191012 gru 0Західні спецслужби одразу 4 країн розкрили російську в/ч 29155 ГРУ ГШ РФ, яка реалізує диверсії в Європі.

 

 

Редакція InformNapalm приводить переклад та огляд публікації New York Times, а також корисну інформацію про вказану військову частину наприкінці цієї статті. 

 

Що написали у New York Times

 

Спочатку почалася кампанія по дестабілізації в Молдові, потім відбулось отруєння торговця зброєю в Болгарії, а потім – невдалий державний переворот в Чорногорії. У минулому році у Великобританії було скоєно замах на колишнього агента російської розвідки з використанням нервово-паралітичної речовини. Хоча при здійсненні цих операцій були виявлені відбитки пальців працівників російських спецслужб. Спочатку вважали їх одиничними, не пов’язаними між собою нападами.

 

Тепер працівники західних спецслужб дійшли висновку, що ці операції, а можливо і багато інших проводилися в рамках скоординованої кампанії з дестабілізації ситуації в Європі. Вони проводились елітними підрозділами у складі російської розвідувальної системи, які мають навички здійснення підривної діяльності, саботажу і скоєння вбивств.

 

Військова частина 29155 ГРУ ГШ РФ

 

Група, відома як «військова частина 29155», діє, щонайменше, 10 років, але західні спецслужби виявили її лише нещодавно. За словами представників розвідки чотирьох західних країн, невідомо, як часто мобілізуються оперативники цієї частини.

 

Призначення в/ч 29155, про яку раніше не повідомлялося, свідчить про те, наскільки активно президент Росії Володимир Путін бореться з Заходом, ведучи проти нього свою так звану гібридну війну, в якій поєднуються пропаганда, хакерські атаки і поширення дезінформації, а також проводячи політику відкритої військової конфронтації.

 

«Я думаю, ми забули, наскільки по своїй суті жорстокими можуть бути росіяни», – сказав Пітер Цвак (Peter Zwack), відставний офіцер військової розвідки і колишній аташе з питань оборони в посольстві США в Москві, який заявив, що він не знав про існування цієї військової частини.

 

В СМС-повідомленні прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков запропонував звернутися з питаннями про в/ч 29155 в Міністерство оборони Росії. На запит про коментарі в МО РФ не відповіли.

 

Військова частина, прихована за бетонними стінами 161-го Центру підготовки фахівців на сході Москви, перебуває у відомстві Головного розвідувального управління, російської військової розвідки, відомої як ГРУ.

 

Західні спецслужби почали “складати пазли”

 

Хоча багато в операціях ГРУ залишається загадкою, західні спецслужби почали отримувати більш чітке уявлення про внутрішню організацію цієї структури. За словами американських чиновників, за кілька місяців до президентських виборів 2016 року два працівника з двох кіберпідрозділів ГРУ, відомих як в/ч 26165 та в/ч 74455, зламали сервери Національного комітету Демократичної партії і штабу Хілларі Клінтон, а потім опублікували внутрішнє листування компрометуючого характеру.

 

У минулому році Роберт Мюллер, спеціальний прокурор, який курирував розслідування втручання Росії у вибори 2016 року, пред’явив звинувачення більш ніж десятку військовослужбовців цих частин, хоча всі вони як і раніше залишаються на волі. Хакерські групи в основному діють з Москви, за тисячі кілометрів від об’єктів своїх атак.

 

Що ж стосується військовослужбовців в/ч 29155, вони проводять поїздки в європейські країни і назад. Деякі з них мають нагороди як ветерани найбільш кровопролитних воєн, які вела Росія, в тому числі в Афганістані, Чечні і в Україні. Операції, що проводяться військовослужбовцями цієї частини, настільки засекречені, що, за оцінками західних спецслужб, про існування частини, швидше за все, не знають навіть інші оперативники ГРУ.

191012 gru 2Ця військова частина, мабуть, являє собою згуртоване співтовариство. На фотографії, зробленій в 2017 році, можна побачити командира цієї військової частини генерал-майора Андрія Авер’янова на весіллі його дочки, на ньому сірий костюм і краватка-метелик. Він позує з полковником Анатолієм Чепігою, одним з двох офіцерів, звинувачених у Великобританії в зв’язку з отруєнням колишнього агента розвідки Сергія Скрипаля.

 

«Це підрозділ ГРУ, який активно діє протягом багатьох років по всій Європі, – сказав співробітник служби безпеки з Європи, який погодився обговорювати питання, що представляють собою секретну інформацію, на умовах анонімності, – Було несподіванкою те, що російські, ГРУ, оперативники цієї військової частини відчули себе безкарними настільки, що почали вести цю вкрай ворожу діяльність в дружніх країнах. Це стало шоком ».

