Т-64 зразка 2017 року

Народжений війною
#ЗнайНаше
Т-64 зразка 2017 року - найновіша модернізація основного бойового танка, яка зараз випускається одночасно на Харківському та Львівському бронетанкових заводах. Цей танк став результатом бойового досвіду та викликів війни, які Україна отримала під час боїв на Донбасі.

Про історію створення Т-64 зразка 2017 року, особливості та переваги цієї бойової машини - у спеціальному матеріалі Defense Express серії #ЗнайНаше.
Т-64 був розроблений у 60-х роках у легендарному "Харківському конструкторському бюро машинобудування" під керівництвом Олександра Морозова. Цей танк, як і раніше створений у цьому ж КБ Т-34, зробив справжню революцію у танкобудуванні, випередивши світовий рівень на 10-15 років.
Революційність Т-64 на момент створення
Автомат заряджання
Роботу заряджаючого, який мав самостійно вкладати у гармату 40-кг снаряд у тісному просторі бойової машини, взяв на себе спеціальний механізм. Він дозволяє робити 8 пострілів за хвилину за будь-яких умов.

Перший серійний західний основний бойовий танк з автоматом заряджання - французский Leclerc, з'явився лише у 90-х роках.
3 члена екіпажу
Скорочення членів екіпажу з 4-х до 3-х бійців дало можливість кардинально зменшити габарити машини. Це забезпечило цілий спектр переваг: меншу помітність на полі бою, меншу вагу машини, відповідно - кращі маневрові та динамічні характеристики.

Першим серійним основним бойовим танком з екіпажем із 3-х осіб також став Leclerc.
Компонування моторно-трансмісійного відсіку
В Т-64 встановлений двотактний дизельний двигун з турбонаддувом 5ТДФ, з 5 робочими циліндрами та потужністю у 700 к.с. Він розміщується горизонтально та має невеликі розміри, що знову ж таки позитивно відобразилось на габаритах машини.

Одночасно із харківським Т-64, двигун такого ж типу, L-60, отримав британський Chieftain.
Багатошаровий комбінований захист
Броня Т-64 складена з декількох шарів, які мають різні властивості та ефективно протидіють всім типам боєприпасів, як кумулятивним, так і бронебійним.

Аналогічну за властивостями броню, відому як Chobham, західні танки отримали лише у 80-х роках.
Закладені у конструкцію Т-64 переваги та величезний запас для подальшої модернізації стали вирішальними у долі бойової машини. Харківський танк став майданчиком для впровадження найновіших розробок. Саме на ньому першими за всі інші танки СРСР встановлювались: 125-мм гармата, лазерний далекомір, датчик вітру, балістичний обчислювач, комплекс керованого озброєння тощо. Враховуючи таку високу технологічну перевагу, Т-64 направлявся до найбільш професійних військових частин, зокрема, до групи радянських військ у Німеччині.

Загалом харківський Т-64 став родоначальником всіх інших радянських основних бойових танків - Т-72, Т-80 та їх численних модернізацій. А найновіші розробки, які встановлювались на Т-64, почались з'являтися на тому ж Т-72 лише з 90-х років.
Останньою радянською серійною модернізацію харківського танка став Т-64БВ, який з'явився у 1985 році. Він отримав комплекс керованого ракетного озброєння "Кобра", здатного вести вогонь на відстані у 4 км, нову систему управління вогнем 1А33-1 з лазерним далекоміром та електронним балістичним обчислювачем, динамічний захист "Контакт-1" та посилений захист лобової частини.

У свою чергу, з часу розпаду СРСР, Україна продовжила розвивати Т-64, взявши за основу саме цю найновішу модернізацію Т-64БВ.
У 2005 році з'явився Т-64БМ "Булат", який отримав нову систему управління вогнем, новий динамічний захист, більш потужний двигун та можливість стрільби протитанковими ракетами "Комбат" від ДККБ "Луч". Загалом до ЗСУ було направлено 80 цих машин.

З початком війни на Донбасі Т-64БМ "Булат" проявив себе як надійна бойова машина, здатна захистити життя бійців навіть під шаленим обстрілом противника. Зокрема, відомий випадок, коли броня "Булата" витримала 8 потраплянь кумулятивних боєприпасів.
У боях на боці "Булата" також була новіша система управління вогнем та здатність знищити противника на відстані у 5 км пострілом "Комбата".

Водночас слабкою стороною машини виявилось її перевантаження, а заміна елементів захисту "Ніж" у польових умовах - вкрай обтяжливою для військових.

Загалом, за час активних бойових дій на Донбасі, Україна втратила біля 15 "Булатів".
З початком війни Збройні Сили України потребували швидкого насичення сучасною бронетехнікою. В першу чергу - оновлення понад 700 танків Т-64 різних модифікацій. Але часу для їх кардинальної модернізації фізично не було.

І в цій ситуації єдиним логічним рішенням стало створення на базі Т-64БВ нової модернізації, яка б з мінімальними витратами часу та ресурсів значно підвищувала б бойову ефективність машини.

Мова йшла про оснащення Т-64БВ новим динамічним захистом, цифровим зв'язком, супутниковою навігацією, прицілом та засобами спостереження для ведення бою вночі.
У вкрай стислі терміни роботу над модернізацією Т-64БВ виконали колективи "Харківського бронетанкового заводу", Центрального НДІ озброєння та військової техніки ЗСУ, БЦКТ "Мікротек", "Трімен-Україна" та інших оборонних підприємств України.
На Т-64 зразка 2017 року встановлено: новий динамічний захист ХСЧКВ, тепловізійний приціл навідника ТПН-1-ТПВ, прилади спостереження ТКН-3ВУМ та ТВНЕ-4БУМ, радіостанція "Либідь К-2РБ", навігаційна система СН-4215. Також танк отримав камери заднього виду та драбини у кормі для зручності екіпажу.

Головною особливістю цієї модернізації стало те, що все нове оснащення встановлювалось на штатні кріплення та не потребувало змін конструкції. Такий підхід дозволив проводити оновлення бойової машини у ході поточного ремонту, що зберігає величезну кількість часу та коштів.

Необхідно зазначити, що назва "зразка 2017 року" надана скоріше для зручності відокремлення Т-64БВ від оновленої версії. Фактично, це "збірна назва" результату численних нововведень, які співвідносні до змін, що відрізняють Т-64БВ від Т-64БМ "Булат".
Про існування нової модернізації Т-64 стало відомо під час танкових змагань Strong Europe Tank Challenge у 2017 році. Публічно тоді мова йшла лише про модернізацію партії Т-64БВ для участі у військовому турнірі.

Фактично ж, без "помпи", цей танк вже серійно постачався до Збройних Сил України. А під час параду 2018 року оновлений Т-64 був публічно представлений всій Україні.
Основні відмінності Т-64 зразка 2017 року
Нічне бачення
На Т-64 зразка 2017 року встановлюється тепловізійний приціл ТПН-1-ТПВ від "Трімен-Україна". Він забезпечує виявлення цілей на дальності до 5 км, замість 800 метрів у старому прицілі. У свою чергу, командир та механік водій отримали сучасні нічні прилади спостереження ТКН-3ВУМ та ТВНЕ-4БУМ із електронно-оптичним перетворювачами найновішого третього покоління.
Захист
Замість застарілого динамічного захисту "Контакт-1", який був розроблений у СРСР, в ці ж контейнери встановлюється модулі захисту ХСЧКВ від БЦКТ "Мікротек". Новий захист створений на основі динамічного захисту "Ніж", що застосовується у "Булаті".
Цифровий з'вязок
Модернізовані машини оснащуються новими цифровими радіостанціями "Либідь К-2РБ", які забезпечують надійний зв'язок на дистанції до 70 кілометрів.
Навігація
Т-64 зразка 2017 року отримав систему супутникової навігації СН-4215 від "Орізон-Навігація". Цей навігаційний комплекс працює в автоматизованій цифровій системі, що дозволяє у режимі "онлайн" передавати данні про місцеперебування кожної машини до командувачів всіх рівнів, від командира взводу до керівництва всією бойовою операцією.
Тактико-технічні характеристики
Т-64 зразка 2017 року
42,5 т
Бойова вага
700 к.с.
Потужність двигуна
60 км/год
Максимальна швидкість
16,4 к.с./т
Питома потужність
3
Члени екіпажу
125 мм
Калібр гармати
36
Боєкомплект снарядів
4 км
Дальність ураження ракетою "Кобра"
Тактико-технічні характеристики Т-64 зразка 2017 року
Бойова вага: 42,5 т
Потужність двигуна: 700 к.с.
Максимальна швидкість: 60 км/год
Питома потужність: 16,4 к.с./т
Екіпаж: 3
Калібр гармати: 125 мм
Боєкомплект снарядів: 36
Дальність ураження ракетою "Кобра": 4 км
До українського війська, станом на літо 2019 року, передано понад 150 одиниць Т-64 зразка 2017 року. Валова частина танків була модернізована "Харківським бронетанковим заводом", до якого згодом підключився і "Львівський бронетанковий завод".
Необхідно зазначити, що успішний досвід модернзіації Т-64 був перенесений і на інші танки, що стоять на озброєнні Збройних Сил України. Аналогічні по змісту нововведення були впроваджені на Т-80, який отримав окрему назву Т-80БВ, а також на Т-72, без спеціального індексу.
Робота над розвитком Т-64 продовжується і сьогодні. Вже у 2020 році, як анонсували на "Харківському бронетанковому заводі", ще новіша версія танка отримає додатковий енергоагрегат АП 3. Це дозволить електроніці машини працювати без вмикання головного двигуна, що збереже його ресурс. Окрім того, командир отримає телевізор та прилад кругового спостереження ТНПТ-3. А механік-водія - багатофункціональний монітор для виводу необхідної інформації: навігації, зображення з зовнішніх камер, стан систем двигуна тощо.

Паралельно з цим проектом у "Харківському конструкторському бюро машинобудування ім. О. Морозова" триває робота над наступною глибокою модернізацію Т-64, яка наразі відома під шифром "Краб". Головною її особливістю має стати ремоторизація бойової машини шляхом встановлення двигуна сімейства 6ТД, який навіть у мінімальній версії 6ТД-1 на 30% потужніший за 5ТДФ. Також "Краб" має отримати нову систему управлінням вогнем, яка дозволить йому використовувати високоточну ракету "Комбат". Окрему увагу приділено цифровізації бойової машини. Проте статус фінансування цієї розробки з боку Міноборони зараз невідомий.

Таким чином Т-64 у перспективі найближчих, як мінімум, 10 років залишиться головною бойовою машиною танкових підрозділів України. Закладені у неї під час розробки можливості і досі дозволяють харківському танку оновлюватися, а екіпажам впевнено почуватися на полі бою.

Автор: Олег Катков
Made on
Tilda