181203 InfoАтака сил Російської Федерації на кораблі українських військово-морських сил, попереднє зміцнення російського військового потенціалу у басейні Азовського моря та регулярне ускладнення судноплавства у цій зоні є, крім іншого, спробою дестабілізації української держави. Здійснені Кремлем протягом усього 2018 року багатогодинні затримання торгових суден, які проходили Керченською протокою до або з українських портів (Бердянськ, Маріуполь), завдали удару по економічній стабільності цього регіону.

 

Наслідком часткової економічної блокади українських портів було падіння рентабельності промислових закладів (наприклад, металургійних закладів у Маріуполі, які експортують свої товари до таких держав, як В’єтнам, Південна Корея чи США). Величезну роль у цьому процесі відіграв так званий кримський міст. Як показали останні події, він виконує роль своєрідної брами, яку можна легко зачинити, загороджуючи прохід навіть звичайною баржею. Повна блокада Азовського моря, яка може бути формою реакції (шантажу) Росії на активні дії України на міжнародній арені (лобіювання нових санкцій), стане ударом по економіці на півдні і сході України. Занепад місцевої промисловості, тісно пов’язаної з портами та експортом, означає значний зріст безробіття та соціального невдоволення.

 

Сумнівно, що агресивні дії з боку Російської Федерації обмежаться політичним чи економічним тиском. Повідомлення російських медіа та інформація, опублікована Міністерством оборони України, засвідчують, що Кремль веде активну кампанію з дезінформації задля дестабілізації української держави.

 

Головний меседж, який тиражують російські медіа, стосується введення в Україні воєнного стану. Таке рішення нібито має суто політичний характер і має на меті відкласти дату президентських виборів. Такий наратив розповсюджується не лише у Росії та Україні, але й з’являється у медіа держав Європейського Союзу, зокрема у Польщі (публікація порталу onet.pl “Дмитро Медведєв: вибори в Україні під загрозою”).

 

181203 InformNapalm 1

 

Розповсюдження російськими медіа такого повідомлення направлене на зниження рівня довіри громадян України до своєї влади, а також на зростання соціального невдоволення. Довкола цієї інформації виникають чергові меседжі, які б’ють по президенту та сенсу дій його адміністрації. Один з наративів, створений прокремлівськими (російськими) медіа, інтерпретує введення воєнного стану як форму покарання нелояльних (зі слів російської пропаганди) регіонів на півдні та сході України.

 

181203 InformNapalm 2

 

Пояснення введення воєнного стану вписуються у контекст майбутніх президентських виборів. Згідно з російським наративом, П. Порошенко не лише віддаляє дату виборів, але й свідомо намагається провести їх лише у тих регіонах, де має підтримку. На думку кремлівських медіа, таких як “Комсомольська правда”, воєнний стан у східних та південних регіонах мав би забезпечити Порошенку перемогу. Варто звернути увагу, що такого типу повідомлення можуть мати за мету розпалювання внутрішніх конфліктів, називаючи схід і південь країни менш патріотичними (буцімто більш схильними голосувати за кандидата з менш антиросійськими – на думку російської пропаганди – поглядами). До теми виборів додається інший наратив – питання надання автокефалії українській церкві. Згідно з повідомленнями російських медіа, “розлом” в українському православному світі у поєднанні з так званою українською провокацією на Азовському морі (або “провокацією Порошенка”) має створити умови для повторної перемоги чинного президента.

 

Свою роль у легітимізації таких наративів відіграють проросійські українські політики. Один з лідерів проросійської опозиції, Юрій Бойко, повідомив, що введення воєнного стану в Україні безпосередньо пов’язане з низьким рейтингом Порошенка. Такі тези розповсюджує російська агенція РІА “Новості”.

 

181203 InformNapalm 3

 

Тиражування наративів, які б’ють по позитивному іміджу України, Порошенка, уряду, Збройних сил України, слугує потребам внутрішнього інформаційного ринку Росії та використовується для досягнення “зовнішніх” цілей Кремля (знищення позицій України з одночасним зміцненням власних на Заході). Слід зазначити, що публікації російських медіа читають українці, часто цитують українські медіа (передусім такі проросійські канали як “Newsone”, “Інтер”, “112”). Новини російських медіа розповсюджуються у соціальних мережах (заблокований, але доступний в Україні “ВКонтакті”). Свою роль у проникненні російських повідомлень в український інформпростір відіграють контакти між громадянами України з близькими, що живуть на території Російської Федерації. Особи, заглиблені у російський інформаційний простір, цілком несвідомо можуть приносити користь Кремлю.

 

Хвиля дезінформації, разом з низкою побоювань українців щодо справжньої мети та наслідків воєнного стану, може серйозно дестабілізувати ситуацію на сході та півдні країни. Найбільший ризик дестабілізації існує у прикордонних регіонах. Новини за 27.11.2018 підтверджують, що прикордонні території можуть бути головною ціллю дестабілізації. Одним з прикладів є масове розсилання смс-повідомлень, які отримували жителі Сумської області. У цих повідомленнях від імені Міністерства оборони громадянам радили якнайшвидше прийти до найближчих військових частин. Міністерство оборони України в офіційному повідомленні звинуватило Російську Федерацію у цій провокації.

 

181203 InformNapalm 4

 

Схожий випадок мав місце у Польщі. Згідно з повідомленням Урядового центру безпеки, поляки зі східних регіонів країни отримали смс з вимогою до чоловіків у віці 18-65 років обов’язково прийти до місцевих адміністрацій (буцімто у зв’язку з подіями в Україні). Судячи з того, що МО України та УЦБ Польщі опублікували повідомлення з різницею в одну годину, обидві атаки пов’язані між собою. Така активність може бути спробою тестування реакції українського та польського суспільства. Це також могла бути перевірка реакції спецслужб обох країн.

 

181203 InformNapalm 5

 

Новий виток конфлікту на Азовському морі (перший серйозний конфлікт у цій зоні мав місце у 2003 році) є однією з граней російсько-української війни у широкому розумінні, він цілком вписується у контекст російських гібридних дій. Блокада Керченської затоки та захоплення російськими службами українських кораблів – це один з важелів, використаних Кремлем для реалізації своїх головних цілей. Однією з них може бути поступова дезінтеграція України, якій сприяє систематична дезінформація.

 

Michał Marek

спеціально для InformNapalm

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues