200323 sud mh17Акт 1. Судовий процес і коронавірус. Перед початком другого засідання суду по справі МН-17 в Нідерландах Defense Express узагальнює результати засідання першого.

 

9-11 березня 2020 року в Нідерландах почався повноцінний розгляд справи із збиття ЗРК "Бук-М1" у 2014 році Малайзійського літака рейсу МН-17 в повітряному просторі на сході України. Українці, так само, як і нідерландці, мали дещо перебільшені очікували щодо процесу притягнення винуватих в даній трагедії. Однак, тут варто зупинитися і наголосити на кількох принципових моментах, які мають відкластися:

 

  1. Справа МН-17 розглядається в межах законодавства Нідерландів. Чому? Тому що РФ у 2015 році на засіданні РБ ООН заблокувала можливість її розгляду на майданчику Міжнародного трибуналу.
  2. Звинувачення за нідерландським законодавством висунути поки що лише чотирьом особам – колишньому "міністру оборони", так званої, "ДНР" Ігорю Стрєлкову (Гіркіну), його заступнику Сергію Дубінському, голові так званого "ГРУ ДНР" Олегу Пулатову та командиру "розвідувального батальйону" квазіреспубліки Леоніду Харченку. Перші три особи є громадянами РФ, а останній – України.
  3. Суд в Нідерландах – це лише початок загального процесу із притягнення винних за злочин зі збиття Малайзійського літака. Надалі будуть нові звинувачення і нові судові процесі, не лише в рамках нідерландського законодавства, а й міжнародного. Україна вже має процес проти РФ у Міжнародному суді ООН, і МН17 фігурує там, як дуже важливий епізод у цій справі. І, напевно, ані представники влади РФ, ані загалом Росія як держава, тут точно не запишуться осторонь.

 

Тож, які ж основні висновки після першого періоду судових засідань? З чим громадськість підходить до наступного етапу судової боротьби, який почнеться вже в понеділок 23 березня?

 

200323 mh17 2

Будівля суду в аеропорту Схіпхол під Амстердамом, де проходить суд

 

Позиція сторін

 

Суд. Вступна промова головуючого судді Гендріка Стейнгаюса засвідчила, що суд прекрасно розуміється на чутливості питання даного процесу і націлений на цілком конкретний результат. Суддя по суті наголосив, що нідерландці дуже розраховують на рішення суду, яке розставить крапки над "і" в даній справі і чітко визначить винуватців.

 

Також, стало відомо, що понад 80 родичів загиблих рейсу МН17 вимагатимуть компенсацій. Суддя не розкрив деталі щодо цих вимог, проте наголосив, що вони мають бути належним чином обґрунтовані.

 

Гендрік Стейнгаюс крім того зазначив, що всі підозрювані належним чином були поінформовані про судовий процес. Ба більше, є докази того, що вони ознайомилися з повідомленнями. При цьому повістку офіційно було передано лише одному з підозрюваних - Олегу Пулатову, інших, довелося інформувати про суд навіть через соцмережі.

 

Прокуратура: Позиція нідерландської прокуратури була достатньо жорсткою. Прокурори чітко засвідчили, що вони провели масштабну роботу спільно з Міжнародною слідчою групою і мають належні та перевірені докази, які доводять вину, щонайменше чотирьох осіб, яким пред’явлено звинувачення. При цьому, сторона звинувачення дала зрозуміти, що цими особами справа не завершується. Скоріш за все в процесі суду будуть виникати нові підозрювані та свідки.

 

Було також наголошено на роль Росії у катастрофі. Прокуратура констатувала, що РФ перешкоджала розслідуванню катастрофи малайзійського "Боїнга", шляхом здійснення "активних зусиль з протидії розслідуванню". Росія відверто гальмувала процес вручення обвинуваченим повісток до суду.

 

Також від прокуратури стало відомо, що через загрозу фізичної розправи з боку російських спецслужб, свідки у справі серйозно ризикують. Саме тому прокуратура засекретила особи 13 свідків і їм було присвоєно індивідуальні номери, за якими вони в подальшому проходитимуть по справі.

 

200323 sud mh17 1

Засідання суду по MH17

 

Адвокати потерпілих, які по справі підтримують сторону обвинувачення вважають, що під час судового засідання є ймовірність почути про причетність президента РФ Володимира Путіна, його радника Владислава Суркова і багато інших, причетних, в тій чи іншій мірі, до збиття лайнера.

 

Важливо, що прокуратура спробувала надати чіткий меседж для підозрюваних, зазначивши, що вони можуть завжди змінити своє рішення і долучитися до процесу. Щоправда, це може затримати розгляд справи. Тим не менш "вікно можливостей" для них все ж таки залишається.

 

Прокурори також заявили, що справа потребує додаткового розслідування, зокрема, на території України. Напевно мається на увазі окуповані Росією території Донбасу, де саме був збитий літак і були зібрані рештки.

 

Обвинувачені та їх захист. Очікувано, жоден із звинувачених не з’явився на перше судове засідання. Лише інтереси одного - Олега Пулатова, представляла міжнародна група адвокатів (два голландських та один російський). При цьому представниця з РФ - Олена Кутьїна, має в суді статус спостерігача. Отже, оцінювати російську позицію у праві, а також тактику дій захисту в суді, можна буде лише з цієї сторони.

 

Тим не менш, цього виявилося достатньо, щоб дещо зрозуміти, як діятимуть адвокати обвинуваченого. Під час короткого виступу та подальших клопотань, адвокат Пулатова Сабіна тен Дуссхате спробувала наголосити на невинуватості свого підзахисного і перекласти всю вину на Україну, зазначивши відомий наратив рос.пропаганди, що Київ не закрив повітряний простір на сході країни і саме це стало передумовою до трагедії. Однак прокурори були підготовлені до цього і одразу виказали протест, зазначивши, що дана обставина не є предметом розгляду поточної справи. На що суд погодився.

 

Наступним цілком очікуваним кроком захисту стало клопотання на ознайомлення з матеріалами справи. А це, щонайменше 30 тис. сторінок. Були певні побоювання, що це стане певним інструментом для затягування процесу, адже потрібен значний час для цілковитої оцінки представленого обвинувачення та побудові захисту. Однак в цьому питанні суд також був категоричним. Захисту надали часу лише до слухання, яке відбудеться влітку 8 червня 2020 рок. Цього часу буде достатньо. Саме тоді адвокати обвинувачених у справі МН17 виступатимуть у суді.

 

Підсумки та очікування

 

З негативного. Ситуація з поширенням коронавірусу в Європі дещо вплинуло на судовий процес. Поки він триває згідно раніше визначеного плану. Дати судових засідань не переносяться. Тим не менш, це не означає, що ситуація може змінитися. Окрім цього, увага нідерландського і не лише, - світового суспільства, наразі зосереджена саме на поширені вірусу. А тому судовий процес поза увагою громадян. Це значить, що ризики затягування суду та вживання непередбачуваних кроків дещо зростають.

 

Особливої уваги потребує можливість неправомірних дій з боку осіб зі сторони захисту обвинуваченого Пулатова, які допущені до матеріалів слідства. Адже жодним чином не має гарантії, що окремі факти зі справи можуть потрапити до російських спеціальних служб, а надалі використані з різною метою. В кращому випадку - для формування фейків та здійснення інформаційних атак, на кшталт, ситуації з листом Військової розвідки Нідерландів прокуратурі, про відсутність поблизу зони ведення бойових дій комплексів ЗРК "Бук-М1" на території України та РФ у 2014 році. А в гіршому – поставити життя свідків під загрозу. За оцінкою експертів як в Нідерландах, так в Україні, РФ вже організоване справжнє полювання на них з метою залякування, викрадення або ліквідації, щоб вони не дали свідчення у суді. Доступ до матеріалів справи може спростити пошуки….

 

200323 mh17

Меморіал жертв рейсу МН17

 

Також важливим є той факт, що країни, які офіційно звинуватили РФ у причетності до збиття літака рейсу МН17 - Нідерланди та Австралія, зараз проводять консультації з РФ про відповідальність її як держави, і залежно від результатів тих консультацій – або буде якесь врегулювання, або, що не виключено, - окремий судовий процес. Родичі загиблих дійсно побоюються, що нідерландська влада спробує "зам’яти" справу в результаті, якихось прихованих домовленостей. Як наслідок, винні особи уникнуть покарання за скоєний злочин, а Москва - подальшого притягнення до відповідальності.

 

З позитивного. Складається чітке враження, що громадськість та судова система в Нідерландах дійсно націлена на те, щоб довести справу до логічного завершення. Щонайменше, про це свідчить той факт, що слухання 23 березня не будуть перенесені на більш пізній термін через загрозу поширення коронавірусу. Вони відбудуться, але з певними обмеженнями - без присутності громадськості та преси. Крім того, нідерландці в своїй більшості дійсно прагнуть справедливості і розраховують, що суд, до якого в них достатньо високий рівень довіри, доведе справу до кінця. І це, безумовно, є великим плюсом.

 

Важливим також є те, що про перебіг судового процесу офіційно повідомлені генсек ООН та президент Радбезу ООН. Це вказує на те, що справа в Нідерландах не носитиме виключно внутрішньодержавний характер і з високою долею ймовірності матиме продовження.

 

200323 mh17 1

 

Що ж до очікувань стосовно чергового засідання суду 23 березня. То попередньо відомо, що суд планує оголосити свої рішення щодо клопотань, які прокуратура, захист та представники родичів заявили 9 та 10 березня. Скоріш за все жодні інші питання не будуть слухатись. Після цього суд продовжиться вже 8 червня 2020 року.

 

Тож слідкуємо за перебігом подій…

Антон МІХНЕНКО

 

Публікації по темі:

 

СПРАВА МН-17. СТАРТ СУДОВОГО ПРОЦЕСУ

 

НАЗВАНІ ІМЕНА ГОЛОВНИХ ПІДОЗРЮВАНИХ У КАТАСТРОФІ РЕЙСУ МН17

 

ТРАГЕДИЯ С МН-17 И ЛОЖЬ КРЕМЛЯ. Ч.1

 

ТРАГЕДИЯ С МН-17 И ЛОЖЬ КРЕМЛЯ. Ч.2

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues