181103 unechaВолонтери міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm на основі розвідки відкритих джерел виявили і дослідили формування нової військової частини ЗС РФ біля кордонів України і Республіки Білорусь. Розслідування містить факти і висновки, які будуть корисні військовим аналітикам і всім, хто цікавиться прихованими діями Російської Федерації у військовій галузі. 

 

Контекст

 

З 2014 року, від початку активної фази збройної агресії, Російська Федерація продовжує нарощувати військову присутність вздовж усіх сухопутних і морських кордонів України.

 

У результаті протягом останніх 4 років Росія здійснила:

 

Формування і розміщення трьох нових мотострілецьких дивізій, підрозділи яких розміщені безпосередньо біля державного кордону України:

 

  • 144 мсд 20 А– м. Єльня/Смоленськ;
  • 3 мсд 20 А– м. Валуйки;
  • 150 мсд 8 А– м. Новочеркаськ.

 

– Формування 1 Танкової армії ЗВО, а також мотострілецьких і танкових дивізій у Західному та Південному військових округах РФ (2 мсд, 4 тд, 42 мсд і т.д.), які під час навчань відпрацьовують перекидання і ведення бойових дій вздовж кордонів України, зокрема й на території Республіки Білорусь;

 

Передислокація штабу 20 Армії ЗВО з Муліно назад у Воронеж (з Воронежа в Муліно штаб перенесли в 2010 році);

 

– Формування на базі 12 командування резерву Півд.ВО (Новочеркаськ) спочатку Центру територіальних військ (у 2015 р.), а пізніше 8 армії Півд.ВО (в 2017 р.);

 


На цей час 8 А Півд.ВО (а до цього 12 КРЕЗ і ЦТВ) здійснює безпосереднє управління 1 і 2 АК так званих “республік” на тимчасово окупованих територіях України, а самі корпуси є офіційною і невіддільною частиною військ Півд.ВО і всіх Збройних сил РФ
 

– Посилення військової присутності в Чорному та Азовському морях, перешкоджання міжнародним морським вантажоперевезенням через Керченську протоку і у водах Азовського моря;

 

– Проведення великих комплексних військових навчань, під час яких відпрацьовується глобальна взаємодія між підрозділами і з’єднаннями різних родів військ;

 

– Масштабне реформування та переозброєння військ, передусім підрозділів ПДВ, ССО і РВСП.

 

В сукупності з гібридною агресією Росії, а також у зв’язку з постійними спробами дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію та ситуацію в суспільстві загалом, всі названі вище дії є  безпосередньою загрозою територіальній цілісності й незалежності України.

 

Нова військова частина в Брянській області

 

Нещодавно стало відомо, що в Брянській області (межує з Чернігівською та Сумською областями України, а також з Гомельською та Могилевською областями Республіки Білорусь) планують розмістити ще одну військову частину ЗС РФ.

 

Загалом на території Брянської області дислокується багато військових частин, з них станом на літо 2018 вже дислокуються новосформовані в/ч:

 

488 мсп 144 мсд – м. Клинці;

 

мсп 144 мсд – с. Займище (околиці м. Клинці) – начебто тільки формується полк, але по факту там тільки польовий табір з технікою 488 мсп; (водночас на новому генплані м. Клинці район навколо цього табору позначений як “зона режимних територій”);

 

856 зап 144 мсд – м. Почеп/Почеп-2 (на території колишнього 24 полку ліквідації наслідків аварії та охорони)

 

обмз 144 мсд – м. Почеп.

 

омедб 144 мсд – м. Почеп

 

Нову військову частину планують розмістити в м. Унеча.

 


Унеча – районний центр Брянської області. Населення – 23 971 особа (2017р.)До кордону з Республікою Білорусь – 79 км (у напрямку до Гомеля). До кордону з Україною – 58 км (в напрямку Семенівки). Через місто проходить “Гомельська” та “Могилевська” залізничні гілки, а поряд (за 5 км) “Гомельська” траса А-240.  І залізничне полотно в напрямку Гомеля, і траса з’єднують по прямій Брянськ, Почеп, Унечу, Клинці та Гомель. 
 

 

Про розміщення в Унечі нової військової частини стало відомо в результаті візиту 12 жовтня у місто заступника командувача військами Західного військового округу по матеріально-технічному забезпеченню генерал-лейтенанта Андрія Булиги.

 

 

У місцевих ЗМІ написали: “В місто прибули також заступник губернатора Сергій Сергєєв і військовий комісар Брянської області Андрій Соломенцев. Вони обговорили можливість розміщення військової частини в Унечі. Делегація оглянула територію і будівлю колишньої залізничної лікарні, в якій планують розмістити військову частину…”

 

Насправді підготовча робота вже йде не тільки в приміщеннях колишньої Вузлової лікарні м. Унеча, а й на прилеглій території, а це означає, що, з великою ймовірністю, рішення про розміщення військової частини вже остаточно схвалено. Про це свідчить і розміщений на території лікарні план забудови. Зупинимося на цьому детальніше.

 

Місце дислокації

 

За офіційними заявами держструктур та ЗМІ Брянського регіону, зокрема офіційного сайту Уряду Брянської області, делегація на чолі з генерал-лейтенантом Булигою А. М. інспектувала саме колишню залізничну лікарню м. Унеча.

 

Попри те, що вона не функціонує вже близько 10 років, місце, де вона розташована, легко встановити з допомогою відкритих джерел інформації.

 

 

За цією адресою (52.853181, 32.666725) розташований комплекс з кількох будівель, з них головна – будівля колишньої Вузлової лікарні (дво- і триповерхові корпуси). Поряд розташована Центральна районна лікарня м. Унеча, яка працює.

 

 

Це приміщення, згідно з історичною довідкою і листом жителів президенту РФ від 2008 року, ще до Другої світової війни функціонувало як Вузлова лікарня тоді ще «станції Унеча». Після війни її відновили, вона була розрахована на 250 ліжко-місць. У двотисячних тут було пологове відділення м. Унеча, але воно повністю припинило роботу після того, як лікарню передали в 2008 році з власності ВАТ «РЖД» місцевій Центральній районній лікарні.

 

Де-факто робота з відчуження майна Вузлової лікарні закінчилась у 2011 році, що коштувало бюджету області 10 млн рублів.

 

У 2012 році чинний на той час губернатор заявив, що капремонт буде закінчено у 2013 році і що протягом 2012-2013 років на нього виділять 61,5 млн рублів. З огляду на вартість купівлі приміщень у ВАТ «РЖД» і вартість робіт за 2011 рік, загальна сума, витрачена на капітальний ремонт приміщень орієнтовно становить мінімум 77 млн рублів.

 

У статті унецького інтернет-ресурсу за 30.01.2015 року опубліковано інтерв’ю з головним лікарем ЦРЛ Владіміровим А.М. З інтерв’ю стає зрозуміло, що підрядник закінчив капремонт тільки в грудні 2014 року, тобто на рік пізніше запланованого терміну.  Також сказано, що в ЦРЛ станом на 2015 рік залишилось тільки 115 ліжко-місць, а для них цілком достатньо центрального корпусу районної лікарні.

 

Отже, після закінчення ремонту в грудні 2014 р., будівлю колишньої Вузлової лікарні не використовували і, ймовірно, не було такого як слід опалення. Тому є ймовірність, що за майже 4 роки результати капремонту могли бути частково знищені, а приміщення, можливо, потребують повторного ремонту.

 

Додаткова прив’язка до місцевості

 

У результаті аналізу знімків (за результатами відвідин Унечі делегацією), доступних в мережі, можна зробити висновок, що деякі фотографії справді було зроблено на території колишньої залізничної лікарні. Понад це, саме на цій території розміщені інформаційні стенди з орг.-штатною структурою нового підрозділу і, ймовірно, з план-схемами облаштування території та іншими інформаційними даними.

 

 

Про те, що частина буде дислокуватися саме тут, свідчить і відео місцевого ютуб-каналу “Перший унецький канал”. Оператор знімає на камеру територію і будівлі колишньої залізничної лікарні, на початку відео в кадрі бачимо фотографії з членами делегації, – отже вони були саме тут. Також на відео чітко чути, що всередині приміщення йде ремонт.

 

 

Зауважимо, що з огляду на інформацію, отриману від місцевих жителів м. Унечі в соцмережах, з високим ступенем ймовірності можна стверджувати, що буде створена нова інфраструктура, найімовірніше, в районі поля між територією колишньої залізничної лікарні, Благовіщенським храмом і Парком уральських добровольців. Зокрема були повідомлення про високий рівень активності військовослужбовців ЗС РФ у цьому районі через 6 днів після від’їзду комісії ЗВО.

 

 

Рід військ і формат нової частини

 

Проаналізувавши наявні фото з представниками комісії ЗВО і врахувавши деякі чинники, було встановлено рід військ та інші особливості майбутньої військової частини в м. Унеча.

 

Коли в місцевих соцмережах почали активно обговорювати тему прибуття військовиків у їхнє місто, більшість схилялась до варіанту, що це буде військовий шпиталь. Напевно така чутка з’явилась через розміщення особового складу на території колишньої лікарні. Але після вивчення всіх наявних матеріалів ми вважаємо такий варіант малоймовірним.

 

Як з’ясувалось пізніше, найближчу до реальної інформацію опублікував користувач Геннадій Аксьонов (рос. – Геннадий Аксёнов) 14 жовтня.

 

 

По-перше, те, що частина буде виконувати завдання по матеріально-технічному забезпеченню (МТЗ), було зрозуміло від початку, адже прилетів саме заступник командувача округу по МТЗ.

 

По-друге, завдяки обробці одного фотознімка, викладеного у хорошому розрішенні (дякуємо місцевим ЗМІ), вдалося прочитати частину напису на інформаційних стендах (див. фото).

 

 

Зліва направо:

 

1-й стенд – з уривків фраз можна зрозуміти, що ця частина, найімовірніше, база МТЗ: “…призначена для: …. Зберігання матеріалів …..запасів матеріалів … інших засобів забезпечення…”. На карті, можливо, вказана схема зв’язку;

 

2-й стенд – чітко видно схему структури частини (текст нерозбірливий), є написи “основні підрозділи” і “підрозділи забезпечення”. Є таблиця з назвою “Укомплектованість 5(?) …нерозбірливо (назва частини)”.

 

3-й стенд – схема розташування елементів інфраструктури на місцевості;

 

4-й стенд – ймовірно, дані про місто Унеча.

 

Інші дані в процесі розшифровки.

 

Належність нової військової частини

 

Очевидно, що ця “частина/база МТЗ” буде входити в структуру МТЗ Західного військового округу ЗС РФ.

 

Ймовірність того, що вона буде в підпорядкуванні 144 мсд дуже мала, бо:

 

– з усіх офіцерів, яких ЗМІ не називали як учасників зустрічі, але їх вдалося ідентифікувати по фото, ніхто не представляв 144 мсд (попередньо);

 

– у складі 144 мсд вже є обмз у м.Почеп, з хорошим відремонтованим  ППД на «Локаторах» (так називають район у Почепі);

 

Один з офіцерів, присутніх на зустрічі з заступником командувача округу по МТЗ в м. Унеча, з великою ймовірністю є представником управління однієї з бригад МТЗ Західного військового округу.

 

Цей офіцер має звання полковник (назвемо його “полковник N”) і присутній на більшості фотографій, але вдалося розгледіти тільки шеврон на правому рукаві.

 

 

Шеврон по формі щита бригадний (тобто не належить 144 мсд).

 

 

Стандартними елементами геральдики для шевронів окремих бригад МТЗ є герби (по центру і іноді в центрі шестерні) і перехрещені сокира (секира, алебарда) і ключ (гайковий чи розвідний).

 

З шевронами з’єднань і підрозділів МТЗ ЗС РФ ви можете ознайомитися на форумі
 

Шеврон, сфотографований на рукаві “полковника N” не стандартний і не був до кінця ідентифікований. На цьому шевроні бачимо по центру герб ЗВО. На фоні перехрещені гайковий ключ і сокира незвичної форми. Можливо, замість сокири тут другий ключ, тільки розвідний.Такий шеврон раніше не доводилось бачити.

 

Для прикладу ви можете ознайомитися з шевронами однієї зі сформованих окремих бригад МТЗ ЗС РФ – 51 ОБрМТЗ (Красне село/Санкт-Петербург, в/ч 72152) – одна з двох ОБрМТЗ Західного військового округу.

 

Всі названі варіанти шевронів однієї й тієї самої бригади на фото продаються в інтернет-магазинах РФ. На деяких розміщення не на бригадному щиті, а на щиті округу.

 

У 69 ОБрМТЗ ЗВО шеврон схожий на 51 ОБрМТЗ, але не сходиться на 100% з шевроном на рукаві “полковника N”.

 

По факту польовий шеврон 51-ї бригади відрізняється від шеврона полковника тільки тим, що замість алебарди на ньому другий ключ.

 

Теоретично можливо, що шеврони вищого офіцерського складу бригад можуть трохи відрізнятися своїми елементами від шевронів інших військовослужбовців бригади. Тому належність цього “полковника N” до бригади МТЗ ЗВО (чи до Центру МТЗ ЗВО) є лише припущенням.

 

Тож робимо висновок, що військова частина, яку планують розмістити в м. Унеча, буде частиною системи матеріально-технічного забезпечення Західного військового округу ЗС РФ, і буде або підпорядкована прямо штабу ЗВО, або буде підрозділом одного зі з’єднань МТЗ ЗВО.

 

Цільове призначення – зберігання запасів матеріальних засобів для забезпечення військ (автомобільна техніка/запчастини/пальне/боєприпаси – в процесі уточнення). Можливе зведення нових елементів інфраструктури, зокрема майданчика для гелікоптерів та блочно-модульних конструкцій.

 

Особливості будівництва, ремонтних робіт і передислокації

 

Зважаючи на повідомлення місцевих жителів м. Унеча про активну діяльність військовиків в районі нового місця дислокації, нестандартним є повна відсутність фото з військовиками у соцмережах ВК, ОК, Інстаграм та інших. Досвід передислокації і формування 144 мсд показав, що навіть в умовах суворої заборони публікувати фото з військових об’єктів солдати публікували бодай побутові умови чи місця відпочинку.

 

У цьому випадку не помічено опублікованих військовиками фотографій в районі м. Унеча. Це означає, що або військовики ще не прибули у великій кількості, або дії Кремля можуть мати демонстраційний характер, що малоймовірно.

 

Реакція місцевих мешканців

 

Місцеві мешканці до розміщення військової частини в своєму маленькому містечку ставляться негативно. Адже з досвіду м. Клинці відомо, що після переміщення туди великої кількості військовослужбовців, різко виросли ціни на житло та відпочинок, почастішали конфлікти на ґрунті місцевий/приїжджий аж до завдання тілесних ушкоджень, з’явились проблеми з розміщенням дітей у дитсадках і школах.

 

І це вони ще не знають, що під час будівельних робіт військова і ремонтна техніка остаточно розіб’є їм всі дороги, а п’яні контрактники, відчуваючи вседозволеність, будуть щовечора тинятися містом у пошуках дівчат і пригод. А ще вони не думають про те, що склади мають властивість горіти і вибухати.

 

Судячи з коментарів у соціальних мережах, частина місцевих мешканців уже усвідомлює масштаби проблеми, що насувається.

 

Висновки

 

РФ продовжує нарощувати військову присутність вздовж кордонів України та Білорусі.

 

Розташування нових військових частин саме в Брянській області дає змогу Кремлю здійснювати військово-політичний тиск одночасно на керівників як Білорусі, так і України.

 

Зважаючи на особливості місцевості та інфраструктури цього регіону, розгортання і просування військ РФ легше здійснювати в напрямку Республіки Білорусь, але це не означає, що війська РФ не можуть використати проти України.

 

Якщо взяти до уваги наявність в м. Унеча хорошої залізничної розв’язки і траси регіонального значення поблизу, то можна припустити, що частина/база МТЗ Західного ВО, яка формується, розташовується тут з метою оперативного забезпечення всіх дислокованих у цьому районі мотострілецьких, танкових та артилерійських підрозділів ЗС РФ. Це може свідчити про підготовку до потенційних бойових дій і маневрів військ на цьому напрямку в короткостроковій перспективі.

 

Матеріал підготував Yura Galushko

Джерело

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues