191023 sapsan 1Оперативно-тактичні ракетні комплекси – це зброя стримування в локальних конфліктах, а для країн з обмеженим життєвим простором – це ледь не єдиний засіб стратегічних можливостей. У контексті постійної загрози агресії з боку РФ в Україні, крім ракетних рішень, які реалізує ДержККБ «Луч» (м. Киів), своє бачення ракетного щита втілює у власних проектах також і КБ «Південне» (м.Дніпро). Зокрема, фахівці у Дніпрі працюють над створенням нового оперативно-тактичного комплексу ОТРК «Грім-2» для інозамовника. Самохідна пускова установка від цього комплексу вже була представлена на виставці «Зброя та безпека».

 

Міністерство оборони України, у свою чергу, уважно слідкує за станом цього проекту. Відомство розраховує отримати для української армії більш потужний зразок.

 

Оцінювати можливості нового оперативно-тактичного комплексу до того часу, коли не пройдено увесь цикл випробувань і не створено дослідну партію – передчасно. З огляду на низку презентацій, які були надані для закордонних представників, нині можна робити лише загальний огляд технічних та конструкційних рішень. Звісно, з певною долею похибок.

 

191023 oborona Grim

 

Оперативно-тактичний ракетний комплекс, який розробляється фахівцями КБ «Південне», призначений для ураження цілей, розташованих в оперативно-тактичній глибині противника, а саме: підрозділів ракетних комплексів ворога; літаків і вертольотів на стоянках аеродромів; артилерії та систем залпового вогню; об’єктів ППО і ПРО; командних пунктів і вузлів зв’язку; найважливіших об’єктів цивільної інфраструктури тощо.

 

До складу комплексу повинні входити: стартові пускові установки; два типи ракет – балістична та крилата; мобільний командний пункт управління (на рівні бригади, дивізії, батареї); самохідна пускова установка з ТПК, транспортно-заряджальна машина з ТПК; рухливі агрегати електричного живлення; апаратура контролю (АКВРС); машина забезпечення бойового чергування.

 

Дальність ураження цілей насамперед залежатиме від спроможностей самої ракети. Для експортної версії обмеження по дальності становить 300 км згідно з вимогами Режиму контролю над ракетними технологіями (РКРТ). Для потреб власної армії дальність стрільби комплексу може бути збільшена до 500 км. Мінімальна дальність стрільби – у межах від 20 до 50 км. Розробники заявляли, що політ ракети може відбуватися як за прогнозованою балістичною траєкторією, так і за аеробалістичною.

 

191023 sapsan 3

 

Оперативно-тактична ракета – одноступінчата, керована, з бойовою частиною, що не відокремлюється в польоті. Стартова маса ракети – близько 4300 кг. Маса ТПК разом з ракетою – десь на тонну більше. Маршовий двигун – твердопаливний, з зарядом сумішевого палива. Маса двигуна – у межах 3000 кг. Тип старту ракети з транспортно-пускового контейнера – «мінометний». Після старту ракета керована на всій траєкторії польоту.

 

Система управління ракетою поєднує можливості інерційної системи, що інтегрується з даними від супутникової навігаційної системи (СНС), а також з обробленою інформацією від роботи головок самонаведення ракети різних типів (оптико-електронних чи радіолокаційних). Безпосередньо на ціль ракета виводиться за схемою «IНС+СНС», а на кінцевій ділянці захоплюється автономною головкою самонаведення.

 

При установці на ракету оптичної головки, апаратура блока наведення аналізує форму зображення місцевості в районі цілі, яке бортовий комп’ютер порівнює з еталоном, що був введений в «мізки» ракети перед стартом. Для цього використовуються цифрові карти місцевості, отримані за результатами космічної або аерофотознімання території противника. Аналогічний принцип самонаведення реалізований в сучасних крилатих ракетах. Також можлива установка на ракету радіолокаційних головок самонаведення (пасивних і активних). Україна вже має рішення в цій сфері. Завдання, яке ставиться перед розробниками ОТРК – шляхом застосування сучасної системи наведення домогтися мінімального відхилення від цілі, що має вимірюватися метрами. Ракета може оснащуватися різними типами бойових частин з масою в межах 480 кг. Бойова частина може бути виконана за моноблочною або касетною схемою. Моноблочна схема використовує осколково-фугасну або проникаючу осколково-фугасну ампулу. Швидкість підходу бойового блока до цілі – орієнтовно в межах 1300 м/с. Час, необхідний для здійснення старту ракети з самохідної пускової установки, залежить від підготовленості бойової позиції та ступеня бойової готовності й має становити від 5 до 20 хв.

 

Самохідна пускова установка перспективного ОТРК базується на новому колісному шасі високої прохідності з формулою 10х10. Розробку та виготовлення макетного зразка СПУ здійснили фахівці ПрАТ «Харківський завод транспортного устаткування» та ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. А. А. Морозова». У складі ОТРК на такому шасі, як очікується, будуть представлені ще дві спеціальні платформи – це транспортно-заряджальна машина і транспортна машина для перевезення ракет. Самохідна пускова установка має набір систем та обладнання для автономного здійснення підготовки та запуску ракети. У представленому вигляді СПУ оснащена двома контейнерами з ракетами типу «земля-земля».

 

191023 sapsan

 

Маса укомплектованої СПУ ОТРК з двома оперативно-тактичними ракетами у ТПК становить близько 38 т. Швидкість руху по шосе – 70 км/год. Автономність функціонування за запасами паливно-мастильних матеріалів, продовольства й води – 3 доби; бойовий розрахунок – 3 осіб.

 

За оцінками експертів компанії Defense Express, потенційна штатна потреба нашої армії в оперативно-тактичному/багатофункціональному ракетному комплексі – одна ракетна бригада на кожне оперативне командування плюс резерв. Разом з тим, хоч Україна – ракетна держава, створення БФРК є складним технічним завданням. Для його вирішення слід враховувати як політичні, так і технологічні ризики.

 

Цей матеріал розміщено в журналі Defense Express №10 за 2019 рік. Додаткову інформацію про умови та порядок передплати продуктів Інформаційно-консалтингової компанії «Діфенс Експрес» можна знайти тут.

 

191015 DE

 

 

Публікації та новини по темі:

 

ТОЧКА ПРИСКОРЕННЯ

 

ДККБ «ЛУЧ» ПРЕДСТАВИТЬ НА ВИСТАВЦІ «ЗБРОЯ ТА БЕЗПЕКА-2019» НАТУРНИЙ ЗРАЗОК КОМПЛЕКСУ «НЕПТУН» (ВІДЕО)

 

УДАР «НЕПТУНА»

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues