19 грудня ц.р. у прес-центрі Міністерства оборони України пройшла презентація «Програми трансформації Міністерства оборони та ЗС України на 2019-2020 рр», організована керівництвом оборонного відомства для інформування суспільства, ЗМІ та експертного середовища стосовно поточного стану і планів подальшого реформування Міноборони та посилення спроможностей ЗС України. Участь у заході взяли особисто Міністр оборони України Андрій Загороднюк, його профільні заступники, радники оборонного відомства тощо.
Керівники Міністерства презентували 11 основних напрямків трансформації, на яких відомство має зосередитися в роботі у наступному 2020 році:
- Стратегія оборони;
- Безпека Чорноморського регіону;
- Розбудова інфраструктури;
- Професіоналізація та соцзахист;
- Впровадження стандартів НАТО;
- Озброєння та інноваційні технології;
- Забезпечення житлом;
- Реформа оборонних закупівель;
- Електронний документообіг;
- Система територіальної оборони;
- Запобігання, виявлення і протидія корупції.
Міністр оборони Андрій Загороднюк зазначив, що йдеться про 11 напрямків реформи оборонної сфери, передбаченої програмою уряду, яка була оприлюднена 1 жовтня. В подальшому міністр пообіцяв щотижня проводити брифінги за цією тематикою і надавати ЗМІ більш детальну інформацію щодо кожного напрямку. По кожному з них, за його словами, будуть презентовані дорожні карти, цілі та графік реалізації.
Міністр оборони України Андрій Загороднюк
Міністр також пообіцяв щонайменше щомісяця звітувати перед громадянським суспільством про виконання робіт за кожним з перелічених напрямків і у Міністерстві оборони в цілому. При цьому, зазначив міністр, готовність по кожному із зазначених напрямків є різною. Деякі з них, знаходяться лише на початковому етапі (система територіальної оборони), деякі в процесі роботи.
Проте, на більшості з них дорожня карта вже на виході і буде презентована найближчими тижнями. Міністр також повідомив про напрацювання за кожним з напрямків, зроблені його командою «…за три місяці роботи".
В якості першочергової міністр назвав реформу системи закупівель, перегляд державного оборонного замовлення з акцентом на підтримку державного виробника. Він запевнив, що буде профінансовано більшість оборонних робіт у рамках ДОЗ, втім, відзначив, що фінансування кількох з них було вирішено призупинити (без визначення, яких саме).
За словами заступника Міністра оборони Олександра Поліщука, наслідки завершеного минулого тижня оборонного огляду буде покладено в основу розробки Стратегії воєнної безпеки України, покликаної на практиці реалізувати принцип всеосяжного підходу до забезпечення оборони, який є притаманним більшості країн НАТО та ЄС. В подальшому, на базі цієї Стратегії, з використанням методу «планування за спроможностями», що використовується у країнах НАТО, мають бути розроблені відповідні стратегії та програми розвитку видів і родів військ ЗС України.
Заступник Міністра оборони України Олександр Поліщук
Стратегія, разом із Планом оборони держави, визначатиме основні механізми для реагування на гібридні загрози для воєнної безпеки України. А для їх своєчасної оцінки та визначення характеру майбутніх конфліктів у Міністерстві оборони буде створено потужний аналітичний центр. Він також має підтримувати партнерські взаємовідносини як з вітчизняними, так і закордонними державними і недержавними аналітичними центрами та організаціями.
Заступник міністра оборони Олексій Марценюк доповів про важливість впровадження інноваційних технологій, переходу ЗСУ на електронний документообіг, сумісність інноваційних ЗСУ з ЗС країн-членів НАТО тощо. Чиновник наголосив на неможливості управління активами без цифрової трансформації, тому подальша увага фокусується на електронізації та діджиталізації процесів і документів. Міноборони планує перевести в електронну форму усіх основних документів, у т.ч. йдеться про автоматизацію системи управління, про кар’єру військовослужбовця, що «повинно бути стандартом».
Заступник Міністра оборони України Олексій Марценюк
А заступник Міністра оборони Аліна Фролова розповіла про намір України сформувати в регіоні Чорного моря разом з міжнародними партнерами пояс спільної безпеки. Вона назвала безпеку Чорноморського регіону одним з пріоритетів України, який дозволить постійно зберігати увагу міжнародної спільноти до подій в регіоні і насамперед, до окупації українського Криму Російською Федерацією.
Міністр оборони України Андрій Загороднюк та заступниця Міністра оборони України Аліна Фролова
За словами чиновниці, агресивні дії РФ у регіоні завдають і економічних збитків Україні, зокрема, на морі і на материковому шельфі. Відтак, зазначила вона, планується подальше нарощення боєздатності ВМС України, розвиток інфраструктури, системи берегової оборони тощо. Наразі тривають перемовини щодо взаємодії з країнами Чорноморського регіону, для того, щоб мати можливість ефективно протидіяти агресивним діям РФ. У цьому контексті Україна продовжить переговори щодо збільшення присутності НАТО в регіоні.
Міністр повідомив, що в одній з південних областей України у 2020 році має стартувати пілотний проект у сфері Територіальної оборони, в основу якого буде покладено досвід країн Балтії (Естонія, Латвія), де відповідний принцип оборони вже запроваджено на практиці і передбачає, за потреби, залучення цивільних громадян до вирішення завдань з оборони країни.
Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