 

Чорногорія

 

Кожна з чотирьох операцій, пов’язаних з цією військовою частиною, в тій чи іншій мірі привернула увагу громадськості, хоча влада не відразу переконалася в тому, що вони пов’язані між собою. Західні спецслужби вперше вирахували діяльність оперативників цієї частини в 2016 році після невдалого перевороту в Чорногорії, під час якого відповідно змовою, організованою двома офіцерами цієї частини, планувалося вбити прем’єр-міністра країни і захопити будівлю парламенту.

 

Великобританія, справа Скрипалів

 

Але спецслужби почали розуміти, що конкретним завданням оперативників цієї частини є дестабілізація обстановки, тільки після отруєння в березні 2018 року колишнього офіцера ГРУ Сергія Скрипаля, який зрадив Росію і займався шпигунством на користь Великобританії. Скрипаль і його дочка, Юлія в результаті впливу високотоксичної нервовопаралітичної речовини виявилися в дуже тяжкому стані, але вижили. Постраждали ще троє людей, в тому числі поліцейський. Людина, яка знайшла невеликий флакон, який, на думку британської влади, використовувався для перевезення нервово-паралітичної речовини, дав його своїй подрузі. Подруга, Дон Стерджесс, застосувала вміст флакону на шкіру, подумавши, що це духи, після чого померла.

 

Отруєння призвело до геополітичного протистояння, коли понад 20 країн, включаючи США, в знак солідарності з Великобританією вислали 150 російських дипломатів.

 

В кінцевому рахунку, британська влада викрила двох підозрюваних, які приїхали в країну під вигаданими іменами, але дані про яких пізніше були встановлені журналістами-розслідувачами «Беллінгкет». Ними виявилися полковник Анатолій Чепіга і Олександр Мішкін. Через півроку після отруєння британська прокуратура пред’явила обом чоловікам звинувачення в тому, що вони привезли нервово-паралітичну речовину в будинок Скрипаля в Солсбері, Англія, і нанесли її на вхідні двері.

 

Але операція була складнішою, ніж тоді повідомила влада.

 

Як повідомили два європейських співробітника спецслужб, рівно за рік до отруєння троє оперативників в/ч 29155 їздили до Великобританії, можливо, для підготовки операції. Одним з них був Олександр Мішкін. Друга людина приїхала під вигаданим ім’ям Сергій Павлов. Співробітники розвідки вважають, що третій оперативник – «Сергій Федотов» – керував операцією.

 

Болгарія

 

Незабаром спецслужби встановили, що двоє з цих оперативників – відомих за вигаданими прізвищами Федотов і Павлов – входили до складу групи, яка в 2015 році намагалася отруїти болгарського торговця зброєю Еміліана Гебрева (Emilian Gebrev). (Іншими оперативниками, також відомими тільки під вигаданими іменами, за даними європейських спецслужб, були Іван Лебедєв, Микола Кононихін, Олексій Нікітін і Данило Степанов).

 

Група цих людей намагалася вбити Гебрева двічі – один раз в столиці Болгарії Софії, а потім в його домі на узбережжі Чорного моря через місяць після першого замаху.

 

У лютому, виступаючи перед журналістами під час Мюнхенської конференції з безпеки, Алекс Янгер (Alex Younger), глава британської Служби зовнішньої розвідки МІ-6, висловився про зростаючу російську загрозу і натякнув на взаємозв’язок між операціями, не назвавши конкретного військового підрозділу.

 

«Ви ж бачите, що це скоординована кампанія – і, так, в ній завжди беруть участь одні й ті ж люди, – сказав Янгер, вказуючи конкретно на отруєння Скрипаля та спробу державного перевороту в Чорногорії. – Ми вважаємо, що з боку ГРУ та інших російських спецслужб виходить постійна загроза. Всьому є межа».

 

Кремль вважає, що Росія бореться проти західного ліберального порядку, в якому вона бачить екзистенційну загрозу.

 

Путін та ГРУ

 

У листопаді, на урочистому заході, присвяченому 100-річчю Головного Управління Генштабу Збройних сил (ГРУ) РФ, Путін стояв під емблемою військової розвідки – червоної гвоздики і  трехпламенної гренади. Він назвав ГРУ «легендарним». Як колишній розвідник Путін провів пряму лінію між розвідниками Червоної армії, які допомогли перемогти нацистів у Другій світовій війні, і офіцерами ГРУ, чиї «унікальні можливості» зараз використовуються при проведенні операцій проти різних ворогів.

 

«Конфліктний потенціал у світі, на жаль, зростає, – сказав Путін у своєму виступі. – У хід йдуть провокації і відверта брехня, робляться спроби зламати стратегічний паритет».

 

У 2006 році Путін підписав закон, що легалізував цілеспрямовані вбивства за кордоном, в тому ж році в Лондоні група російських вбивць використала радіоактивний ізотоп для вбивства Олександра Литвиненка, ще одного колишнього російського агента.

 

Військові кілери ГРУ

 

ГРУ (зокрема, в/ч 29155) – не єдина спецслужба, якій доручають проводити такі операції, кажуть представники спецслужб. Британська влада вважає, що вбивство Литвиненка скоєно оперативниками Федеральної служби безпеки (ФСБ), спецслужби, яку колись очолював Володимир Путін і яка часто змагається з ГРУ.

 

Хоча про саму в/ч 29155 відомо небагато, доступна деяка інформація з російських відкритих джерел, по якій можна отримати уявлення про більші масштаби гібридної стратегії Кремля.

 

У 2012 році указом Міністерства оборони Росії військовослужбовцям трьох військових частин була призначена виплата щомісячних надбавок за «особливі досягнення в службі». Однією з них була в/ч 29155. Інша – в/ч 74455, військовослужбовці якої брали участь в операціях по втручанню в вибори 2016 року в США. Третя – військова частина 99450, військовослужбовці якої, як вважають, були причетні до анексії українського Кримського півострова в 2014 році.

 

Відставний офіцер ГРУ, що знає про військову частину 29155, сказав, що вона спеціалізувалася на підготовці «диверсійних» операцій, «групових або індивідуальних – вибухів, вбивств, всього чого завгодно».

 

«Там служили серйозні хлопці, – сказав відставний офіцер. – Вони були офіцерами, які працювали під прикриттям і в якості агентів розвідки за кордоном».

 

На фотографіях старого будинку, в якому раніше розташовувалася частина, і який згодом було закинуто, видно безліч пірамід для гвинтівок з табличками, що вказують назви різних видів зброї – в тому числі бельгійських снайперських гвинтівок FN-30, німецьких штурмових гвинтівок G3A3s, австрійських штурмових гвинтівок Steyr AUG і американських автоматичних гвинтівок М16. На фото також є листок з плану тренувань з описом вправ, включаючи тренування з рукопашного бою. Відставний співробітник ГРУ підтвердив справжність цих фотографій, які опублікував один російський блогер.

 

Генерал Авер’янов

 

Теперішній командир частини, генерал Авер’янов, закінчив в 1988 році Ташкентську військову академію в Узбекистані. Цілком ймовірно, що він воював і в першій, і в другій чеченських війнах, а в січні 2015 року був нагороджений медаллю Героя Росії – вищою нагородою країни. Таку ж нагороду отримали і два офіцера, звинувачені в отруєнні Скрипаля.

 

Хоча ця військова частина є елітною, її бюджет, схоже, обмежений. Згідно російським відкритим джерелам, генерал Авер’янов живе в старому будинку радянських часів в декількох кварталах від частини і їздить на колимазі російського виробництва – машині ВАЗ 21053 1996 року випуску. У відрядженнях оперативники часто зупиняються в дешевих готелях в одному номері, щоб заощадити. Британські слідчі кажуть, що підозрювані в отруєнні Скрипаля зупинялися в недорогому готелі в Боу, бідному районі в східній частині Лондона.

 

Але працівників європейських спецслужб дивує і очевидна недбалість, з якою оперативники цієї військової частини проводили операції. Скрипаль після замаху вижив, як і болгарський торговець зброєю Гебра. Спроба державного перевороту в Чорногорії привернула величезну увагу, але в остаточному підсумку виявилася невдалою. Через рік Чорногорія вступила в НАТО. За словами представників спецслужб, цілком можливо, що їм ще належить розкрити інші, більш успішні операції.

 

Важко сказати, чи непокоїть Кремль ця недбалість. Як кажуть працівники спецслужб, можливо, в цьому почасти й суть справи.

 

«Такого роду розвідувальні операції стали частиною психологічної війни, – каже Еерік-Нійлес Крос (Eerik-Niiles Kross), колишній директор координаційного бюро спецслужб в Естонії. – Справа не в тому, що вони стали набагато агресивнішими. Вони хочуть, щоб їх “відчували”. Це частина гри».

 


Додаткова інформація про в/ч 29155 з відкритих джерел

 

У відкритих джерелах вказується адреса в/ч 29155.

 

Вона знаходиться у місті Москва, вул. 11-та Паркова, будинок 38 а.

 

Командир військової частини Авер’янов Андрій Володимирович.

 

Дата реєстрації частини: 02.12.2009.

 

Тут можна переглянути інтерактивний граф фінансових зв’язків цієї військової частини з іншими юридичними особами.

 

191012 gru 1

 

Джерело

 

Публікації і новини по темі:

 

ОГЛЯД INFORMNAPALM: «ЦЕНТР-2019» ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ОПЕРАЦІЇ РОСІЯН ПРОТИ УКРАЇНИ


РОСІЙСЬКІ СНАЙПЕРИ НА ДОНБАСІ ДІЮТЬ ПІД ДИМОВОЮ ЗАВІСОЮ РОСІЙСЬКОЇ ПРОПАГАНДИ


ЗСУ НА ДОНБАСІ ЗНИЩИЛИ 2 НОВІТНІ РОСІЙСЬКІ СТАНЦІЇ РЕБ/РЕР (ВІДЕО)


НОВІ ФАКТИ ПРО РОСІЙСЬКИЙ КОМПЛЕКС «ЗООПАРК-1» НА ДОНБАСІ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues