відбуваються на різних міжнародних заходах, виставках тощо.

 

191011 pol

 

Перші партнери. Польська компанія PCO S.A. стала однією з перших, яка побачила перспективи в розвитку військового співробітництва з українськими партнерами. Сучасна історія співпраці цієї компанії з Україною розпочалася ще в 2013-2014 роках. Тоді поляки, серед усього, запропонували нам модернізувати парк бойових машин БМП-1 завдяки оснащенню пасивними приладами нічного бачення. У 2017 році був підписаний контракт на постачання електронно-оптичних приладів нічного бачення, розроблених спеціально для БМП-1, що перебувають на озброєнні української армії. Станом на сьогодні контракт виконано в повному обсязі. За цей період співпраці представники PCO S.A. неодноразово обговорювали з українськими партнерами можливості створення спільних продуктів та виробництва. Як стверджують в PCO S.A. – вони впевнені у перспективи та успіх співробітництва між українською та польською оборонною сферою.

 

Успішні проекти. У березні 2017 року наш ДК «Укроборонпром» запропонував полякам спільну розробку системи ППО малої дальності з використанням авіаційних ракет Р-27 виробництва ДАХК «Артем». Поляки погодилися. Нині процес триває – наприкінці 2018 року вже створено більшість необхідних елементів – двигун, паливо та голівка самонаведення. А ось приклад співробітництва з кінцевим результатом – польською компанією WB Group спільно з українським ПАТ «ЧЕЗАРА» було створено розвідувально-ударний комплекс «Сокіл». Концепція системи розроблена спільно з кінцевим споживачем – нашими Збройними Силами. Значна частина складових комплексу вироблялася українськими виробниками: броньована колісна машина-носій, боєголовки, компоненти систем зв’язку та управління тощо. Висновок з усього цього доволі простий: позитиву з усього цього більше, ніж негативу. Підґрунтя є – треба лише діяти.

 

Олексій ЛЕВКОВ,
Defense Express

 

Цей матеріал розміщено в журналі Defense Express №10 за 2019 рік. Додаткову інформацію про умови та порядок передплати продуктів Інформаційно-консалтингової компанії «Діфенс Експрес» можна знайти тут.

 

191015 DE

 

Публікації та новини по темі: 

 

ПОЛЬСЬКА КОМПАНІЯ PCO S.A. ПРЕДСТАВИЛА НОВІ НІЧНІ ОКУЛЯРИ ДЛЯ ПІЛОТІВ ГЕЛІКОПТЕРІВ

 

HARRIS «КАЧАЕТ СВЯЗЬ» В УКРАИНЕ

 

«УКРАИНА ПОЛУЧАЕТ УНИКАЛЬНЫЙ ОПЫТ БОЕВОГО ПРИМЕНЕНИЯ НОВЕЙШЕЙ ТЕХНИКИ ТАКТИЧЕСКОЙ СВЯЗИ АМЕРИКАНСКОЙ КОРПОРАЦИИ HARRIS»

 

УКРАЇНА І США ПОГОДЖУЮТЬ УМОВИ ДОДАТКОВОГО ПОСТАЧАННЯ JAVELIN

 

«УКРОБОРОНОПРОМ» ПІДПИСАВ НОВИЙ КОНТРАКТ З ASELSAN НА ПОСТАВКУ РАДІОСТАНЦІЙ ДЛЯ МОУ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues