Росія, можливо, мала зацікавленість в катастрофі українського пасажирського літака в Ірані і володіла технічною можливістю дистанційно втручатися в роботу ЗРК «ТОР», що стоїть на озброєнні іранської армії.
Такої думки дотримуються окремі українські експерти в сфері безпеки і оборони, передає Guildhall.
За словами військового експерта Юрія Колесникова, з урахуванням конфронтації між США та Іраном і впливом на ринок вуглеводнів, Росії потрібна була нова ескалація, яка могла б зачепити НАТО, і крах пасажирського літака відмінний інструмент.
«Інструмент зручний і з точки зору гібридної компоненти, адже юридично збив Іран. Відносини Ірану з Заходом погіршуються - ціни на нафту ростуть, ускладнюється логістика нафтопродуктів для США, ЄС і в першу чергу Саудівської Аравії, а відповідно зростає запит на російські нафтопродукти. З огляду на скорочення західних інвестицій в російську економіку - це також інструмент примусу до інвестування, - не можете «забирати», через трубопроводи - будуйте нам танкери », - зазначив експерт.
Новина по темі: ІРАН ВИЗНАВ, ЩО ВИПАДКОВО ЗБИВ УКРАЇНСЬКИЙ ПАСАЖИРСЬКИЙ ЛІТАК
Колесніков упевнений, що російська агентура серйозно представлена в КВІР, і хоча поки точно не відомо, яка модифікація ЗРК «ТОР» була задіяна при атаці на український авіалайнер, технологічно Росія має можливість дистанційно втрутитися в роботу комплексу.
«Цілком можливо, що екіпаж на місці взагалі не втручався в роботу машини, наказ міг бути будь-яким, але комплекс спрацював. Дистанційне наведення пострілу і віддалена команда про запуск ракети також можливі з території країни-виробника, тобто з РФ », - підкреслив експерт.
Схожої позиції дотримується і військовий оглядач видання Defence Express Олег Катков: «Існують різні модифікації ЗРК «ТОР», але починаючи з версії «М-1», вони можуть працювати в системі «єдиного ППО». Тобто, існує спеціальна система, що дозволяє дистанційно керувати комплексами ППО, в тому числі і «ТОР М-1».
Експерт уточнив, що ЗРК «ТОР» розроблявся в кінці 1980-х років як система з перехоплення крилатих і протикорабельних ракет. «Огляд і реакція комплексу мінімальні, адже ракета пролітає відстань його дії за лічені секунди і для мінімізації витрат за часом все робить автоматика», - зазначив експерт. Катков нагадав, що один з розробників «ТОР» в своєму інтерв'ю говорив про комплекс - «ми збиваємо все що ворушиться».
Нагадаємо, Олег Катков раніше звернув увагу на цікавий факт: після атаки на літак МАУ в Ірані в Вікіпедії відредагували статтю про російський ракетний комплекс «Тор», внісши туди зміни щодо можливості застосування ЗРК в автоматичному режимі.
Новина по темі: БОРТ МІНОБОРОНИ ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ УСІХ ПРОЦЕДУР ДОСТАВИТЬ З ІРАНУ ТІЛА ЗАГИБЛИХ УКРАЇНЦІВ
Як повідомлялося раніше, в Ірані заарештовано кілька осіб, причетних до подій навколо збитого іранськими військовими українського авіалайнера Boeing компанії МАУ. Про це заявив офіційний представник судової влади країни Голамхоссейн Есмаїлі.
Публікація по темі: ІРАН ВИЗНАВ СВОЮ ПРОВИНУ: ОГЛЯД НОВИН ПРО КАТАСТРОФУ РЕЙСУ PS572