190916 military maneuversМасштабні військові маневри проходять в Україні та РФ. Волонтери InformNapalm порівняли два наймасштабніших військових заходи, які одночасно стартують в Україні та Росії на відстані 1500 км один від одного.

 

Огляд опубліковано у виданні Український Тиждень.

 

13 вересня 2019 року одночасно стартують два потужних військових заходи на відстані 1500 км один від одного. У Росії на полігоні Муліно Нижньогородської області розпочинаються російсько-білоруські навчання «Щит Союзу-2019», а в Україні на Яворівському полігоні Львівської області — міжнародні навчання Rapid Trident-2019. Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm вирішила об’єднати інформацію про дві події та порівняти характеристики й контекст цих маневрів.

 

«Щит Союзу-2019»

 

Російські ЗМІ нарочито підкреслюють, що маневри «Щит Союзу-2019» цього року матимуть виключно оборонний характер, хоча насправді перелік техніки й тематика заходів вказують на протилежне.

 

У Нижньогородську область уже стягнули 12 000 військовослужбовців і близько 1000 одиниць озброєння та техніки. Серед них 230 танків, 240 артилерійських систем, 360 броньованих машин, 190 систем залпового вогню, до 70 військових літаків та бойових гелікоптерів.

 

190916 military maneuvers 1

Фото: Міноборони РФ

 

Переважна частина особового складу, озброєння та техніки від Російської Федерації. Від союзника — Республіки Білорусь — до Росії прибули 4000 військовослужбовців, більш як 100 танків та бронемашин, 50 реактивних систем залпового вогню та іншого озброєння. Міністерство оборони РБ повідомляло, що в навчаннях братимуть участь військовослужбовці 120-ї і 19-ї гвардійських окремих механізованих бригад Північно-західного оперативного командування.

 

Тематика маневрів

 

Навчання триватимуть із 13 по 19 вересня 2019 року. Планується провести два етапи «антитерористичної операції»:

 

  •    планування, пошук, блокування та знищення незаконних збройних формувань і диверсійно-розвідувальних груп противника;
  •    відпрацювання питань управління військами в ході оборонних дій зі стабілізації ситуації.

 

«Проаналізувавши збройні конфлікти останніх років, військові дійшли висновку, що більшості бойових дій передує активізація терористів, сепаратистів і незаконних збройних формувань за підтримки третьої сторони. Акцент у навчаннях зроблять на боротьбі з терористами і бандформуваннями, звільненні та зачистці населених пунктів. Планується широко використовувати досвід російських військовослужбовців, які брали участь в операції у Сирії», — повідомили в МО РФ.

 

Контекст

 

Не дивно, що російські військові дійшли таких висновків щодо початку конфліктів останніх років, адже РФ має великий досвід ведення війн, у яких виступала тією самою «третьою стороною», що ініціювала та розпалювала збройні конфлікти в Грузії та Україні. Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm за останні п’ять років зібрала наймасштабнішу базу даних розслідувань про участь кадрових військовослужбовців ЗС РФ у бойових діях на Донбасі. До бази включені відомості про більш ніж 2500 військовиків, які були приписані до 98 військових частин ЗС РФ та інших російських силових структур.

 

Кремлівська пропаганда за час війни на Донбасі намагалася змальовувати у своїх сюжетах, ніби українські війська — це «фашисти», які обстрілюють мирне населення з РСЗВ, танків, гармат і застосовують авіацію для бомбових ударів. Водночас в інших сюжетах пропагандисти демонстрували, ніби військова авіація РФ у Сирії успішно нищить «терористів». Але якщо відкинути пропагандистські меседжі, то побачимо, що ні Луганськ, ні Донецьк не були стерті з лиця землі чи зруйновані, як свого часу чеченське місто Грозний після «антитерористичної операції» російських військ. На відміну від росіян українські військові на Донбасі не вели масованих обстрілів житлових районів, навіть коли терористичні угруповання розміщували вогньові позиції між будинками мирних мешканців.

 

Якщо брати до уваги сучасний бойовий «антитерористичний» досвід російських пілотів у Сирії, то тут також можна побачити, що більшість ракетних і бомбових ударів, завданих росіянами, нищили саме цивільні об’єкти: шпиталі, школи та дитячі садочки, вбиваючи тисячі мирних мешканців, серед яких значна кількість жінок і дітей. Саме тому міжнародна спільнота InformNapalm 2016 року зібрала з відкритих джерел інформацію й опублікувала базу даних російських пілотів, які виконували бойові завдання в Сирії. Її було перекладено 13 мовами включно з арабською. Це викликало паніку серед російських військових, а підконтрольні Кремлю ЗМІ перестали підписувати у своїх сюжетах прізвища пілотів і почали розмивати бортові номери літаків. Так російська пропаганда була змушена мінімізувати сюжети про своїх «героїв» та обмежитися лише уривчастими кадрами без імен та облич.

 

Тому, повертаючись до теми суто «оборонних та антитерористичних» маневрів «Щит Союзу-2019», варто зважати на сучасну концепцію ведення війни ЗС РФ, їхній бойовий досвід та військову техніку, на якій вони тренуватимуться зачищати райони від «терористів», — це РСЗВ та авіація. І те, й інше в російській армії не має характеристик високоточного озброєння. Тому коли в Росії розпочнеться боротьба за самовизначеність окремих поневолених народів, незадоволених діями Москви, то це буде схоже на тотальне знищення населення, а не зачистки від збройних формувань. І якісь інші міста, як колись Грозний, лежатимуть у руїнах та «примушуватимуться до миру».

 

Rapid Trident-2019/Швидкий тризуб-2019

 

Багатонаціональні навчання Rapid Trident-2019 проводитимуться з 13 по 28 вересня у Львівській області й триватимуть на дев’ять діб довше, ніж у росіян. У них візьмуть участь 3600 військовослужбовців і 600 одиниць техніки з 11 країн. Також буде задіяна багатонаціональна Литовсько-польсько-українська бригада імені князя Костянтина Острозького. Навчання українсько-американські, але погодження на участь у Rapid Trident-2019 надіслали також оборонні відомства Великої Британії, Канади, Грузії, Литви, Туреччини, Молдови, Болгарії, Польщі, Румунії.

 

190916 military maneuvers 2

Rapid Trident / Фото: AFP

 

Як повідомили в нашому Міністерстві оборони, від української сторони бойове ядро особового складу на навчаннях становитимуть військовослужбовці 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади оперативного командування «Захід». Ця військова частина була сформована під час бойових дій на Донбасі. Усі військові, які плануються до участі в маневрах, мають реальний бойовий досвід. Від американської сторони участь у навчаннях братиме рота «Дельта».

 

Сценарій маневрів

 

Українські військові та підрозділи країн-партнерів вчитимуться протидіяти збройній агресії в умовах гібридної війни. Відпрацьовуватимуться завдання бойового, логістичного та гуманітарного характеру. Ще одним важливим аспектом стане оцінювання деяких підрозділів ЗСУ в межах Концепції оперативних можливостей НАТО. Також метою навчань є відпрацювання спільних дій у складі миротворчих коаліційних сил.

 

Висновки

 

Якщо Росія, затягнувши до себе Білорусь як «союзника», декларує «виключно оборонний характер навчань «Щит Союзу-2019» і при цьому зібрала купу танків, гармат, РСЗВ, літаків та численний особовий склад для тренування «зачистки» визначених районів від «збройних формувань», то в Україні фокус міжнародних навчань на гуманітарній та логістичній складовій. На Rapid Trident-2019 українці разом з американцями та військовими країн НАТО тренуватимуться протидіяти гібридним загрозам. Характер цих загроз українці добре засвоїли під час бойових дій на Донбасі проти російської армії як основної сили, що підтримує терористичні угруповання. ЗСУ можуть передати свій бойовий досвід союзникам, військові США та НАТО, своєю чергою, мають найкращий сучасний технічний потенціал, який з урахуванням українського досвіду може забезпечити ще більшу перевагу для стримування агресії РФ.

 

Джерело

 

Публікації та новини по темі:

 

МІНІСТР ОБОРОНИ УКРАЇНИ ВІДВІДАВ РАЙОН ПРОВЕДЕННЯ ОПЕРАЦІЇ ОБ’ЄДНАНИХ СИЛ

 

У США ЗАВЕРШИЛАСЬ ПІДГОТОВКА УКРАЇНСЬКИХ ЕКІПАЖІВ КАТЕРІВ КЛАСУ «ISLAND»

 

«МАЄМО ДОКЛАСТИ УСІХ ЗУСИЛЬ ЗАДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТРАТЕГІЧНИХ ІНТЕРЕСІВ УКРАЇНИ»

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues