200203 mau 0Президент України Володимир Зеленський в ексклюзивному коментарі ТСН.Тиждень заявив, що  публікація нового запису перемовин диспетчера аеропорту Тегерана і пілота іранської авіакомпанії, який бачив запуск і попадання ракети в борт "МАУ" доводить, що іранська сторона знала від самого початку, що літак збила ракета, це їм було відомо вже на момент збиття.

 

За словами глави держави, Іран має виплатити компенсацію, але це буде зроблено через міжнародні суди.

 

- Привід для нашої зустрічі дуже важливий в контексті наших стосунків з Іраном. Йдеться про збитий літак. До нас, завдяки спецслужбам, потрапив запис розмови іранського диспетчера і пілота також іранського літака, з якого випливає, що іранська сторона не просто знала від самого початку про збиття українського літака, а знала вже в той момент, коли була пущена ракета. Ви чули цей запис. На ваш погляд, чи стане цей запис додатковим аргументом для того, щоб Іран виконав всі умови з визнання провини за збитий літак?

 

- Ми з вами розуміємо, що від самого початку версія, яку розповсюджували іранські медіа, спецслужби, іранське міністерство оборони, від початку вони тиснули на те, що це може бути технічна помилка нашого літака, що вони змінили курс тощо. Це всі чули. Ми знали, що цього не може бути. Я про це говорив, може, не так відкрито. Але, коли ми приїхали до батьків та рідних всіх загиблих, я говорив, що не було жодної помилки екіпажу. Ми це точно знаємо. Ми тоді знали, що літак новий, один із найкращих екіпажів. Ми розуміли, що іранці, невідомо хто саме, але хотіли таким способом неправомірно захищатись – тиснути в інформаційному полі, що це така технічна помилка. Але ми вже мали докази, що цього не може бути. Ми відправили в ніч одразу після того, як сталася трагедія, групу з 45 людей. Вони на військовому літаку туди полетіли. Нас вразило, що у перший день – в них нікуди не було доступу. Вони не могли знайти багато частин літака – не було кабіни, не було сидінь. А за сидіннями в таких випадках часто можна встановити, чи це був вибух, оскільки частинки, деталі від пристрою застрягають у м’якій обшивці. Це могла бути ракета або щось могло бути занесене в літак. Комісія нам сказала, що є проблема з частинами літаку. Як я вже говорив, не було кабіни, сидінь, а також одного крила. І в тій частині літака, де не було крила, було зрозуміло, що був якийсь вибух – за кольором того боку літака, де не було крила. Всю цю інформацію ми одразу отримали від наших експертів.

 

200203 mau

 

Потім ми тиснули на президента Ірану. Я особисто здійснив два дзвінки. Дзвінки були з прем’єр-міністром Канади, зі Сполученими Штатами – вони всі телефонували в Іран і тиснули. І передавали нам інформацію, яка підтверджувала нашу: вибух був через збиття літака іранською ракетою.

 

Також у нас не було доступ до диспетчерської, що дуже важливо. Потім нам надали цей доступ. Наші фахівці потім мені повідомили – нічого немає, жодних записів, геть нічого. Вони виходили на зв’язок з літаком, але нічого немає. Ми їм казали, що так не може бути, адже паралельно мають вестись якісь записи. Ми поставили задачу нашим фахівцям знайти хоч якісь записи і паралельно почали тиснути на Іран, щоб вони віддали нам чорні скриньки. Коли ми зрозуміли, що вони не хочуть передавати нам чорні скриньки, стало зрозуміло, що треба дотиснути, щоб вони визнали збиття ракетою. І паралельно, коли наша група вже мала певні докази, потім знайшлись сидіння, знайшлась кабіна, потім знайшлось крило – все знайшли. І стало очевидно - був вибух.

 

Після моєї розмови з президентом Ірану вони надали повний доступ, але диспетчерського запису не було і не хотіли віддавати чорні скриньки, і, на жаль, до цього часу вони їх не віддали. Наша задача була довести, що технічно іранська сторона не має можливості розшифрувати скриньки в Ірані, на місці трагедії, на базі їхніх лабораторій. Ще доказами могли бути тіла. Але теж, на жаль, вони надали нам доступ до тіл лише тоді, коли визнали збиття ракетою через тиск.

 

200203 mau 1

 

Я вважаю, що тут найбільша перемога саме наших спеціалістів. Вони на місці вже знали, що це ракета, вони вже мали ці докази, на місці показали все іранській стороні і ті визнали – так, але це була помилка, вони не думали, що це український або будь-який інший цивільний літак. Що ми отримали наразі – ми повернули тіла, повернули наших фахівців. Ми їх не просто так вивозили, це теж була складна операція – ми їх везли автобусами до Азербайджану, а звідти літаком. Ми дуже боялися, щоб не було будь-якої іншої провокації, щоб відвести увагу від цієї жахливої трагедії.

 

Зараз ми маємо ще один запис. Чому я кажу "ще один", тому що у Мережі з’явилось відео з невідомих акаунтів, на якому видно збиття чогось чимось. Спочатку було так. А зараз наші фахівці мають запис, який ми ще тоді без доступу до диспетчерської і без чорних скриньок отримали, який повністю співпадає з відео, яке було у Мережі. Це запис диспетчерської Тегерана з літаком Ірану, який йшов тоді на посадку. Наш літак злетів, а о 6:30 повинен на посадку був іти іранський літак. Він все це бачив і екіпаж почав розмовляти з диспетчером. Там все чути – він каже, що "мені здається, що летить ракета", він це говорить і перською, і англійською мовами, там все зафіксовано. Дійсно це доводить, що іранська сторона знала від самого початку, що наш літак збила ракета, це їм було відомо вже на момент збиття. Після цього пострілу іранський диспетчер виходить на зв’язок з нашим літаком дуже багато разів, але там тиша.

 

- Дуже цікавий момент в цьому записі є, коли диспетчер розмовляє з пілотом іранського літаку, пілот запитує його – "З нами все в порядку?" І диспетчер відповідає – "З вами все в порядку". Тобто, ймовірно, він на той момент вже зв’язався з керівництвом і повідомив, що була ракета, і його заспокоїли, що все в порядку.

 

- Може бути і така версія, що – "Ти не переймайся, у вас буде все в порядку". Може бути і інша версія, тому що диспетчер дуже багато разів виходить на зв’язок з нашим літаком. Я думаю, що він розумів, що був вибух, але через що, думаю, в той час, він міг не розуміти. Може він говорив – "Ми можемо сідати", може йшлось і про це. Спеціалісти будуть розслідувати цей запис крок за кроком.

 

200203 mau 2

 

- Окрім того, що Іран визнав свою провину вербально, тепер треба цю провину довести в суді. Але основним аргументом української сторони мають бути чорні скриньки, які Іран не віддає. Чи є шанс, що після цих записів Іран погодиться віддати Україні чорні скриньки?

 

- Іран вже розуміє, що в нас є більше доказів, ніж було від самого початку, і цей запис – це один з таких важливих кроків. Іран вже запропонував нам, щоб до розшифровки чорних скриньок ми долучили своїх спеціалістів. Вони запрошують вже у понеділок (3 лютого) летіти до них в Іран. Відверто кажучи, ми цього дуже боїмося, тому що можуть запросити наших фахівців до їхньої лабораторії, але вже тоді нам наші спеціалісти сказали, що технічно вони не готові до правильного, правдивого розшифрування. Я боюсь, що іранці можуть залучити наших фахівців, мовляв давайте тут на місці розшифруємо, а потім скажуть – навіщо вам тепер чорні скриньки. Ні, ми хочемо взяти ці скриньки, і про це ми говорили з представником іранської сторони, і він сказав – якщо ми не зможемо їх розшифрувати, ми їх вам віддамо. Я сказав – мені ваш президент теж давав слово, що ми будемо допущені до будь-яких предметів, до будь-яких доказів і зможемо взяти чорні скриньки. Тому я думаю, якщо наші фахівці летітимуть туди, вони повинні мати мандат, що у разі неповного розшифрування там на місці, вони можуть забрати чорні скриньки. Для нас це дуже важливо.

 

- Яка зараз позиція президента Ірану стосовно відповідальності своєї країни і чи він має намір підтримати процес компенсацій?

 

 

- Обов’язково. Ми з ним мали дві довгі розмови. Скажу відверто, якщо це було щиро, він дійсно визнав свою провину, він дійсно сказав, що це велика трагедія, велика помилка, і він сказав, що тільки їхня сторона винна. Він співчував і багато разів говорив, що співчуває, і що вони молитимуться. Я говорив, що повернути наших людей вже неможливо. Він сказав – це тільки наша вина, ми зробимо все, щоб всі винні були покарані і буде компенсація. У будь-якому разі буде міжнародний суд, у будь-якому разі буде компенсація, частина компенсації. Від нашої держави ми, що могли одразу дати кожній родині, видали по 200 тисяч гривень. Друга частина компенсації – від "МАУ" через страхові компанії. Там складна ситуація, страховим компаніям нелегко зараз з іранською стороною працювати, оскільки Іран під санкціями. Вихід вже знайшли, вже для однієї родини підготовлені документи. Всі ці документи збираються вручну, за деякий час все буде виплачено. Щодо іранської сторони - вони запропонували одразу 80 тисяч доларів кожній сім’ї кожного загиблого, але ми на це не погодились. Мені здається, що це замало. Коли дружина загиблого каже, що чоловік був єдиний годувальник, а в неї роботи немає і дитині треба до інституту поступати – 80 тисяч доларів це зовсім замало. Хоча, звичайно, не вимірюється людське життя жодними грошима, але ми будемо тиснути, щоб виплати були більшими.

 

- У цій історії Україна в судах виграє?

 

- Україна точно виграє, ми все виграємо.

 

Публікації і новини по темі:

 

ПАДЕНИЕ САМОЛЕТА МАУ В ИРАНЕ. ВОПРОСЫ БЕЗ ОТВЕТОВ

 

АВІАКАТАСТРОФА В ІРАНІ: ЕКСПЕРТИ ОЦІНИЛИ ЗДАТНІСТЬ РОСІЇ УПРАВЛЯТИ ІРАНСЬКИМ ЗРК

 

РАКЕТИ ІРАНУ: ДАЛЬНІСТЬ УРАЖЕННЯ ТА МОЖЛИВІ ОБ'ЄКТИ НАПАДУ - ІНТЕРАКТИВНА МАПА

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues