191217 REBНа початку грудня 2019, після публікації фактів, які прямо вказують на те, що бойовики «ДНР» проводять інформаційну операцію прикриття російських засобів РЕБ на Донбасі, до редакції міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm надійшли нові унікальні фотосвідчення. Надані матеріали підтверджують, що Російська Федерація продовжує активне залучення своїх військових комплексів, сил та засобів для продовження війни проти України і окупації частини української території.

 

Нові фотодокази та свідчення СММ ОБСЄ

 

Наприкінці листопада – початку грудня спостерігачі моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі зафіксували та відобразили у своїх звітах російські станції РЕБ Р-330Ж «Житель», модифікацію Р-934 та РБ-636 «Свет-КУ». Відповідні текстові повідомлення були опубліковані в публічній частині звіту СММ ОБСЄ за 28 листопада та 7 грудня.

 

Скріншоти з доповідей ОБСЄ:

 

191217 REB 4

 

Проте, ця інформація не привернула належної уваги широкої аудиторії та ЗМІ, можливо, через відсутність візуальних доказів.

 

І ось сьогодні ми маємо можливість опублікувати для наших читачів унікальні фотоматеріали, які підтверджують ці дані:

 

191217 REB 2

191217 REB 5

 

Аналітики міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm також порівняли ці фото із вказаними зразками російської техніки і підтверджують, що з високим ступенем вірогідності саме станції РЕБ Р-330Ж «Житель», Р-934 та РБ-636 «Свет-КУ» вчергове були помічені на Донбасі. Хоча російські військові і намагалися їх заховати під маскувальними сітками, але характерні елементи станцій виказали їх перебування.

 

Для візуального порівняння компонуємо наведені слайди з іншими відомими фотографіями цих комплексів:

 

191217 REB 3

191217 REB 5

191217 REB 6


Нагадаємо, що в 2016 році міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm вперше ідентифікувала російський мобільний комплекс радіотехнічного контролю та захисту інформації РБ-636 «Свет-КУ», який потрапив на фото в Луганську на перетині вулиць 50-річчя утворення СРСР і Курчатова. Також тоді вдалося встановити, що комплекс був закріплений за 18-ю окремою ротою РЕБ (в/ч Л-05776, місце дислокації м. Луганськ) 2-го армійського корпусу російських окупаційних військ на Донбасі. На шасі комплексу був нанесений тактичний знак «18 у квадраті», реєстраційний номер ЛК 4686.

 

Також у 2016 завдяки аналізу записів радіоперехоплень волонтерам InformNapalm вдалось вперше ідентифікувати пост автоматизованої станції перешкод Р-934УМ, яка переважно працює у комплексі з Р-330Ж «Житель» під керівництвом пункту управління типу Р-330КМА.

 

Власне, саме тому в звіті СММ ОБСЄ за 28 листопада були вказані і модифікація станції Р-934, і Р-330Ж «Житель», які були помічені разом на окупованій території Донбасу за 32 км на захід від Луганська.

 

Які ще російські системи РЕБ були виявлені на Донбасі

 

Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm неодноразово фіксувала наявність на Донбасі різноманітних сучасних складних російських комплексів РЕБ/РЕР, які стоять на озброєнні ЗС РФ. Станом на 2019 рік волонтери дослідили факти використання більш ніж 12 таких комплексів та систем:

 

 • РБ-341В «Леєр-3» – російський комплекс радіоелектронної боротьби, призначений для придушення GSM-зв’язку за допомогою перешкод. До складу комплексу входять три БПЛА «Орлан-10» і пункт управління на вантажівці КамАЗ-5350. Комплекс здатен підміняти вежі стільникового зв’язку і відправляти абонентам фейкові SMS з метою введення в оману, або здійснення психологічного тиску;
 • Р-378Б “Борисоглібськ-2” – російська автоматизована станція перешкод;
 • Р-934УМ – російська автоматизована станція перешкод;
 • Р-330Ж “Житель” – російська автоматизована станція перешкод;
 • “Торн” – російський комплекс радіорозвідки;
 • СПР-2М «Ртуть-БМ» – російська станції перешкод;
 • РБ-636 «Свет-КУ» – російський мобільний комплекс радіотехнічного контролю та захисту інформації;
 • 1РЛ243 “Рубікон” – російська станція радіоелектронної розвідки;
 • Р-381Т “Таран” – автоматизований комплекс радіорозвідки;
 • 1Л269 “Красуха-2” – російська станція радіоелектронного придушення (фіксувалась тільки у звітах СММ ОБСЄ);
 • РБ-109A “Биліна” – російська система радіоелектронної боротьби (фіксувалась тільки у звітах СММ ОБСЄ);
 • “Репеллент-1” – російська система радіоелектронної боротьби (фіксувалась тільки у звітах СММ ОБСЄ);

 

191217 REB 1

 

Також переважна частина ексклюзивних візуальних даних щодо російських РЕБ на Донбасі, зібраних волонтерами у OSINT-дослідженнях міжнародної спільноти InformNapalm в період з 2014 по 2018 роки, у 2019 році була використана на слайдах презентації Генерального Штабу Збройних сил України для закордонних партнерів.

 

191217 REB 7

 

Не РЕБом єдиним…

 

Але, крім засобів РЕБ, Російська Федерація активно використовує на Донбасі й інші типи військової техніки. Станом на 2019 рік у інтерактивній базі даних InformNapalm зібрані факти щодо використання 50 типів (не стрілецького, а важкого або складного новітнього) російського озброєння, яке не могло випадковим чином потрапити на Донбас без команди вищого військово-політичного керівництва РФ. Також за 5 з половиною років волонтери задокументували участь у бойових діях на Донбасі на ротаційній основі більш ніж 2600 кадрових російських військовослужбовців і фахівців з 99 військових частин ЗС РФ, а також інших силових відомств Російської Федерації. Значна частина російських військових, зокрема високопоставлені офіцери ЗС РФ, виконували та продовжують виконувати бойові завдання і керувати гібридними окупаційними військами на Донбасі.

 

Також звіти та відеографіка InformNapalm про деякі зразки російської військової техніки і кадрові російські війська на Донбасі були представлені під час Парламентської асамблеї НАТО, а також на інших міжнародних безпекових майданчиках протягом 2016-2019 років.

 

 

Висновок

 

Російська Федерація продовжує вести проти України гібридну війну на Донбасі із залученням своїх технічних засобів, озброєння, техніки та військових фахівців.


На пресконференції після перемовин у Нормандському форматі у Парижі в ніч на 10 грудня 2019 року президент РФ Володимир Путін ухилився від прямої відповіді на питання про повернення Україні контролю за державним кордоном, посилаючись на пункти Мінського протоколу 2014 року. Проте, у Мінському протоколі чітко зазначений пункт щодо виведення всіх іноземних збройних формувань, військової техніки, а також найманців з території України під спостереженням ОБСЄ та роззброєння всіх незаконних груп. Також зазначений пункт щодо необхідності відновлення повного контролю над державним кордоном з боку уряду України.

 

Але Росія де-факто не зацікавлена у припиненні бойових дій та досягненню миру на Донбасі, тому протягом 5 років відмовляється виводити свою техніку та війська, вдаючи із себе посередника перемовин, не визнаючи себе стороною конфлікту. На Донбасі продовжується незаконна видача паспортів Російської Федерації і фактична окупація окремих регіонів Луганської та Донецької областей, яка стала наступним кроком після захоплення та окупації українського Криму, що є порушенням всіх норм міжнародного права.

 

Президент України Володимир Зеленський за результатами нормандської зустрічі заявив про розширення мандату місії ОБСЄ для здійснення спостереження в зоні конфлікту. Після розширення мандату спостерігачі ОБСЄ матимуть право 24 години на добу здійснювати моніторинг.

 

Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm неодноразово звертала увагу на звіти СММ ОБСЄ щодо російської військової техніки на Донбасі. Але є підстави вважати, що спостережна місія ОБСЄ могла б працювати значно ефективніше, якби з її складу були виведені представники країни-агресора РФ, а також інших країн, які неодноразово демонстрували солідарність з Російською Федерацією під час голосувань в ООН щодо злочинного захоплення Криму.

 

Також необхідно продовжувати ініціювати посилення санкцій проти РФ, як країни-агресора, яка не припиняє агресивні дії проти України і не виводить свої війська з українських територій.

 

Пропонуємо політикам, експертам і дипломатам зосередитись на цих питаннях для послідовного тиску на агресора по усім політичних, дипломатичних та інформаційних фронтах.

 

Джерело

Роман БУРКО

 

Публікації і новини по темі:

 

ОГЛЯД INFORMNAPALM: «ЦЕНТР-2019» ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ОПЕРАЦІЇ РОСІЯН ПРОТИ УКРАЇНИ


РОСІЙСЬКІ СНАЙПЕРИ НА ДОНБАСІ ДІЮТЬ ПІД ДИМОВОЮ ЗАВІСОЮ РОСІЙСЬКОЇ ПРОПАГАНДИ


ЗСУ НА ДОНБАСІ ЗНИЩИЛИ 2 НОВІТНІ РОСІЙСЬКІ СТАНЦІЇ РЕБ/РЕР (ВІДЕО)


НОВІ ФАКТИ ПРО РОСІЙСЬКИЙ КОМПЛЕКС «ЗООПАРК-1» НА ДОНБАСІ

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues