180302 PUTЕксперти зазначають, що промова російського лідера головним чином спрямована на виборців, проте вона може надати поштовх і до нового витка світової гонки озброєнь.

 

1 березня президент РФ Володимир Путін виступив з щорічним посланням до Федеральних зборів, більша частина якого була присвячена новітньому озброєнню, в тому числі й ядерному, яке нібито має Росія.

 

Експертна спільнота розцінила виступ Путіна як погрози Заходу, зокрема Штатам і НАТО – одвічним суперникам Росії.

 

Свою розмову щодо зброї Путін розпочав саме з твердження, що "технологічний прорив" Росії був необхідним для нейтралізації загроз військового потенціалу США.

 

 Володимир Путін залякує новою ракетою із ядерним двигуном

 

Крилату розробку вже випробовували, і цим Путін встиг похизуватися під час послання до Федеральних зборів. Переконує - ракета має необмежений радіус дії. За задумом Кремля, новий комплекс "Сармат" зможе обійти сучасні системи протиракетної оборони, зокрема - і американські.

 

Російські експерти звернули увагу і на незвичний формат цьогорічного послання, яке супроводжувалося слайдовою презентацією, вражаючими відеороликами і тривало 2 години, замість звичних 45 хвилин.

 

Політологи впевнені, що послання Путіна було спрямовано на внутрішню аудиторію, адже незабаром вибори й незмінному кандидату потрібно чимось вразити електорат.

 

"Що стосується гонки озброєнь, то це безумовно створює дуже високі ризики, і відчуття повного божевілля приходило не один раз під час нескінченної демонстрації бойових можливостей. Зрозуміло, що брязкання зброєю – ознака слабкості, ознака того, що немає коштів мобілізації домашньої аудиторії перед виборами", - зазначив російський політолог Андрій Колесник.

 

Читайте також: Черговий конфуз Кремля: у відео про новітню надзвукову ракету Путіна показали кадри з фільму 2007 року Черговий конфуз Кремля: у відео про новітню надзвукову ракету Путіна показали кадри з фільму 2007 року Черговий конфуз Кремля: у відео про новітню надзвукову ракету Путіна показали кадри з фільму 2007 року

 

Військові експерти також схиляються до думки, що заяви Путіна спрацюють лише на громадянах РФ. Адже злякати західних лідерів тим, чого в нього насправді немає, буде складно. Більша частина заяв російського президента про новітнє озброєння є блефом, впевнені експерти.

 

Під час виступу Путін розповів про авіаційно-ракетні комплекси гіперзвукової зброї та про ракету з ядерною енергоустановкою, успішний запуск якої нібито відбувся наприкінці 2017 року. Проте запуск ракет такого рівня не міг пройти непоміченим – зважаючи на рівень розвитку сучасних засобів радіотехнічної й космічної розвідки. А минулого року Росія ще й призупинила одну з ядерних програм через брак коштів. Звідси виникають сумніви щодо правдивості нинішніх заяв російського лідера.

 

Тим не менш західні країни можуть використати погрози Путіна як привід до збільшення власних оборонних бюджетів і таким чином почнеться черговий виток світової гонки озброєнь.

 

А користувачі соцмереж тим часом демонструють зневагу до заяв господаря Кремля, іронізуючи над його брязканням ядерною зброєю.

 

Микола Маломуж, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України:

 

180302 Маломуж.М- Стратегія Путіна зараз чітко налаштована на формування нових видів Збройних сил з озброєнням 5-6 покоління. Це високоточна зброя, але не ядерного формування, це гіперзброя. І зараз Росія намагається займати лідируючі позиції в гонці озброєнь у світі.

 

Вони називають це фактором стримування, але це також є фактором потужної загрози, агресії. Адже використання цих потужних і новітніх засобів може призвести до глобальної катастрофи, тому що це буде глобальна війна.

 

У цій ситуації промова Путіна була націлена не тільки на російське суспільство, якому треба було показати, що формується нова армія й новітнє озброєння, яке сьогодні стає пріоритетом. І Путін як раз зазначав, що оборонний бюджет Росії йде не тільки на забезпечення Збройних сил, але й на вдосконалення озброєння, яке є високоточним, надпотужним, яке може протистояти, як сказав Путін, всім загрозам.

 

Водночас у деякій мірі заяви Путіна пролунали як загроза і залякування світу. Він продемонстрував, що Росія розгортає системи – і тактичні об'єкти, і ядерні формування, і нові балістичні ракети, й авіаційні системи, рівень яких, можливо, є на порядок вищим, ніж є в Євросоюзі.

 

Путін хотів показати бойові потужності, які не тільки є в реальності, але й такі, що наразі перебувають у стадії розробки або теорії – лише як можливості.

 

Основний стратегічний посил такий: Путін, поставивши акцент на озброєнні й нових видах Збройних сил, націлився на те, щоб показати світу, що вони мають перевагу над НАТО й особливо над оборонним комплексом європейських країн.

Микола Маломуж

 

Наші партнери із США і Європи (я спілкувався з Британією і Німеччиною) говорять, що цього озброєння, про яке говорить Путін, ще немає. Воно ще не прийшло на озброєння у всі види Збройних сил. Є ще тільки штучні екземпляри або взагалі щойно розроблені. Але президент Росії говорить це, щоб показати, що такі можливості у російської армії є і вони можуть їх застосовувати.

 

Як заявив Путін, це реалізація політики стримування. Але ми передбачаємо, що це є факт залякування і, відповідно, потужний фактор тиску у різних форматах – у глобальному, зокрема у спілкуванні з НАТО і США, і у регіональних, наприклад, по Сирії, Україні, Північній Кореї, Ірану та іншим регіонам, де вони зараз мають зацікавленість або де ведуть бойові дії.

 

Тобто поки що основний стратегічний посил такий: Путін, поставивши акцент на озброєнні й нових видах Збройних сил, націлився на те, щоб показати світу, що вони мають перевагу у деякій мірі над НАТО й особливо над оборонним комплексом європейських країн.

 

За їхніми планами, розміщення зброї передбачається у Південному військовому окрузі, зокрема в Криму. А це вказує на бажання показати, що факт повернення Криму має бути знятий з порядку денного, бо там вже є надпотужна зброя, яка застерігатиме будь-які втручання з нашого боку.

 

Валерій Рябих, директор з розвитку Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express:

 

180302 Рябих.В- Риторика послання Путіна була доволі прогнозованою. Зміст заяв має як зовнішню, так і внутрішню складову.

 

За часом це послання скоординоване з циклом передвиборчої кампанії у плані впливу на виборців з метою забезпечити максимальну явку, "накачати" виборців. Ця промова виступає в ролі "допінгу" для виборців. Потрібно було створити зовнішнє коло загроз, яке очолює США, і показати, що щось проти них робиться, дати красиві обіцянки тощо.

 

Це брязкання зброєю. Й основний меседж для світу: "Ми показуємо, які ми сильні, і вам з нами треба домовлятися". Ми це вже бачили – і під час анексії Криму, і під час дій російської армії на Донбасі (під Іловайськом і у Дебальцевому).

 

Аналізуючи промову Путіна, можна сказати, що більше значення вона матиме для внутрішньої аудиторії. Адже такі технологічні речі, як запуски ракет чи випробування зброї, по суті не є великим секретом у сучасному світі. Якщо навіть у минулому США контролювали рівень технологічного розвитку Радянського Союзу за допомогою агентури і засобів радіотехнічної і космічної розвідки, то зараз такі засоби зазнали потужного розвитку і подібні випробування суперсистем, про які говорив Путін, просто не могли бути секретом для світу. Це все моніториться онлайн.

 

Ми могли спостерігати це на прикладі США і КНДР, коли Штати протягом короткого часу реагували на дії з боку Північної Кореї з проведення випробувань ракет.

 

Тож я піддаю сумніву сам факт пуску ракети з ядерною енергоустановкою. Якщо б він був, то США мали би повідомити про нього. У будь-якому випадку випробовування подібних засобів не могло пройти непоміченим.

 

Звісно, що ці заяви Путіна є загрозами. Думаю, що провідні країни використають це для того, щоб актуалізувати питання переозброєння і доведення частки оборонних бюджетів власних країн, в тому числі й блоку НАТО, до 2% ВВП, необхідність чого продовжує обговорюватись останні чотири роки від часу початку російської агресії в Україні.

 

Ця промова Путіна символізуватиме початок чергового витка гонки озброєнь, для перемоги в якій, скажімо чесно, у Російської Федерації замало підстав. Наразі основним інструментарієм РФ у протистоянні Заходу є засоби інформаційного впливу, до яких відноситься і ця промова Путіна.

 

Коли Путін демонструє яскраві відео і говорить, що є певні системи, які вони не можуть навіть показувати, то це нагадує пісню про аквалангістів: "У нас є такі прибори, але ми вам про них не розкажемо".

Валерій Рябих

 

Натомість західні країни як інструмент використовують обмеження доступу РФ до передових технологій у різних галузях, наприклад, у сфері видобування вуглеводнів чи у сфері співробітництва у військово-технологічних напрямках.

 

Не можна виключати, що будуть введені нові санкції проти Росії. Хоча ті санкції, які вже діють, і так сильно впливають на неї. Так, Росія обмежена у виробництві високотехнологічної бази, електроніки тощо. Тобто РФ не має завершених комплексів виробництва, що дозволяли би створювати повноцінні системи у терміни, яких потребують часові показники сучасного протистояння.

 

Коли Путін демонструє яскраві відео і говорить, що є певні системи, які вони не можуть навіть показувати, то це нагадує пісню про аквалангістів: "У нас є такі прибори, але ми вам про них не розкажемо".

 

Частина зброї, про яку говорив Путін, можливо є у них, але лише у стадії концептуальних розробок. Наприклад, ті ж ядерні енергетичні установки... Ще в Радянському Союзі проводилися дослідження стосовно використання ядерних енергетичних установок у літальних апаратах. І тоді від них відмовилися у зв'язку зі складністю технологічних рішень та невідповідністю матеріальних затрат отриманому результату, адже багато задач можна вирішити більш дешевим способом.

 

Існування таких ракет може мати місце лише в уяві політтехнологів Путіна і може бути використане для того, щоб вразити внутрішню аудиторію, тому що на здорових людей на Заході, які знають тенденції розвитку технологічних процесів, це не подіє. Тверезий аналіз може показати, що десь на 80% заяви Путіна – це блеф.

 

Ольга Скичко

 

Джерело

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues