1b39104eda49ae3d5070e4bdfb639d92Погрози бойовиків "націоналізувати" українські підприємства, які функціонують на окупованій території ОРДЛО, були розкритиковані економістами. Адже самим терористам було б невигідно це робити, та й організувати повноцінну роботу підприємства, знайшовши ринки збуту - для бойовиків справа з низькими шансами на успіх.

 

Тим не менш ватажки бойовиків мали намір виконати свій ультиматум у будь-якому випадку, тобто не зважаючи на ситуацію з блокадою, до зняття якої вони прив'язували свої вимоги. Блокада стала лише приводом.


На користь цього свідчить перехоплена СБУ розмова ватажка "ДНР" Віталія Захарченка з так званим "представником "адміністрації ДНР" Дмитром Трапєзніковим, під час якої останній переймається, що ж вони робитимуть, якщо Україна візьме й зніме блокаду. Захарченко на це заявив, що "націоналізація" все одно має відбутися і поставки вугілля Україні будуть зупинені.

 

 


Відтак вдень 1 березня, ще до опівночі - визначеного самим бойовиками в ультиматумі часу, була оприлюднена заява Захарченка, в якій він повідомив про перехід усіх українських підприємств "під зовнішнє управління".

 

Експерти зауважують, що насправді шляхом "віджиму" підприємств бойовики намагаються тиснути на олігарха Рината Ахметова, з метою змусити того діяти у політичному полі в інтересах Кремля і підтримувати "Опозиційний блок", партію колишніх регіоналів.


Згідно з розрахунками економістів, одне лише блокування поставок вугілля з окупованого Донбасу принесе холдингу Ахметова "Метінвест" щомісячних збитків до $ 10 млн.

 

Водночас, як відомо, усі свої спрямовані проти України дії у дипломатичній та політичній площині Росія підтримує силовими методами. Зважаючи на це, а також на останній "гуманітарний" конвой РФ, який доставив бойовикам чергову партію озброєння, військовий експерт не відкидає, що на й так неспокійному Донбасі можливе чергове масштабне загострення.

 

384789627Юрій Романенко, політтехнолог:


- "Націоналізація" - це тиск на Ахметова та інших олігархів для того, щоб змусити їх грати в іншу конфігурацію, якої хочуть росіяни. А ця конфігурація передбачає збереження "Оппоблока", адже Ахметов дещо охолов до цього утворення, зробивши ставку на ситуативний союз з Петром Порошенком. Власне кажучи, гра росіян полягає в тому, щоб загнати ситуацію на перевибори, щоб далі через переформатування парламенту спробувати сформувати вигідну для них конфігурацію. Для цього Ахметова необхідно відірвати від альянсу з президентом.

 

Друга складова цього плану, наскільки я знаю, полягає в тому, що Оппоблок буде поділений за квотами. Фірташ й Ахметов отримають по 30%, а Медведчук 40%.

 

Ахметов чинить цьому опір, тому що не хоче ризикувати, оскільки залежить і від тієї, і від іншої сторони. Відповідно, на нього починають тиснути як з української сторони, за якою стоять гравці з Заходу, так і зі сторони окупованих територій, за якими стоїть Росія.

 

Ось така ситуація. Тому з'являються такі справи про "націоналізацію". При чому перші три шахти, на яких учора (28 лютого) ввели адміністрації, насправді залиті водою, як Тука писав. Тобто це такі іміджеві ходи, спрямовані на те, щоб показати, мовляв, ми піднімаємо ставки. Тобто вони не кинулися у вир з головою і не почали націоналізувати всі підряд. Це гра у чистому вигляді.

 

А щодо можливого загострення, то воно там у нас і так кожен день відбувається. В цьому плані нічого не зміниться. Я не думаю, що вони йтимуть вперед. На сьогоднішній день там немає факторів, які дозволили б росіянам щось з цього виграти.

 

Ситуація з "націоналізацією" зараз виявляє кризу олігархії в Україні. Всі умови - м'які й гарні - коли всьому світу було плювати на Україну і тут можна було робити все, що хочеш, і корупційний механізм захищав від тиску транснаціональних корпорацій, - всі ці умови зникли. І сьогодні ми бачимо як найбільші олігархічні групи, в особі Привату, Ахметова - їхні позиції починають слабшати. І вони опинилися на межі виживання.

"Націоналізація" матиме безпосередній ефект, тому що Ахметов може захистити свої позиції тільки в тому випадку, якщо окупований Донбас втюхають нам назад. Тоді Ахметов виступатиме як один з ключових гравців, який забезпечуватиме там керованість. В цьому випадку його позиції можуть посилитися.

 

А якщо ситуація перебуватиме у такому ключі, як сьогодні, то він слабшатиме. Тому що його, умовно кажучи, доять і з того, і з іншого боку. І його ресурсна база не безмежна. Точно так само не безмежні ресурси держави - як відомо, Ахметов виживає, в тому числі за рахунок формули Роттердам +, яка дотується Українською державою.

 

Мені здається, що у довгостроковій перспективі всі ключові олігархічні структури втратять якщо не все, то багато.

 

384800673Володимир Фесенко, голова Центру політичних досліджень "Пента":

 

- Якщо "націоналізація" відбудеться, то головною постраждалою стороною буде не Україна, а Ахметов. Безумовно, Україна також відчує ефект, адже недоотримає податків. Водночас постраждає і та сторона - на окупованій території.

 

Є різні версії, чого домагаються цим тиском на Ахметова. Одна - суто економічна. Вона полягає в тому, що дехто в "Л/ДНР" чи в Росії хоче вичавити Ахметова і забрати його підприємства. Запитання "Хто це може бути?" - відкрите. Чи це синок нашого колишнього президента (Віктор Янукович молодший, - ред.), чи хтось з росіян, чи може Захарченко з Плотницьким захотіли стати місцевими олігархами.

 

Другий варіант - політична версія. В січні з'явилися чутки про те, що може розпастися "Опозиційний блок" і Кремль хоче, щоб третім акціонером став Медведчук, але Ахметов виступив проти. І це може бути помста Кремля або спосіб тиску на Ахметова, щоб він погодився.

 

Зрештою у цій ситуації уряд змушений буде поступово відмовитися від такої надмірної залежності від донбаського антрациту. Тобто відбудеться часткова модернізація теплових електростанцій, які працюють на цьому антрациті. Досі цього не було зроблено, бо багатьох людей це влаштовувало.

 

Сам Ахметов буде боротися, домовлятися - і в Києві, і в Москві, щоб не відбулося повної націоналізації. Питання - на яких умовах він домовиться.

 

Але якщо його повністю витіснять з Донбасу, якщо він втратить свої підприємства, то це буде передумова повного розділення Донбасу. Тому що Ахметов залишався одним з небагатьох впливових гравців, які були зацікавлені в реінтеграції Донбасу, оскільки у нього бізнес з обох боків.

 

До речі, зараз ми бачимо цікавий процес. Обидві сторони працюють на одну мету - політичне заморожування конфлікту. Не воєнне. Воєнного заморожування, на жаль, не буде. А ось політичне заморожування можливе. Це означає збереження політичного розділення Донбасу на дві сепаратистські "республіки" й українську частину.

 

Тут з одного боку працює Росія. Визнання так званих документів "Л/ДНР" - це робота в цьому напрямі. Якщо відбудеться наступний крок - визнання Росією цих "республік" як самостійних держав - тоді вже можна буде остаточно забути про Мінські домовленості. З нашого ж боку на цю мету працює торгівельна блокада Донбасу і в тому числі заклики встановити стіну на лінії розмежування.

 

385247806Валерій Рябих, директор з розвитку Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express:

 

- Зміна погодних умов, підвищена активізація так званих гуманітарних конвоїв з боку Російської Федерації і нестабільна міжнародно воєнно-політична обстановка - всі ці фактори є сприятливими для загострення ситуації на Донбасі. І якраз зараз ймовірність загострення на Донбасі підвищується до критичної межі.

 

В інформаційному просторі мусуються різноманітні варіанти розвитку, аж до можливих дій бойовиків з наступу на позиції наших військ з метою захоплення нових територій та розширення цієї зони хаосу до адміністративних кордонів Донецької та Луганської областей. І Російська Федерація використовує це інформаційне збурення, зокрема для тиску на міжнародну спільноту.

 

До речі, зараз ми спостерігаємо такі ж синхронні дії, як ті, що відбулися в період проведення безпекової конференції в Мюнхені, коли РФ легалізувала так звані документи "Л/ДНР". Зараз продовжується оцей ланцюг гібридних дій з боку РФ.

 

Метою цих дій може бути підвищення ставок. Тобто Росія бажає опанувати певну стратегічну позицію, з якої могла би вже як з позиції сили розмовляти з міжнародною спільнотою. І це є нормальна практика для РФ, коли у своїх гібридних діях вона поєднує як військові методи, так і дипломатичні.

 

Зараз ситуація на Донбасі й так уже характеризується достатньо високим ступенем загострення. Кожного дня тривають протистояння, обстріли, а робота міжнародних структур, місії ОБСЄ не дає позитивних результатів. І я думаю, що не слід відкидати можливість того, що бойовики за вказівкою Російської Федерації спробують здійснити наступ для досягнення тактичної мети - розширення зони хаосу.

 

Інше питання - наскільки їм це вдасться. У нинішніх умовах вони мало можуть розраховувати на успіх. Проте, зважаючи на гібридний характер дій РФ, військові дії можуть стати лише приводом для активних дій РФ в інших площинах - в інформаційній, дипломатичній та економічній.

 

Ольга Скичко

Джерело: ТСН.ua

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues