200110 pol kompXVІ Міжнародна спеціалізована виставка «Зброя і безпека – 2019», що 8 – 12 жовтня 2019 року пройшла в Міжнародному виставковому центрі в Києві, продемонструвала збільшення інтересу з боку закордонних компаній до заходу та до українського ринку ОВТ, зокрема. Водночас можна констатувати, що польські компанії, які в числі перших іноземців дебютували на виставці ще у 2013 році, цього року з якоїсь причини значно втратили в кількості.

 

Про що це може свідчити та чи постраждала від цього якість польської пропозиції, а також рівень українсько-польського військово-технічного співробітництва розбирались кореспонденти Defense Express.

 

Краще менше, але якісніше

 

На цьогорічній виставці «Зброя та безпека» було представлено лише 8 компаній з Польщі. Це значно (рівно у 1,5 рази) менше, ніж було на попередній виставці «Зброя та безпека - 2018» (12 польських компаній).

 

В очі відразу кинулась відсутність представництва провідної польської державної компанії-інтегратора місцевої оборонної промисловості PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa – холдингова компанія, створена урядом Польщі для об'єднання польських державних підприємств оборонної промисловості), що брала активну участь у виставці попередні два роки (2017 та 2018). Це, з великою ймовірністю, може бути наслідком внутрішньополітичної ситуації в Польщі, а також тривалого процесу зміни керівництва компанії, що своєю чергою пов’язаний з внутрішньополітичним процесом. Крім того, відсутність на цьому етапі в PGZ інтересу до українського ринку може пояснюватись першочерговим зосередженням менеджменту компанії на питаннях польського внутрішнього ринку озброєнь – зокрема на організації виконання оновленого плану технічної модернізації Збройних Сил Республіки Польща, який за останні два роки зазнавав змін двічі.

 

200110 pol komp 1

Осердям польського представництва на «Зброя та безпека – 2019» став об’єднаний стенд Польської палати виробників оборонної продукції / Фото: Defense Express

 

Справедливості заради треба відзначити, що декілька компаній з числа тих, що входять до польського державного холдингу все ж були представлені на виставці, правда цього разу на стенді Польської палати виробників оборонної продукції (польскою - Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju, далі - Палата). Ця поважна організація має давню історію як участі у виставці (експонується на «Зброя та безпека» щорічно з 2013 року) так і сприяння розвитку співробітництва між польськими та українськими оборонними компаніями.

 

Водночас слід зазначити, що всі представлені на заході компанії виставляються в Києві вже не вперше. З огляду на це можна констатувати, що цього року у заході взяли участь саме ті польські фірми, які чітко розуміють власний інтерес у співробітництві з українськими партнерами і це значно піднімає питому якість представництва.

 

Перші та постійні...

 

Осердям польського представництва на Міжнародній спеціалізованій виставці «Зброя та безпека – 2019», безумовно, став об’єднаний стенд Польської палати виробників оборонної продукції. Цього року, він був не найбільшим з тих, що розгортались на виставці за історію участі в ній цього професійного об’єднання. Однак, це не завадило якісно організувати роботу. Окрім самої Палати на стенді були представлені також безпосередньо чотири польські компанії – переважна більшість з яких входить до складу державного холдингу PGZ: ITWL (Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych), Maskpol S.A., PCO S.A. та WCBKT S.A. (Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne). Ці компанії мають великий досвід участі у виставці та стійкі інтереси в Україні, чим саме і спричинена їх участь у заході.

 

Сама Польська палата виробників оборонної продукції на цей час є найбільшим та найрепрезентативнішим органом польської оборонної промисловості. Заснована 11 вересня 1995 року організація на даний час налічує близько 150 компаній-членів різної форми власності. Серед них і державні підприємства і приватні, в тому числі виробники усіх основних видів озброєнь та військової техніки, що виготовляються в Польщі. Основним завданням Палати є представлення та підтримка своїх членів у відносинах з третіми особами та зміцнення польської оборонної промисловості. Протягом майже чверті століття своєї діяльності Палата перетворилась на потужного суб’єкта оборонної промисловості Польщі, що націлений на ефективне представництво інтересів своїх членів. По суті цим Палата і її представники і були зайняті в Україні протягом чотирьох днів роботи виставки «Зброя та безпека - 2019».

 

Тут доречно згадати, про роль Палати в розвитку військово-технічного співробітництва між Україною та Польщею, що протягом останніх років допомогло суттєво підвищити обороноздатність нашої країни. Польща однією з перших підтримала Україну, коли наша країна у 2014 році стикнулася з гібридною російською навалою. Спочатку через сприятливе ставлення до волонтерів, що на собі проносили через польсько-український кордон закуплені на зібрані людьми в Україні та Польщі бронежилети та шоломи, а потім і швидким прийняттям відповідних рішень та налагодженням постачання офіційними каналами необхідних українській армії засобів балістичного захисту, спорядження, обмундирування, амуніції та запасних частин до техніки польські партнери в числі найближчих друзів України допомогли нашій країни встояти у найважчі для неї часи.

 

200110 pol komp 2

Голова Польської палати виробників оборонної продукції Славомір Кулаковський: «Ми не залишимо виставку «Зброя та безпека» без польського представництва» / Фото: Defense Express

 

Це стало можливим, не в останню чергу, і тому, що на той час військово-технічне співробітництво між Україною та Польщею вже динамічно розвивалось – і в цьому велика заслуга саме Польської палати виробників оборонної продукції. З 2012 року, саме за сприяння Палати, йшов активний діалог між українським та польськими виробниками озброєнь, проводились тематичні зустрічі та обміни думками щодо можливих напрямів співробітництва (до речі, Інформаційно-консалтингова компанія «Діфенс Експрес» виступила одним з ініціатором такого діалогу і започаткувала ряд майданчиків для його проведення). Завдяки цілеспрямованій роботі обох сторін і потужній роботі керівництва Палати і особисто її очільника Славоміра Кулаковського, в 2013 році вперше на виставці «Зброя та безпека» з’явився польський національний стенд, що був організований саме зазначеним об’єднанням польських виробників і на якому були представлені компанії, які до нього входили.

 

2019 рік не став виключенням. Більш того – в Палаті націлені лише розширювати свою активність в Україні, особливо з огляду на нарощення присутності в Україні компаній з інших країн. Як завірив в розмові з кореспондентом Defense Express голова Палати Славомір Кулаковський, «Польська палата виробників оборонної продукції й надалі буде ефективно представляти польську оборонну промисловість в Україні на виставці «Зброя та безпека» та усіляко сприяти розвитку плідного та взаємовигідного співробітництва між польськими та українськими оборонними компаніями». «Ми не залишимо виставку «Зброя та безпека» без польського представництва», - наголосив Славомір Кулаковський.

 

Члени Палати – в передовиках

 

Така політика звісно ж дає свої плоди. Зокрема, за підтримки Польської палати виробників оборонної продукції під час виставки «Зброя та безпека – 2019» відбулось підписання меморандуму про кооперацію в цивільній та військових сферах між членом цього об’єднання компанією WCBKT S.A. з одного боку та українськими ДП «Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма «ПРОГРЕС» і ДП «Львівський Державний авіаційно-ремонтний завод». Угода стосується організації на базі українського авіаційного підприємства виробництва засобів аеродромного забезпечення розробки WCBKT S.A. для цивільних та військових споживачів в Україні. Першим продуктом, який планують спільно виготовляти має стати аеродромна енергетична установка GPU-7/90 «Taurus», що використовується для обслуговування літаків на аеродромах). Як заявив під час церемонії підписання меморандуму очільник Польської палати виробників оборонної продукції Славомір Кулаковський «через декілька років плідної співпраці можливо виготовити близько 100 одиниць цих установок».

 

200110 pol komp 3200110 pol komp 4

Під час виставки «Зброя та безпека – 2019» відбулось підписання меморандуму про кооперацію в цивільній та військових сферах між компанією WCBKT S.A. та українськими ДП «СЗТФ «ПРОГРЕС» і ДП «Львівський Державний авіаційно-ремонтний завод» / Фото: Defense Express

 

Слід зазначити, що така співпраця, в першу чергу несе здобутки українській стороні. Споживачі в Україні зможуть отримати якісне обладнання за адекватні гроші, український виробник отримує нові компетенції і, крім того, в нашій країні, за сприяння польської сторони, створюватимуться нові робочі місця. Зокрема, коментуючи подію, директор ДП «Львівський Державний авіаційно-ремонтний завод» Дмитро Матрунчик наголосив, що підписаний меморандум про співпрацю є важливим для розвитку нових напрямів виробництва заводу і забезпечення сталими замовленнями та роботою українських громадян.

 

Публікація по темі: ЗБРОЯ ТА БЕЗПЕКА 2019: ЧАС НОВИХ РІШЕНЬ

 

Відповідно до заяв представників і польської і української сторін, партнери не планують обмежуватись спільним виробництвом лише одного типу обладнання, в планах – розширення співробітництва за рахунок освоєння виробництва в Україні інших агрегатів розробки польської компанії, а також їх застосування не лише в цивільній сфері, але й для військових потреб. Зокрема, голова правління WCBKT S.A. Пьотр Кісель (Piotr Kisiel), коментуючи подію, зазначив, що після організації виробництва продуктів цивільного призначення (різноманітних систем аеродромного забезпечення літаків), планується виробляти агрегати та установки для застосування у військовій сфері.

 

Слід зазначити, що WCBKT S.A. є єдиним польський виробником наземного обладнання для літаків для потреб Збройних сил Польщі. Також компанія спеціалізується на виробництві широкої номенклатури засобів аеродромного забезпечення для цивільних потреб та обладнання для аеропортів.

 

Інший експонент стенду Польської палати виробників оборонної продукції, компанія PCO S.A. вже добре відома в Україні. Історія співпраці PCO S.A. з українськими компаніями почалася в 2013 році, коли був започаткований активний діалог з українськими партнерами. Новий імпульс ця співпраця отримала в 2014 році. Тоді компанія запропонувала українській стороні декілька рішень на основі технологій нічного/теплового бачення. В червні 2017 року було погоджено контракт, який передбачав поставки електронно-оптичних приладів нічного бачення, спеціально розроблених компанією PCO S.A. для модернізації бойових машин БМП-1, що перебувають на озброєнні української армії. В той же час компанія просувала на український ринок авіаційні окуляри нічного бачення PNL-3M, які наразі вже активно використовуються українськими пілотами військових гелікоптерів та розширили можливості по використанню армійської авіації СВ ЗСУ в темну пору доби та в особливих умовах.

 

Цього року компанія зробила акцент на представленні в Україні нового покоління авіаційних окулярів нічного бачення – PNL-4, що орієнтовані на застосування пілотами військових гелікоптерів та літаків. В PCO S.A. наголошують, що ці авіаційні окуляри оснащені фільтрами для підвищення ефективності спостереження за поверхнею землі та за панеллю приладів під час польоту. Це дає можливість пілоту витрачати менше часу для орієнтування на місцевості, швидше та ефективніше виконувати свою роботу.

 

Новина по темі: ПОЛЬСЬКА КОМПАНІЯ PCO S.A. ПРЕДСТАВИЛА НОВІ НІЧНІ ОКУЛЯРИ ДЛЯ ПІЛОТІВ ГЕЛІКОПТЕРІВ

 

Також на цьогорічній виставці компанія представила бінокулярний тепловізор NPL-1T, модульний денний приціл DCM-1, окуляри для нічного бачення MU-3ADM та PNL-2ADM.

 

В компанії націлені й надалі розширяти присутність в Україні, а також розвивати співробітництво з партнерами, зокрема і з профільними українськими компаніями якими є, наприклад, ДП «Ізюмський приладобудівний завод» та ДП «НВК «Фотоприлад».

 

200110 pol komp 5200110 pol komp 62019 року на виставці «Збоя та безпека» компанія PCO S.A. зробила акцент на представленні в Україні нового покоління авіаційних окулярів нічного бачення – PNL-4 та оптоелектроніки для забезпечення дій солдата на полі бою / Фото: Defense Express

 

Ще одним польським виробником, що був представлений на стенді Палати є компанія Maskpol S.A. Багатьом в Україні відомі шоломи та бронежилети виробництва цієї компанії, адже саме ними були оснащені українські воїни (Національна гвардія України та Національна поліція України) на початковому етапі протистояння російській агресії проти України.

 

На виставці «Зброя та безпека – 2019» підприємство також представило найсучасніші засоби особистого захисту власного виробництва. Серед них широка лінійка бронежилетів, зокрема: інтегрований куленепробивний жилет KBT-02, куленепробивний жилет з низьким профілем KBT-02, плитоноска-жилет KBT-02 та інші.

 

Балістичних шоломів також було представлено чимало. Це - захисний шолом для повітрянодесантних військ HA-03 і широка лінійка захисних шоломів з різним ступенем захисту та конфігураціями використання, як HP-04, HP-05, HBT-1.

 

За твердженнями представників компанії,. представлений ряд засобів особистого захисту відповідає сучасним трендам розвитку галузі, де зменшення ваги шолому або бронежилету не впливає на захисні функції, а навпаки, дозволяє військовому швидше пересуватись, а противнику ускладнює можливість влучити.

 

Також на стенді Палати був представлений польський Технічний Інститут Повітряних сил (ITWL, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych) з Варшави, який підпорядковується міністру національної оборони Республіки Польща. Інститут, що з 1953 року здійснює наукове забезпечення експлуатації авіаційної техніки в Польщі, з 2014 року веде активну роботу з партнерами в Україні, пропонуючи багато напрямів для розвитку співробітництва. Серед них:

 

- проектування та інтеграція авіаційних систем;

- створення безпілотних авіаційних систем;

- забезпечення надійності та безпеки експлуатації авіаційних систем;

- інтеграція автоматизованих систем управління, командування, контролю, зв’язку та розвідки (C4ISR) та ін.

 

До числа спільних проектів, інформація по яких потрапляла раніше у ЗМІ, можна віднести проекти модернізації гелікоптерів Мі-8, Мі-24 та SW-3 з використанням українських двигунів, а також створення легкого багатоцільового військового літака GROT-2, який мав також оснащуватись двигуном виробництва української компанії «Мотор Січ» та ряд інших проектів.

Далі буде...

Валерій РЯБИХ, Денис ПОНОМАРЕНКО,

Defense Express

 

Публікації та новини за темою:

 

В ПОЛЬЩІ ВБАЧАЮТЬ ШИРОКІ МОЖЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СПІВПРАЦІ З УКРАЇНСЬКИМИ ПАРТНЕРАМИ

 

УДАРНА СИЛА ГЕЛІКОПТЕРА

 

УКРАЇНСЬКІ РОЗРОБКИ ТА СПІЛЬНІ З ПОЛЬЩЕЮ ПРОЕКТИ НА MSPO 2018

 

ПОЛЬЩА ТА УКРАЇНА МОЖУТЬ ЗНАЧНО ПІДСИЛИТИ ОДНЕ ОДНОГО

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues