Терористи повернулися до тієї інтенсивності атак, яка була до передвиборчої кампанії Путіна.
На Донбасі на всіх фронтах відбувається поступове Один український військовий загинув, п'ятеро - поранені. Доба на Донбасі Один український військовий загинув, п'ятеро - поранені. Доба на Донбасі загострення. Найбільша інтенсивність обстрілів традиційно спостерігається у Донецькій області.
За даними штабу АТО, протягом доби 16 квітня бойовики здійснили з півсотні обстрілів, унаслідок яких загинув один військовий, а ще п'ятеро отримали поранення. А у неділю кількість обстрілів сягла шести десятків.
За повідомленнями волонтерів, найбільш "гарячими" точками на Донеччині стали Докучаєвськ і Світлодарська дуга біля селища Зайцеве, де українські військові успішно відбивали атаки територистів.
У штабі АТО повідомляли, що інтенсивність обстрілів Зайцевого була найбільш високою.
"Лише вчора (16 квітня, – ред.) його захисники були обстріляні п’ять разів. Особливо активно по Зайцевому застосовувалась ствольна артилерія. Зокрема ворог випустив тут майже три десятка боєприпасів калібру 152 мм та стільки ж калібру 122 міліметри. Застосовував противник також міномети 82 мм, гранатомети й стрілецьку зброю", - йдеться у повідомленні штабу.
А пізніше волонтер Юрій Мисягін розповів, що після провокацій бойовиків на Світлодарській дузі сили АТО знищили їхню стару позицію під назвою "Фурункул" і двох терористів. Крім того, було пошкоджено і знищено шість вогневих точок і тимчасові вогневі позиції бойовиків.
Своєю чергою благодійний фонд "Повернись живим" повідомив про успішну відповідь Збройних сил на провокації бойовиків в районі окупованого Докучаєвська. За даними фонду, які пізніше підтвердив волонтер Мирослав Гай, унаслідок бойового зіткнення загинули 17 терористів, більше 30 були поранені.
Журналіст ТСН Олександр Загородний, який перебував у цьому районі, також підтвердив факт бою у неділю, 15 квітня. За його словами, бойовики почали атакувати позиції Збройних сил, розташовані на височині - на териконі поблизу Докучаєвська. Були задіяні протитанкові гранатомети і далекобійна самохідна артилерія.
Українські військові у рамках Мінських домовленостей відкрили вогонь у відповідь, проте, кажуть, навіть не розраховували на такий потужний результат. Також військові не змогли підтвердити кількість загиблих і поранених бойовиків.
На Луганському напрямку також гаряче, і градусу додають фейкові новини, які розповсюджують терористи. Так, на одному з ресурсів бойовиків було опубліковано повідомлення про те, що Фейковий обстріл Луганська. Бойовики заявили про знищення своєї військової техніки Фейковий обстріл Луганська. Бойовики заявили про знищення своєї військової техніки українські бійці нібито обстріляли Луганськ, а саме район, в якому відбувається підготовка до військового параду до Дня перемоги 9 травня.
Внаслідок "атаки" начебто було пошкоджено радянський танк Т-34, а також чотири одиниці техніки, яка належала так званій "народній міліції". Проте у штабі АТО спростували цю інформацію.
Своєю чергою військове керівництво повідомило про те, що Бойовики зірвали розведення сил у Станиці Луганській, обстрілявши позиції українських військових Бойовики зірвали розведення сил у Станиці Луганській, обстрілявши позиції українських військових у Станиці Луганській бойовики вчергове зірвали розведення військ, для якого потрібно додержання режиму тиші.
"Аби заплановане на 20 квітня розведення сил та засобів не відбулося, бойовики обстріляли українські позиції з великокаліберних кулеметів", – повідомили у штабі АТО, зауваживши, що через дії бойовиків розведення сил на цій ділянці не можуть провести вже другий рік поспіль.
Нардеп Дмитро Тимчук зауважив, що останнє посилення інстинсивності обстрілів на Донбасі відбувалося поступово і розпочався цей процес після завершення виборів у Росії. Тож затишшя на Донбасі, вважає Тимчук, було пов'язане саме з виборами президента Росії.
Натомість інший військовий експерт Валерій Рябих наголошує, що загострення на Донбасі ніколи не відбуваються просто так, вони завжди збігаються у часі з важливими для Путіна подіями.
Дмитро Тимчук, керівник Центру військово-політичних досліджень:
– Те, що відбувається зараз – це навіть не ескалація. Якщо подивитися на динаміку ще від кінця 2017 року – початку 2018-го, то стає зрозуміло, що бойовики виходять на попередні показники за кількістю та інтенсивністю обстрілів. На початку березня у зв’язку з виборами президента Росії, які були призначені на 18 березня, армійським корпусам було дано команду негайно знизити або й узагалі припинити обстріли. І вони реально знизилися, були дні, коли була повна тиша.
Цей наказ пояснюється тим, що вони дуже переймалися, що українські Збройні сили використають інтенсивні обстріли бойовиків і почнуть масштабну силову операцію зі звільнення Донбасу, а Росії у цей момент доведеться обирати – чи знову вводити війська на Донбас у вигляді батальйонів тактичних груп, чи починати широкомасштабний наступ – але у будь-якому разі це могло негативно вплинути на проходження передвиборчої кампанії Путіна.
А ось після того, як вибори відбулися, інтенсивність поступово повернулася до попереднього рівня. Якщо подивитися навіть за напрямками обстрілів, то картина нагадує ту, яка була у лютому.
Тож тут немає нічого незрозумілого і такого, що не вписувалося б у стару концепцію.
Також у нас немає даних щодо зв'язку нинішньої ситуації на Донбасі з тим, що відбувається у Сирії. Путіну зараз просто немає, за що мститися. Трамп виконав свою обіцянку вдарити по Сирії, але не в такому грізному масштабі, про який говорив спочатку. Ракетних ударів було завдано лише по трьох об'єктах, і вони не перебували у зоні відповідальності росіян. Росіян це жодним чином не зачепило. Я думаю, що Путіна такий варіант цілком задовільнив.
Валерій Рябих, директор з розвитку Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express:
– За чотири роки бойових дій на Донбасі вже стало зрозуміло, що будь-які зміни у зовнішньополітичній обстановці, пов'язані з тиском на РФ з боку країн Заходу або наближенням переговорів у рамках мінського чи нормандського формату тощо, супроводжувалися загостренням на лінії розмежування.
Це пов’язано з реалізацією тих чи інших стратегічних інтересів РФ. І Росія, проводячи стратегію поляризації інтересів на міжнародній арені і зробивши ставку саме на гібридну війну, якраз і використовує всі ці інструменти, щоб посилювати власні позиції, як вони вважають.
Тому, коли у світі відбуваються важливі для Путіна події, на Донбасі нібито за змахом чарівної палички починається загострення.
Зараз це може бути пов’язано із загостренням загальної міжнародної ситуації на тлі посилення тиску з боку західних країн у вигляді нових персональних санкцій та на тлі ударів по Сирії силами коаліції на чолі з США, що також стало ударом по репутації Росії.
Крім того, загострення на Донбасі часто збігалося у часі зі значущими подіями всередині Росії і було покликане відволікти увагу росіян від внутрішніх проблем.